Južná Kórea?! Trpaslík po dráme v nájazdoch historicky postúpil do Áčka

28.04.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Tešiť sa z gólov vedia ako keby ich dávali odjakživa.  (photo: )

Tešiť sa z gólov vedia ako keby ich dávali odjakživa.

Zimná olympiáda sa počas najbližšej zimy uskutoční v Južnej Kórei. Kto by to bol býval povedal, že si v tom čase domáci hokejový výber bude môcť hovoriť Účastník najlepšej svetovej skupiny? Južná Kórea v zápase s Ukrajinou po napínavej penaltovej dráme vybojovala historický postup medzi 16 najlepších hokejových reprezentácií na svete.

Menej Kanaďanov, ako si myslíte

Na turnaj v Kyjeve neprišli Kórejčania ako favoriti. Nikdy doteraz nefigurovali vo svetovom rankingu lepšom, ako 21. mieste. Aj to sa im podarilo len vtedy, keď sa z Béčka - alebo ako sa teraz hovorí Divízie I., skupiny A, neprepadli o úroveň nižšie. Podľa dostupných štatistík hrali vo svojej histórii s ôsmimi účastníkmi tohtoročného Áčka a vyhrali len jeden zápas z 28, proti Talianom. S reprezentáciami vo svetovej top 10 odohrali jeden zápas. Aj to dostali kedysi od Bielorusov nakladačku 12:1. Ešte pred týždňom by im nik nepovedal inak, ako hokejový trpaslík.

Postup medzi najlepších je teda nepochybne historickým úspechom. Nevybojovali ho ale samí naturalizovaní legionári. V tíme nemajú polovicu Kanaďanov či iných Severoameričanov, alebo hráčov s pôvodom v hokejovej Európe. Na Ukrajine sú spolu piati. Brankár Matt Dalton je kľúčovým hráčom, vysoký gólman pochytal vo víťazných zápasoch 94% striel súperov. Obranu vystužilo trio Young, Plante, Regan, prostredný menovaný sa nebál skórovať ani prihrávať. V útoku len Michael Swift a to je všetko. Zvyšok súpisky vypĺňajú domáci hráči z kórejských klubov.

Tvoria tak 77% z mančaftu, ktorý sa zaslúžil o šokujúci výsledok. Štyria Leeovia, traja Kimovia, traja Parkovci, skoro polovicu tímu tvoria možno súrodenecké dvojice. A možno len menovci, nikto nevie. Zatiaľ. Nikto ani nevie, či náhodou na poslednej olympiáde nereprezentovali v šortreku, korčuliarskej disciplíne populárnej v ich časti sveta. S hokejkami v rukách niektorí vyzerajú, že by aj mohli.

Dráma v nájazdoch

Prvé tri zápasy v Kyjeve  Ázijci vyhrali impozantne. Porazili postupne Poliakov, Kazachov aj Maďarov, každého z nich aspoň o dva góly. Nedá sa teda povedať, žeby šlo o náhodu. Dominujú najmä v poslednej tretine, pri trojbodových výhrach v nich mali skóre 8:1 a o každom úspechu tak rozhodli na konci zápasu. Správy z miesta činu hovoria, že aj - alebo najmä - preto, že sú tradične po ázijsky disciplinovaní. Jednoducho si na góly počkali.

Zostávalo bodovať v poslednom zápase celého turnaja. Domácu Ukrajinu museli Kórejci poraziť, akokoľvek. Po šesťdesiatich minútach sa zápas skončil remízou, v poslednej tretine bolo evidentné, že ide o nervy drásajúci súboj. Ukrajinci vypadávali bez ohľadu na výsledok, Ázijci museli vyhrať. Snažili sa veľmi, domáci brankár ale chytil všetko, o čo sa pokúsili. Nerozhodlo ani predĺženie, museli nájazdy. Keby v nich trpaslík prehral a nepostúpil, plakali by asi aj fanúšikovia ukrajinského výberu.

Dvaja z troch ale góly dali, Dalton nedostal ani jeden. Radosť, ktorú sme mohli v priamom prenose vidieť aj na našich televízoroch, pripomenula slovenskú postupová romantiku spred vyše 20 rokov. S tým rozdielom, že my sme aj dávno predtým hokej hrať vedeli.

Vidina domácej olympiády celkom určite prispela k výraznému pozdvihnutiu morálky a motivácie v tíme trénera Peaka. Navyše sa medzitým zo stretnutia najlepších hokejistov z celého sveta stal béčkový turnaj bez hráčov z NHL. Stúpla tak šanca domácich prekvapiť niekoho z favoritov. V Pchjong-Čangu budú na budúcoročnej olympiáde hrať s Kanadou, Čechmi a Švajčiarmi. Ešte, že ich nemáme v skupine. Dúfajme, že sa mená a životopisy Kórejských hráčov nebudeme musieť učiť, keď nás v historicky prvom vzájomnom zápase porazia.