Babské kopačky: Prelomový týždeň

27.04.2017 / Martin Ferianec
Momentka zo zápasu Banská Bystrica - Nové Zámky. (photo: Milo Hlaváček)

Momentka zo zápasu Banská Bystrica - Nové Zámky. / (photo: Milo Hlaváček)

Vždy je najťažšie začať. Pozerám po virtuálnej kancelárii, na skrini nachádzam puzzle. Schválne si priložím stoličku, chcem overiť čo je zač. Nejaký zámok. Nedokončený snáď desať rokov, zhruba z tisícky kúskov. Presne to zažívam posledný rok. Začali sme skladať puzzle. Poskladali zatiaľ pár kúskov, výsledný obrázok je nejasný. Ak je každý náš článok o ženskom futbale jeden dielik máme ich okolo 60. Do tisícky stále ďaleko. Pozitívne je, že sa postupne pridávajú ďalší.

Každý týždeň mám už nové foto alebo reporty z Bystrice Slovana či ďalších. Posledný týždeň sa nám to akosi rozbehlo. Dva priame televízne prenosy. Dva články na našej stránke, jeden podcast s najlepšou slovenskou futbalistkou. Na ten nadviazali ďalšie dva rozhovory Dominiky Škorvánkovej, okrem iného aj pre Nový čas. Slušný výkon na jeden týždeň skladania obrázku o ženskom futbale. Ak ale niekto z nás položí svoj dielik nešťastným spôsobom, môže spoločný obrázok pokaziť. Ak budeme spolupracovať, máme potenciál vybudovať skladačku, ktorá sa bude páčiť nám všetkým.

Spomenuli sme Dominiku. S ňou sa spája prelomová udalosť. TakUrčitee Podcast ako prvý priniesol informáciu o plánovanom prestupe do Bayernu Mníchov. Nemecké médiá prišli s infoškou až deň po nás. Kapitánkou nenápadne premostíme k našej reprezentácii. Koľkí viete vyžrebovanie kvalifikácie na ženské MS? Tréneri a hráčky ruky dole. Prezradíme, že baby potrebujú získať viac bodov ako Nórsko, Holandsko, Írsko a Severné Írsko. A bude to v suchu vo Francúzsku.

Čítate, čítate a stále nič o tom momentálne najdôležitejšom. Pokračovala liga a možno sa aj rozhodlo. Bardejov si udržal trojbodový náskok pred Slovanom, Myjava jediná stopercentnú bilanciu. Šaľa udržala nepresvedčivý výkon a Nové Zámky nulu v tabuľke.

Michalovce – Žilina 0:4

Výhra Žiliny sa čakala. Rozhodla svojou dominanciou už v prvom polčase. Domáce sa svojou bojovnosťou do významnejších príležitostí nedostali. V polovici druhej sa veľa neudialo. Hosťky strážili výsledok a domáce ukrajinských colníkov. Gól však napriek tomu neprepašovali. Naďalej sa ale držia v solídnej vzdialenosti od zostupu. A Žilina na dva bodu k Slovanu. Snáď sú teda všetci spokojní.

Šaľa – Nitra 2:3

Podľa očitých svedkov jehovových, bol zápas plný bojovnosti s veľkým počtom nakopávaných lôpt a množstvom nepresností. Futbalovejšiu tvár dalo zápasu striedanie Košlabovej, jej gól prispel k víťazstvu Nitry v zápase bohatom na lopty v sieti. Šaľa znovu výsledkovo nepresvedčila, Nitra si ide naopak svoj jesenný štýl.

Banská Bystrica – Nové Zámky 5:0

Pod nátlakom futbalového výkonu upúšťame od teórie betonárskeho celku, čo mieša betón lepšie, ako stavebníci pri diere z ktorej jedného dňa bude tunel. Nielen, že im platia menej ako v školskej jedálni, nasúkali Novým Zámkom pätorku. Najviac dala klasicky Briššová, zo dva. Nové Zámky sa síce vzďaľujú možnosti záchrany, herný prejav a zápasový prístup ukazujú rozhodne sympatickejší ako na jeseň. Dokonca striedali!

Bardejov – Slovan 1:1

Zápas kola, jari, roka, sezóny. Podobné pomenovania mal duel, ktorý chcel rozhodnúť o titule. V prvom polčase ale veľa futbalovej krásy nepriniesol. Až v druhom nechýbalo nič, čo si má zápas podobnej dôležitosti želať. Ľudia, príbehy ani emócie nechýbali, jedine ten Vilo z televízie sa nedostavil. Sporné situácie v pokutovom území? Slovné odporúčania trénerov? Bezvýznamné a zbytočné podhodenie lopty od Mikolajovej? Každý môže cítiť čiastočne krivdu. Tešiť sa môže 540 divákov na tribúne, v Bardejove asi padol divácky rekord na klubovej úrovni. Počet tých, ktorí si pustili priamy prenos, sa ráta do tisícok. Výsledok je nakoniec spravodlivý, zápas bol jednoznačne remízový napriek všetkému. Vznikla vďaka rozšírenému povedomiu aj celkom živá diskusia, dostáva ženský futbal do povedomia ľudí. Tak je to dobre. 

Myjava – Trenčianske Teplice 2:1

Myjava zostáva jediná bez straty bodu v jarnej časti. Čo je ešte krajšie, bez straty bodu je spolu s Bardejovom i kopaničiarska juniorka. Tým pádom môžeme označiť Myjavu najúspešnejším tímom v jarnej časti. Viem, nehrali s Bardejovom ani Slovanom. A herný prejav žien pripomína nemecký film pre dospelých z 80. rokov s poľským dabingom. Nič pôsobivé. Ale oproti jeseni významný posun. Obrovskú pochvalu zaslúžia i Teplice. Bojovnosť a kondička mamy Mrázikovej si zaslúži len a len obdiv!

Pozvánky si ako naposledy dáme v malom špeciáli. Čaká nás okrem ligy aj finále pohára. Analýzu nečakajte. Pohľad na oba tímy sa od posledného týždňa veľmi nezmenil. Pozrieme zľahka do histórie a pridáme malé zamyslenie, prečo sa hrá liga v čase finále.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár