Pondelkové Tréneroviny - Súboj zručností

02.05.2017 / Richard Hanzlik
Z derby Trnava - Slovan. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Z derby Trnava - Slovan. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Kým liga už majstra spoznala, pohár o primátora krajiny a tankovaciu kartu na 35 litrov prémiového paliva a balík vody do ostrekovačov mal svoje finále na programe až na sviatok práce. Už tradične ju na Slovensku oslavujeme čerešničkou na nepečenej smotanovej torte zvanej Slovnaft Cup. Slovan doňho nastupoval ako favorit a Skalicu porazil. Ako sa cítil Ivan Kmotrík, sa mi zistiť nepodarilo.

Zaujala však iná vec. Pred finále pohára žien, ktoré namiesto toho, aby sa polonahé šticovali v bahne, naháňajú loptu, si to naši futbalisti po vzore NHL All Stars zápasov rozdali v súťaži zručnosti. Dobrý nápad, ale pre ďalší ročník by som upravil disciplíny: 

 • Hádaj, na čo myslím - vedomostný kvíz o ligových mužstvách, ich hráčoch, ich rodinách, zvykoch, histórii a budúcnosti s moderátorom Ivanom Galádom

 • Súťaž o najtvrdšiu strelu - daj dole svojho súpera alebo rozhodcu čo najrýchlejšie

 • Dribling - odvez čo najviac spoluhráčov po nábreží ľubovoľného Dunaja a nenechaj sa chytiť

 • Moje promile je vyššie ako tvoje - nafúkaj viac ako tvoj spoluhráč

 • Odvolaj trénera - majiteľ klubu, ktorý odvolá za 15 minút najviac trénerov, vyhráva

 • Mal by som jeden tip - natipuj proti svojmu klubu čo najviac zápasov a povedz o tom minimálne dvom spoluhráčom

 • Chyť ma, ak to dokážeš - Odhlás svoj klub ešte pred zimnou prestávkou a získaj sadu rozlišovačiek

 • Peniaze nie sú všetko - nezaplať svojim hráčom mzdy minimálne 3 mesiace

 • Tour de Slovakia - odohraj zápas, pri ktorom po tebe diváci z tribúny hodia minimálne jeden bicykel 

Fifa, Uefa, Unesco a Kfc nám kolo napchali do pracovného týždňa, a tak je možné, že viacerým z nás ušlo. A to by bola škoda. Hralo sa totiž najväčšie slovenské derby. Ale okrem neho Ružomberok porazil Michalovce a Podbrezová zvíťazila. Dunajská Streda už vie streliť víťazný gól skôr ako v sprchách. Žilina cestovala do Trenčína priamo z Pasienkov a svoj prvý zápas v úlohe majstra prehrala. 

Fc Spartak Trnava - Šk Slovan Bratislava 0:3, 3569 divákov 

Derby uprostred týždňa s výkopom v čase, kedy ľuďom končí flexibilný pracovný čas a navyše v období, kedy obidve mužstvá priťahujú fanúšikov asi tak ako Bukovského huspenina. Možno by mu lepšie sedel pojem zbytočné derby a majitelia klubov si to mohli medzi štyrmi očami rozdať v privatizačnej kanaste. O viac ako v tomto zápase ide aj v Zámene manželiek, kde Jitka s Pepom žijú v harmonickom vzťahu, ale Jitkin presun k Jindřichovi jej ukáže, že pivo sa dá otvárať aj o zárubňu. To zmení jej život natoľko, že sa prestane strihať na Jardu Jágra verzia 1992.

Slovan postavil lavičku, lebo šetril sily na finále pohára. Spartak postavil tých, s ktorými má vyrovnané podlžnosti a šetril sily na letné dovolenky. Noe postavil Archu, lebo si chcel otvoriť ZOO a vďaka avízu o povodni sa vyhol plateniu daní. Prvý polčas vyšiel lepšie domácemu mužstvu, ale Tambe bránku netrafí ani keď naňho spadne a Halilovičovi sa zase nejak nechcelo. Slovan v druhom polčase trafil bránku 4-krát a pri dvoch góloch sa museli jeho hráči cítiť ako na nedeľnom obede u rodičov.

MFK Ružomberok - MFK Zemplín Michalovce 3:1, 1123 divákov

Už to tak vyzerá, že ak ružomberský kolotoč nestratí paru, môže si klubový autobusár kupovať diaľničnú známku do Európy. Klub v nej naposledy pôsobil po majstrovskej sezóne v roku 2006. Odvtedy odohral Tomáš Rosický 6 zápasov Premier League, Kočner schudol 96 kg a Slovan s Trnavou zamestnali 90 % majiteľov trénerskej licencie na Slovensku.

Ružomberok to doma vie. Niekedy by sa to dokonca dalo klasifikovať ako domáce násilie, ale Michalovce sa nenechali zatlačiť ku kuchynskej linke zadarmo.

Domáci o všetkom rozhodli za 5 minút, pred koncom polčasu a výsledok pripomína potvrdenie o zaplatení dane. Na papieri je až príliš krutý. Ale to nevadí Leošovi Marešovi, ktorý šplhá tabuľkou strelcov. Tak ako pred 11 rokmi Honza Neymar.

DAC Dunajská Streda - FK Senica 1:0, 4498 divákov

Domáci sa výhrou zapísali do 0,5l Guinessovej knihy rekordov. Neprehrali už 13 zápasov po sebe a z toho 4 posledné vyhrali. Tentokrát rešpektovali posudok lekára ich kouča a rozhodli skôr ako pred koncom zápasu. Vysoký tlak nie je to isté čo vysoký výtlak. Môžu chlapci ľutovať otrasný štart do sezóny, ktorý by im vyšiel lepšie aj keby ich namiesto Németha viedol Bugs Bunny s asistentmi Káčerom Donaldom a Fredom Flinstonom.

Domáci mali chladný nástup do zápasu, čo mohlo byť spôsobené hustým dažďom. Ale aspoň budú v lete lacnejšie melóny, paradajky a kukurica. Pačinda svoju veľkú šancu zahodil v prvom polčase, ale o bodoch rozhodol hlavou v tom druhom. Senica napriek menšej aktivite mala dve šance na remízu, ale to by musel Brigant lepšie obedovať. Kde sú tie časy, keď Senica atakovala priečky zaručujúce účasť vo Fed Cupe.

ZO Šport Podbrezová - ViOn Zlaté Moravce 2:0, 1006 divákov

Želaj si niečo, padajú tréneri. Fabuľa nedokázal na jar priviezť Podbrezovú k víťazstvu a v Candy Crash sa nedostal cez 25. level. Vraťo Greško, držiteľ štátneho vyznamenania za vyslovovanie mäkkého Ľ ho nekompromisne odvolal a na jeho miesto zaradil do jedálneho lístka Praženicu. Nová metla dobre metlí, a tak bolo jasné, že proti slabému Vionu musia domáci brať tri body.

Na polovici Podbrezovej stála v prvom polčase voda, a tak to tým smerom hostia neskúšali. V kádri majú aj nízkych hráčov a hrozilo, že sa niektorí utopia. Ani domáce mužstvo nepôsobilo dojmom ministra práce v parlamentnom bufete pri treske s kofolou. Nakopol ich až gól z rohu, a potom im stačilo držať súpera na dištanc. Ten to prišiel zahrať džentlmensky s jednou strelou na bránu. Mikušov druhý gól prišiel v čase, kedy kustód ViOnu začal baliť náhradníkov do batožinového priestoru autobusu.

AS Trenčín - MŠK Žilina 2:1, 2592 divákov

Promócie za vami, oslava so spolužiakmi prebehla ako mala, skriptá spálené a domov idete s pocitom majstra. V hlave vám hrá hymna Ligy majstrov a doma čakáte ilegálnu techno párty, dva litre v obálke, 5 litrov domácej na stole a krémeše od babky. Cítite sa ako Arsenal v roku 2004. Neporaziteľný. Otvoríte dvere a nasleduje taká facka, ktorá by aj Klitschka posadila. Vitaj doma majster a keď budeš nabudúce oslavovať titul, nevolaj mame ožratý ako Mojsej na Deň otcov a neoslovuj ju Uber.

Súboje týchto mužstiev patria k tomu najlepšiemu, čo doma máme. Hostia trafili prví, ale bol to Trenčín, kto mal o pár promile motivácie naviac. Beridze dorovnal bank a keď domácim sklapol ofsajdový šlopec naprázdno, ocitli sa Paur s Jangom v území nikoho.

Real Madrid - Valencia 2:1, 75 180 divákov

Na záver bonus. Nevystúpi Robo Kazík, ale bude menší futbalový report zo zahraničia. Futbal na Santiago Bernabéu chutí inak, ako by človek čakal. Nie je to celozápasové peklo, ani jazda hore-dole. Je to ako hymna od Placida Dominga. Ak je naša liga 2 klobásky s chlebom a liter piva, toto je tasting menu, pri ktorom jedia hlavne oči. Ak si chce človek zabékať, musí to stihnúť pri hymne alebo góle. Pretože v hluchších pasážach a s lepším sedením počujete aj keď si Ramos prehrabne vo vlasoch.

Real to hral tak, ako sa naňho patrí. Šolíchanie lopty zo strany na stranu a trafme Ronalda. A nech to ide čo najďalej od Benzemu, ten má teraz nohy ako trubky z podlahového kúrenia. Dopredu musíš, vzadu je Ramos alebo rotavátor Casemiro. Keď to Parejo trafil, niektorí sa zdvihli a išli na tapas. Ak Real pokazil, resp, nedotiahol akciu do dokonalosti, niekto si aj popiskol. Tak rozmaznaní sú fanúšikovia v Madride. Sa príďte pozrieť k nám a budete sa hneď inak na futbal pozerať, chlapečkovia.

Bernabeu je obrovské, to nie je ani štadión, ale futbalový chrám, na ktorý keď človek vstúpi, zakokce sa a chvíľu to predýchava. A neexistuje nič krajšie ako rozhodujúci gól tesne pred koncom zápasu. Poďakovanie divákom a teraz rýchlo do fanshopu, niekto toho zraneného Balea musí živiť. Keď Real potrebuje, je to ako keď zapnete motorovú pílu a hodíte ju na detskú manéž. Ak im tento rok utečie titul, bude to hlavne kvôli tomu, že zostavu si Zidane sám neskladá. Isca nechal sedieť, Benzemu posadiť nemôže. Na všetko ostatné je tam ale chvalabohu Marcelo.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár