Šesť vavrínov na bystrickom venčeku

23.04.2017 / Tomáš Tomeček
Michal Handzuš, konečne slovenský šampión. (photo: SITA/Peter Rusko)

Michal Handzuš, konečne slovenský šampión. / (photo: SITA/Peter Rusko)

Hokejisti Banskej Bystrice to dokázali, vybojovali si premiérový titul v slovenskej hokejovej lige. V parádnom piatom zápase dorazili doma Nitru 6:2, finálovú sériu ukončili 4:1 na zápasy. Gratulujeme. A z akých vetvičiek bobkového listu (vavrín pravý, laurus nobilis) „Országhovci“ uvili svoj prvý majstrovský venček?

1. POSLEDNÝ KROK NEBÝVA NAJŤAŽŠÍ

Iskra sa zapálila už v prvej tretine posledného zápasu. Psychickú pohodu bolo z Baranov cítiť určite už pri vstupe na štadión. V šiestej minúte ju v plnej kráse odprezentoval Belluš, podľa známeho pravidla „nevieš čo s pukom tak ho narvi príklepom do brány,“ otvoril skóre. Rais vyrovnal v 14. minúte, ale sústredenie a „Higgsov bozón“ opäť úradovali na konci prvej tretiny. Na začiatku druhej tretiny vedenie surovo potvrdil Surový.

Nervozita na ľade produkovala presilovku a presilovka produkovala ďalší gól kapitána Bystrice. Druhýkrát sa trafil aj Belluš. Potápajúcu sa Nitriansku loď sa snažil vynoriť na hladinu Blackwater. Jeho spoluhráči ale znova nezvládli zaver tretiny a inkasovali minútu pred jej koncom, 6:2 po druhej tretine vlastne znamenalo že je vybavené.

Posledná tretina sezóny prebehla v exhibičnom tempe, domáci diváci „odťapkávali“ sekundy k neodvratnému. Bystrica získala titul, oslavuje sa asi ešte doteraz.

2. ŠIROKÝ A VYROVNANÝ KÁDER

Barani mali káder poriadne široký, až 36 hráčov oblieklo dres Baranov. Čo bolo dôležitejšie, kvalita za kvantitou nezaostávala.

Bacashihua a Lawson v bránke potvrdili pravidlo, že mužstvo s dvojicou vyrovnaných brankárov má výborný predpoklad vyhrať titul. Priemer pod dva inkasované góly na zápas u Lawsona je veľmi slušná vizitka. Brankár Nitry Hartzell pre Nitru vo finále nebo oporou, akú mala na bránkovisku Banská Bystrica.

Spomedzi trinástich obrancov - od najmladšieho Ivaniča po veterána Majeského - najviac vytŕčal ultraproduktívny Maione, Barani mali šťastné kopýtko pri jeho angažovaní. Návrat Ivana Ďatelinku výrazne pomohol v play-off.

Kapitán Tomáš Surový ukázal, prečo bude kľúčovým hráčom v reprezentácii. Bol lídrom, u ktorého to celé začínalo. Hickmott a Higgs zdravým a spoľahlivým zámorským jadrom útoku, Kafka, Lamper Lunter, Matoušek a Češík prispeli svojou troškou. Michalovi Handzušovi titul praje každý normálny hokejový fanúšik.

3. VLADO ORSZÁGH, UŽ SKÚSENÝ TRÉNER

Vladimír Országh sa z tvrdého a úspešného powerforwarda vyprofiloval na úspešného trénera. Asistentom trénera bol už v roku 2010 pri trénerovi Stašovi, pomáhal aj Čadovi v Slovane. Od roku 2013 pôsobil aj ako asistent pri reprezentácii. Je aktívny a emotívny, v Bystrici má priestor a čas na koncepčnú prácu. Corgoňom možno trénerské skúsenosti vo finále chýbali, Andrej Kmeč ale takisto prvú sezónu čoby hlavný tréner zvládol výborne.

4. POSILY ZO SLOVANA

Bystričanom pomohli vo veľkej miere aj posily z bratislavského Slovana. Do už nadupanej obrany pribudli Michal Sersen a Mislav Rosandic. Útok vystužili Skalický s Tomášom Zigom. To boli najvýraznejšie príchody.

5. TOTÁLNE SÚSTREDENIE

Vo finálovej sérii boli sústredenie a túžba konečne získať vysnívaný titul najviditeľnejšou devízou HC 05. V kľúčových zápasoch v Nitre otáčali zápasy na svoju stranu v úplnom závere, gólmi v poslednej minúte získali rozhodujúci náskok v sérii.

6. SKVELÁ ZÁKLADNÁ ČASŤ

Mužstvo si držalo konštantnú výkonnosť, v základnej časti malo len dve trojzápasové série prehier. A iba v jednej z nich si nepripísali ani bod. Najviac prehier zaznamenali proti Oceliarom a Rytierom (po tri), naopak najviac sa im darilo proti Martinu a Novým Zámkom, tých porazili päťkrát zo šiestich zápasov za tri body. V základnej časti dostali najmenej gólov, 120, viac dala len Nitra. Banská Bystrica bola najlepším tímom sezóny 2016/17.