Slovan finále ženského pohára trikrát prehral. Vyhrá konečne v nedeľu?

29.04.2017 / Martin Ferianec
Momentka z minuloročného finále.  (photo: Facebook Partizán Bardejov.)

Momentka z minuloročného finále. / (photo: Facebook Partizán Bardejov.)

Pamätáte sa na príbeh španielskej mládežníckej kapitánky? Volala sa Garciová. Bola štyrikrát vo finále ako kapitánka reprezentácie. Štyrikrát odchádzala ako druha najlepšia. Všetky finále prehrala. Podobný príbeh len v menšom by sme našli aj na Slovensku. Máme pred sebou víkendové finále ženského futbalového pohára. Keď nazrieme do blízkej minulosti, zistíme, že belasý Slovan rovnako prehral vo finále už trikrát. A rovnako pri tom bola jedna a tá istá kapitánka, Saška Hollá. Už v nedeľu sa ukáže, či finálové prekliatie zlomí, alebo sa jej príbeh vyrovná španielskemu.

Pre veľký úspech na všetkých frontoch postavíme proti sebe znova východ proti západu. Bardejov proti Slovanu. Súperi sa na seba tešia minimálne tak, ako my na nich. RTVS neprináša veľa rozhovorov po zápasoch ženského futbalu, jeden som si ale zapamätal. Martina Šurnovská, ešte v drese Bardejova, po ligovom zápase povedala "My máme pohár, ony majú titul. Sme kamarátky, nevadí nám to."

V podobnom duchu sa možno bude niesť zápas aj v nedeľu. Ligový titul je už na východe, pred Prešovom schádza z diaľnice a mieri do Bardejova. Pohárový by mal podľa tradície putovať z Popradu opačným smerom. Východniarky sa budú snažiť túto logiku vyvrátiť.

Pozrime sa v skratke na posledné tri finále, pre belasé Bratislavčanky také neúspešné. 

Finále 2014: Nové Zámky – Slovan Bratislava 0:0, Nové Zámky na pokutové kopy

Finále sa hralo za teplého počasia v Novom meste nad Váhom a bol som sa naň pozrieť osobne. Výsledkovo nulový futbal spestrili fanúšikovia bratislavského Slovana, ktorí sa vlakmi a autami presúvali na Myjavu na mužské finále proti Košiciam. Belasým vytvárali natoľko domáce prostredie, že organizátori povolali mestskú políciu strážiť bezprostrednú blízkosť fanúšikov s vedením SFZ. Zápas sa bez gólov dostal až do penaltového rozstrelu a ten bol určite najdlhší, aký som naživo videl. Radovali sa hráčky z Nových Zámkov.

Finále 2015: Nové Zámky – Slovan Bratislava 3:2

Finále o rok neskôr som nevidel. Svedčí o tom i skóre. Keď neprídem, padajú góly. Prestrelka sa odohrala v Spišskej Novej Vsi. Zámky ešte v multi-kulti zostave začali zostra a šli do vedenia o dva góly. Postupné striedania vliali slovanistkám do belasých žíl niečo ako chuť do futbalu a vyrovnali. O titule rozhodla dvojgólová Koleničková v 80. minúte. Tu niekde sa éra hviezdnych Zámkov začala končiť.

Finále 2016: Bardejov – Slovan Bratislava 2:1

V sezóne minulej sa vyprofilovala iná dvojička, ktorá sa nielen futbalovo doťahuje dodnes. Bolo to zároveň prvé finále, o ktorom ste si prečítali na našich stránkach, preto len stručne. Hralo sa v Jaslovských Bohuniciach a bol to jeden zo zápasov, ktorý vytvoril aktuálnu rivalitu na našich trávnikoch. Skóre otvorila slovanistka Fatulová. A o rozhodnutie sa postarali už vraj rivalky. Mikolajová z penalty a dnes slovanistka Šurnovská.

Posledné spomenuté fakty sľubujú ďalší atraktívny zápas. Šurnovská zranenie možno po minulom týždni nerozchodí, Mikolajová by na ihrisku nemala chýbať. Príbehy a emócie sú zaručené. Ľudia snáď do Popradu prídu, aj Vilovi som poslal email. Zápas sa hrá na ihrisku Poprad-Veľká. Bude veľká zábava, predsúťaž babám budú robiť mužskí ligisti v súťažiach zručnosti. Snáď zostanú i na naše finále. Hrá sa v nedeľu od 16:00. Vraj aj v internetovom prenose, ktorý SFZ spresní.

Ligová pozvánka

Okrem toho sa tento víkend hrá aj liga. Prečo sa kryje s finále pohára mi hlava neberie, závery ale robiť nejdem. Návštevnosť klesne max o 30 ľudí. Ale logiku to aj tak asi nemá žiadnu. Kto máte ďaleko Poprad, zoznam zápasov je stručný. Slovan a Bardejov si svoje logicky preložili. Oficiálna stránka zväzu hlási, že prekladáme tiež v Žiline. O Trenčianskych Tepliciach zákulisne informácie hovoria, že to tam skôr vyzerá na tréning kajakárov, ako na zápas. Tiež preloženie. Ak teda chcete vidieť najlepšie, čo ponúka liga, bežte do Nitry. Takmer v čase pohárového finále tam príde na jar v lige neporazená Myjava. Hrá sa v nedeľu o 13:00. 

Ako bonus, Telovýchovný vedúci a Martin Petro nahrali podcast o finále pohára mužov. Vlastne o celom ročníku Slovnaft Cupu. Vypočujte si aj ten. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár