Ďalšia trápna komédia

28.04.2017 / Martin Petro
Držte ma, lebo ho ...  (photo: SITA/AP Photo/Dave Thompson)

Držte ma, lebo ho ... / (photo: SITA/AP Photo/Dave Thompson)

Anglický ligový futbal si na konto pridal ďalšiu komédiu. Tieto situácie už vlastne ani nie sú vtipné, takže to bol skôr ďalší trapas. V hlavnej úlohe, ako obvykle, jeden „vychcaný hajzlík“ a jeden nepoučiteľný hlupák.

Fellaini vs Aguero

Pár minút pred koncom menčestrákového derby dostal Marouane Fellaini žltú kartu za faul na Sergia Aguera. Za takticky správne prerušenie útoku v strede poľa. Na nič sa nečaká, ihneď sa rozohráva a pokračuje v hre. Doslova za okamih ten istý hráč fauluje toho istého hráča a nemá ďaleko k tomu, aby za zapísal do histórie ako truľo, ktorý dostal v priebehu desiatich sekúnd dve žlté karty za dva rôzne fauly.

Martin Atkinson, zdá sa, druhú žltú kartu vytiahnuť neplánuje. Belgický mikrofón bude zrejme ušetrený. Ale čo to? Aguero sa dvíha zo zeme a prichádza k Fellainimu. Obaja kohúti si osobne vymieňajú pár zamilovaných esemesiek a ich hlavy sú stále bližšie a bližšie k sebe. Tak čo, milí priatelia, dočkáme sa nevyhnutného? Áno, je to tam! Jedno čelo naráža na druhé a Sergio Aguero po tomto strete okamžite umiera. Doplatil na to, že patrí do úplne inej váhovej kategórie. Alebo nedoplatil?

Atkinson sa na to díval z prvého radu, lepšie lístky sa na toto predstavenie už zohnať nedali. Červená karta prísť musela, o tom ani pod článkom neodomkneme debatu. Pokiaľ aj nie červená, druhá žltá minimálne, čo by bolo vo výsledku jedno – Mikrofón by nedohral.

Súboj o väčšieho idiota

O čom debatovať môžeme, je otázka, ktorý z dvojice sa zachoval ako väčší idiot. Ja si myslím, že je to úplne jedno. Poznáte ten nekorektný vtip o tom, že hádka na internete je ako súťaženie na paraolympiáde; aj keď vyhráte, stále ste hendikepovaný. No a konflikt Fellainiho s Aguerom bol presne ako hádka na internete – nemal víťazov, mal iba porazených.

Jeden si vyslúžil status nepoučiteľného a korunovaného tupca, ktorý sa opäť a znovu nechal nachytať ako malé decko (Fellainimu v tomto smere nepomôže už nič). A z toho druhého musí byť nutne smutno aj vlastným fanúšikom, podobne ako bolo smutno fanúšikom z Alexisa Sáncheza pri podobnej situácií deň predtým.

Ach ten kontrast

Je skvelé, že sa takéto momenty dejú akurát v čase, keď sa v zámorí naplno rozbehlo playoff v rámci NHL. Máme to s čím porovnať a ten kontrast je priepastný. Možno ste zachytili správu o tom, s akými zraneniami a zlomeninami dohrali sériu hokejisti San Jose. Taký Joe Thorton dohral sezónu s roztrhnutými väzmi v kolene, k čomu sa priznal až teraz.

Pretože v hokeji je normálne, že zranenia pred súperom tajíte. Naopak, z futbalu sa stáva šport, ktorý má v taktickej výbave zranenia a bolesť predstierať, no a stáva sa z toho čoraz dôležitejšia schopnosť. Pomáhajú tomu hlupáci ako Fellaini a hajzlíci ako Aguero.

Riešenie? Dve stopky namiesto jednej

Že sa proti tomu nedá bojovať, pretože to robia všetci a už aj v Anglicku? Jasné, na Ostrovy to priniesli legionári z Južnej Ameriky a Španielska. Rovnako, ako to prišlo, sa to dá znovu vyhnať, len treba zvoliť tú správnu metlu a nebáť sa ju použiť.

Martin Atkinson veľa možností nemal, červenú kartu Fellainimu udeliť musel. Rovnakú farbu si voči Aguerovi dovoliť, bohužiaľ, nemohol. Už iba pre tú 1-percentnú pravdepodobnosť, že by mal po tom pohladkaní Aguero na čele šrám. Minimálne žltú kartu však vytiahnuť mohol. Za takéto očividné predstieranie bolesti by mala byť automaticky.

Najväčšie možnosti majú v rukách ľudia za zeleným stolom. Podobné situácie by sa mali riešiť dodatočne, veľmi starostlivo a poriadne tvrdo. Minimálne rovnaký dištanc pre oboch a keby bolo na mne, Aguerovi by išiel dvojnásobok. Keď najbližšie dostane nejaký ďalší komediant za takéto divadlo mesačnú stopku, dobre si premyslí, či to urobí aj nabudúce.          

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár