Ľadovo ostrý rebríček: Koncoročné vysvedčenie

29.04.2017 / Tomáš Tomeček
Majstri z Bystrice. (photo: SITA/Peter Rusko)

Majstri z Bystrice. / (photo: SITA/Peter Rusko)

Zazvonil zvonec a Lintnerlige je v tejto sezóne koniec. Ale kým si pobalíte veci do aktoviek a vyberiete sa  premýšľať prečo sú majstrovstvá sveta v hokeji aj tento rok, prinášame vám posledný rebríček v tejto sezóne. Zostaňte chvíľu sedieť a kukajte, aké známky si mančafty vykorčuľovali. 

Aj dnes - tak ako celý rok - nazývame kluby najkrajšími názvami ich bohatej histórie. 

10. DUKLA TRENČÍN - Štyri mínus

Legenda medzi klubmi slovenského hokeja bude chcieť túto sezónu hodiť poriadne ďaleko za hlavu. Možno by bolo lepšie keby tú guľu zahodil poriadne ďaleko nejaký guliar. Pokojne na steroidoch, nech letí čo najďalej. 

Mužstvo ťahalo až dve osemzápasové série prehier v sezóne, čo je príliš. Výsledky sa stabilizovali až príchodom „bratislavskej enklávy“a brankára Voldena. Dukla šprintovala na konci základndej časti, vyhrali 5 zápasov v rade, do playoff sa ale nedostali. V baráži to bolo znovu veľké trápenie a o zotrvaní medzi elitnou príslušnosťou rozhodol až posledný zápas. Na lepšie ako 10. miesto sme Duklu dať nemohli, neprepadli len tak-tak. Najlepším hráčom mužstva bol Marcel Hossa s 54 bodmi.

9. VSŽ KOŠICE - Štvorka

Ani Oceliarom sezóna vôbec nevyšla. Nízke hodnotenie treba prisúdiť skorému vypadnutiu v playoff. Fanúšikovia Košíc boli s hrou svojich obľúbencov nespokojní takmer od začiatku sezóny, Steel aréna bola čoraz prázdnejšia, Košiciam jednoducho niečo chýbalo. V play-off s Martinom ukázalo, čo to bolo. Bojovnosť, chcenie, motivácia. Možno keby nechali trénera Čadu do konca sezóny,... Bude zaujímavé sledovať, ako sa Košice s novou situáciou vyrovnajú. Vo štvrťfinále nevypadli v ére samostatnosti ani raz. Pochváliť treba len jedného Košicana - Ladislava „veľkého“ Nagya. Nazbieral 64 bodov, bol najvýraznejší a najužitočnejší hráč Košíc a najlepší hráč celej ligy.  

8. NEWCASTLE UNITED NOVÉ ZÁMKY - Za tri

Od Nových Zámkov sa toho v sezóne čakalo na nováčika dosť. V kádri mená ako Hudec Lelkeš, Kytnár, Semorád, či Brabenec. Väčšina odborníkov ich posúvala na horné poschodia tabuľky. Lenže prišli časté výmeny trénerov, hráčske rošády a mužstvo sa držalo v dolnej polovici tabuľky. Stabilizáciu výkonov priniesol tréner Štefan Mikeš, finiš základnej časti mal najjužnejší Lintnerligový klub na hokejovej mape ukážkový. V posledných 10 zápasoch brali 20 bodov a uhrali ôsme miesto. V play–off proti silnej Banskej Bystrici úspešne vzdorovali v jednom zápase a so sezónou sa rozlúčili so cťou. Za najlepšieho hráča by som označil Milana Kytnára s 30 nazbieranými bodmi.

7. POPRAD-TATRY - Trojka

Poprad, čo s vami? Na začiatku sezóny jeden z adeptov skôr na spodnú časť tabuľky, prognózy mužstvo viac-menej potvrdzovalo do tretej dekády novembra. Potom ho prebral tréner Marcel Ozimák a vdýchol mu nový impulz. Od 22.11 do 20.01. Kamzíci získali úctyhodných 35 bodov v 19 zápasoch. Za určitých okolností mohli pokukovať aj po piatom mieste. No po hodoch prišlo bolenie brucha a body sa zbierali čoraz ťažšie. Vo zvyšnej časti sezóny už nazbierali iba osem bodíkov, čo stačilo na 7. priečku v tabuľke. Proti Nitre nevyhral Poprad ani jeden zápas, vypadol už vo štvrťfinále. Treba ale povedať, že Tatranci stavali hlavne na odchovancoch, za čo si zaslúžia high-five. Najlepšími boli veterán Arne Kroták a Marek Zagrapan, nazbierali po 36, resp. 35 bodov.

6. SOKOL PARTIZÁN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Trojka

Mikuláš si chcel sezónu hlavne užiť, podarilo sa im postúpiť po veľmi dlhom čase z I. ligy. a tak povolali odchovancov. Ich volanie vyslyšali Marek Uram Juraj Faith, Karol Križan, všetci traja Hunovci, Martin Cibák. Ku klubu veteránov sa pridal aj Jožko Štumpel. Káder na papieri skúsený, otázkou bola výdrž hráčov a takmer absentujúca stredná generácia. Liptáci sezónu začali priemerne, výhry sa striedali s prehrami viac-menej pravidelne, dlhodobejší výpadok nebol viditeľný. Všetko sa ale zmenilo na prelome rokov, šnúra bez bodu sa ťahala od 6. až do 24. januára. Prerušili ju síce výhrou s Martinom, no potom až do konca základnej časti získali len tri body v 13 zápasoch. V baráži sa vypol k fantastickému výkonu, body nebral iba v dvoch zápasoch z 12 odohraných. Zachránili sa v pohode, najlepším bol suverénne Marek Uram, nazbieral 49 bodov. Dobrú sezónu mal aj mladý Sukeľ. 

5. LOKOMOTÍVA BUČINA ZVOLEN - Dva mínus

Hru Zvolena túto sezónu hodnotíme v podstate kladne. Mužstvo malo väčší výpadok iba v prvej polovici sezóny v štyroch zápasoch odfičala Lokomotíva bez bodu. Mužstvu pomohlo opätovné angažovanie trénera Mikulu, pod Pustým hradom je stále veľmi populárny. Pomer výhier a prehier sa stabilizoval a Zvolenčania začali tabuľkou stúpať. Zastavili sa na piatom mieste, čo im do play-off prisúdilo Žilinu. Cez Vlkov sa rytieri mohli prebiť aj do semifinále, no neudržali dvojgólové vedenie vo viacerých zápasoch. Séria to bola ale ukážková a bojovná. Za najlepších hráčov volím Klhúfka, Mráza a Zuzina – trojica nazbierala dohromady 145 bodov kanadských.

4. SLOVENA ŽILINA - Jednotka

Vlci boli podľa mňa druhým najpríjemnejším prekvapením tohtoročnej sezóny. Mužstvo spod Dubňa dokázalo prekvapovať súperov takmer celú sezónu. Dobré výkony sa stali konštantnými a z priemerného teamu bez očakávaní pred sezónou sa vykryštalizoval čierny kôň ligy. V závere základnej časti im trochu došiel dych (4 zápasy a len dva body), štvrtá priečka im ale zostala. Séria so Zvolenom bola krásna, sedemzápasová. Najmä vďaka psychickej odolnosti a líderstvu kapitána postúpili medzi štyri najlepšie tímy sezóny. V semifinále zdecimovaný káder Vlkov nemal takmer žiadnu šancu a prehral 0:4 na zápasy s Nitrou. Aj tak ale so sezónou musí v Žiline panovať spokojnosť. Najlepším hráčom jednoznačne Marek Hovorka so 74 bodmi.

3. MARTIMEX MARTIN - Jednotka

Mužstvo s najsilnejším príbehom v tejto sezóne je jednoznačne Martin. Vybrali si smolu na niekoľko sezón dopredu a aj tak dosiahli jeden z najväčších úspechov v histórii klubu. Tri týždne boli bez hokeja kvôli hepatitíde, zvyšok sezóny bez ťahúňa ofenzívy Bíleka, ani zvláštne rozhodnutia v neodohraných zápasoch s Bystricou a Žilinou, mužstvo okolo Pavla Paukovčeka nezlomili. Po turbulentnej sezóne bolo šieste miesto pred playoff zaslúžené a to ešte netušili, že to najlepšie len príde. Koyš a „turiec boys“ zničili v štvrťfinálovej sérií Košice najmä výkonmi na domácom ľade. Banskej Bystrici v semifinále stačili len v jednom zápase, 3. miesto v našom rebríčku si právom zaslúžia. Najlepšími hráčmi boli Koyš so 46 bodmi a Corbeil, ten získal aj zlatú korčuľu. Pochvalu si zaslúži celý káder za prejavenú silu v ťažkých časoch. Klobúk dole.

2. PLASTIKA NITRA - Jedna mínus

Corgoni mali v uplynulej sezóne jasný cieľ - obhajobu titulu. Mužstvo vyskladané s domácich a zámorských hráčov, sa na začiatku sezóny ťažko dostávalo do rytmu. Keď sa rozbehli, už to šlo ako malo, dva zápasy po sebe Corgoni prehrali až v závere základnej časti. Pomer výhier prehier bol 37/19 a znamenal 112 bodov v tabuľke, čo stačilo na 2. miesto. V sezóne sa s kariérou rozlúčil David Laliberte, ktorému pripravil klub aj fanúšikovia peknú rozlúčku s dresom pod strechou štadióna. V nadstavbovej časti bola Nitra neporazená prvých osem zápasov, sériu prerušila až vo finále Banská Bystrica. Corgoni nezvládli koncovky domácich zápasov vo finále a v posledných minútach inkasovali rozhodujúce góly. Neobhájili, preto tá mínuska za jednotkou na vysvedčku. Za najlepších vyhlasujeme Judda Blackwatera s 54 bodmi a Mareka Slováka so 64 bodmi.

1. ISKRA SMREČINA BANSKÁ BYSTRICA - Jednotka s hviezdičkou

K Banskej Bystrici som sa vyjadroval aj vo svojom predošlom článku. Bystrica budovala od začiatku káder na titul, tréner Országh zvládol dôležité zápasy na lavičke rovnako dobre ako hráči na ľade, Iskra tak konečne zapálila víťaznú pochodeň. Michal Handzuš získal aj poslednú trofej ktorá mu v zbierke chýbala, a sme zvedaví či potiahne ešte jednu sezónu. Rozdielových hráčov mala Bystrica hneď niekoľko. Či už Surový s Handzušom, alebo zámorskí žolíci Hicmott, Higgs, Maione. Aj Kafka bol prínosom. Doplnený urpínskymi srdciarmi Lunterom a spol. Bystrica si tento ročník titul zaslúžila, predvádzala atraktívny hokej a mala najširší káder. Preto sú na najlepšej priečke Ľadovo ostrého rebríčka, s ktorým sa na vás budeme tešiť v septembri dovidenia.      

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár