O pästiaroch a metamorfózach

30.04.2017 / Vladimír Bilohuščin
Aj Conor smeruje do ringu. (photo: SITA/AP Photo/Julio Cortez)

Aj Conor smeruje do ringu. / (photo: SITA/AP Photo/Julio Cortez)

Aj keď MMA zažíva rozlet, bojovníci UFC začínajú poškuľovať po inom športe. Veď predsa nechcú pracovať do dôchodku. U nás sa zasa tešíme z rastu počtu bojovníkov, ktorí chcú svoje schopnosti predviesť v klietke. Môžu tak ale urobiť iba v jari, alebo jeseni. V lete a zime si totiž slovenské MMA berie dovolenku.

Vyber si svojho boxera

Do MMA prenikla nová móda. Chlapcom už totiž nestačí ´márovačka´ v klietke, už to idú skúšať aj v ringu. Všetko to rozbehol Conor McGregor, ktorý je klenotom UFC a ako už Dana White veľakrát prezentoval, nemôže mu nič uprieť. A tak sa stalo, že sa duel s Mayweatherom naozaj pripravuje. Teda, aby sme boli presní, o prípravách vyšlo niekoľko tisíc článkov, ale realita je veľká nula. Stále sa iba kecá, prichádzajú nové informácie, potom je chvíľu ticho a zasa všetko dokola s údajnými prelomovými informáciami, ktoré sú negované tak akurát, aby neprišlo k prepadu čitateľnosti. Proste je to už naozaj trápne, kam to všetko dospelo. Okrem toho, že to traumatizuje fanúšikov MMA, ktorí by najradšej Conora videli v klietke pri obhajobe dvoch titulov, sme zaznamenali ešte horší efekt. Conor totiž svojim správaním motivoval ďalších bojovníkov.

Jedno z najväčších prekvapení prichystal Jimi Manuwa, ktorý po svojom dominantnom výkone v súboji s Corey Andersonom vyzval na súboj svetovú superstár boxu Davida Hayeho. V širších kruhoch takmer neznámy Manuwa, bez pardonu vyzval jedného z najlepších boxerov, ktorý stáli v ringu. Samozrejme, jeho modlitby neboli vyslyšané. A možno ani nie preto, že je to nonsens, ale asi aj preto, že to proste ľudí nezaujíma, možno tak maximálne britské ostrovy.

Tu to ale nekončí, inšpiráciu našli aj brazílske hviezdy Anderson Silva a Jose Aldo. U Alda ale ide skôr o frustráciu, že Conor môže vlastne všetko a človek, ktorý budoval UFC nemá ani štipku rešpektu. A tak deklaroval, že ak sa náhodou event v hlavnej úlohe s McGregorom uskutoční, chce na tejto karte figurovať. A už má aj v hlave meno bojovníka, ktorému by sa postavil. Tým šťastlivcom je bývalý šampión ľahkej a welterovej váhy Miguel Cotto, ktorý má za sebou 40 výhier a iba 4 prehry. Anderson si zasa vzal na mušku Roya Jonesa Jr., ktorý je už teraz legendou.

A teraz prichádza vysvetlenie, ktoré každý pozná. Sú to peniaze. Po podpísaní zmluvy s Reebokom a predaji spoločnosti zažíva UFC stagnáciu, ktorú naplno využíva Bellator. Ten dostal od majiteľa Viacom príkaz na skupovanie voľných fighterov a tak na svoju stranu presúva stále viac bojovníkov. Ďalšou alternatívou sa stáva box. Niet sa čomu čudovať, v MMA sa proste netočia veľké peniaze a zlé jazyky tvrdia, že UFC si berie na svoju stranu až priveľkú čiastku, čo nepridáva fighterom na dobrom spánku. A koľko to teda zarábajú tí boxeri, že to ´klietkarov´ tak láka? Mayweather – 220 mil. (vs. Pacquiao), Haye – 25 mil. (vs. Klitschko), Cotto – 12 mil. (vs. Pacquiao)... Zaplať mi!

Rošády, náhrady a iné metamorfózy

Uplynulý víkend priniesol divákovi slušnú dávku MMA, keď sme mali možnosť zhliadnuť dva domáce turnaje. Najprv to rozbehlo podujatie v Komárne, ktorému velil Gábor Boráros. Ten si v hlavnom zápase večera poradil s Pascalom Kloserom z Rakúska. Okrem neho sme videli aj Rola Čambala, ktorý mal mať zápas s Patrikom Grunnerom. Nakoniec mal ale zápas so slabučkým Kálmanom Kovácsom, ktorý sa už iba necháva otĺkať kvôli peniazom a jeho bilancia to iba dokazuje. Čambal pritom maďarského fightera ľutoval natoľko, že ho radšej uškrtil na zemi, len aby mu nemusel udierať do tváre (týmto prosím promotérov, aby už nikdy na gala nepozývali tohto bojovníka pre jeho vlastné dobro).

O deň na to sa bojovníci predstavili v Nitre, kde bola na programe pyramída štyroch zápasníkov o titul organizácie Fight of Gladiators. V akcii sme pritom mali vidieť aj veľké meno slovenského MMA Ilju Škondriča, ktorý zakladal domácu scénu. Všetko ale bolo nakoniec inak. Škondriča, ktorý sa mal postaviť Kálmanovi Kovácsovi, sme nevideli pre chorobu, ktorú si odniesol z vystúpenia na podujatí Oktagon 2. Pozor, meno súpera nie je žiaden preklep, Kovács sa mal pôvodne postaviť bombardérovi Škondričovi, namiesto toho ale dostal nakladačku od Čambala. A to bol iba začiatok, z hlavnej karty sme totiž nevideli Magdalíka ani Hudáka. A aj keď organizátori dokázali podujatie zachrániť, určite majú o pár vrások viac.

Tieto dva turnaje ale poukázali na neduh slovenského MMA. Určite sa zhodneme, že nie sme až taká veľká krajina, aby sme nevedeli kto je kto. Osobitne to platí o maličkom MMA, kde sa navzájom poznajú takmer všetci promotéri. Niekde sa však zrejme stala chyba, keď v celku nepochopiteľne prichádza ku stretom turnajov a nahustenej sezóne. To má na jednej strane za následok nedostatok voľných bojovníkov kvôli zápasovej vyťaženosti a pozápasovým zraneniam, alebo na strane druhej dochádza k recyklácii fighterov, čo nepridáva na atraktivite. Často sa tak stane, že pôvodná fight card je kompletne prekopaná a nič nie je horšie, ako pýtať od divákov peniaze za kartu, ktorú v skutočnosti neuvidia. Pritom si iba stačí sadnúť, nájsť spoločnú reč a naplánovať podujatia rovnomerne na celý rok.  Áno, v MMA je viac alfa samcov ako kdekoľvek inde a ústupky sa budú robiť iba ťažko, ale spoločný plán turnajov nepochybne pomôže celej slovenskej scéne.

Pre spresnenie prikladám plán MMA turnajov na Slovensku:

16.12. – Pit Cage Fighting 15 (Stará Ľubovňa)

Tri mesiace ticho po pěšině...

18.3. – Noc Bojov 7 (Ružomberok)

25.3. – LCC  Fight Night (Trenčín)

7.4. – Oktagon 2 (Bratislava)

21.4. –Cage Fighting 2 (Komárno)

22.4. – Fight of Gladiators 6 (Nitra)

28.4. – EastProFight 9 (Košice)

...a potom šesť turnajov za mesiac a pol!

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár