15 rokov od zlata: Cesta začala demoláciou Poľska

06.05.2017 / Nikola Baďová
Peter Bondra často prijímal gratulácie po góloch v sieťach súperov. (photo: SITA/AP PHoto/ERIC RISBERG)

Peter Bondra často prijímal gratulácie po góloch v sieťach súperov. / (photo: SITA/AP PHoto/ERIC RISBERG)

V týchto dňoch uplynie 15 rokov od zisku jediného slovenského zlata na MS v ľadovom hokeji. Cestu zo šampionátu 2002 si pripomenieme deň po dni. Začíname ako inak úvodným zápasom na turnaji. Ouvertúru si zverenci trénera Jána Filca odkrútili proti Poľsku 27.4.2002 od 15:15.

Na 66. majstrovstá sveta vo Švédsku s 11 hráčmi NHL

Pre slovenského fanúšika nezabudnuteľné 66. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji vo Švédsku sa uskutočnili v mestách Goteborg, Karlstad a Jonkoping (všetky o s dvoma bodkami). Formát šampionátu sa odlišoval od súčasného. Hralo sa v štyroch skupinách po štyroch tímoch, traja najlepší postúpili do osemfinálovej fázy.  Slovensko sa predstavilo v grupe B spolu s Fínskom, Ukrajinou a Poľskom.

Na štartovej listine figurovalo AŽ 11 hráčov z NHL. Konkrétne táto jedenástka: Smrek, Bondra, Stümpel, Orszagh, Višňovský, Šatan, Bartečko, Pálffy, Lašák, Handzuš a Nagy.

Game 1: Slovensko 7, Poľsko 0

Súpisku súpera, nováčika na šampionáte, zdobil jediný hráč pôsobiaci v NHL. Krišotof Oliwa bol prezývaný The Polish Hammer, ako takmer všetci poľskí profesionálni športovci v severoamerických ligách. Tón úvodného vystúpenia však udala dvojica iných zámorských hviezd.

Peter Bondra s Miroslavom Šatanom si vymenili puk a vtedajší krídelník Washingtonu Capitals otvoril skóre už v štvrtej minúte.  V 13. minúte Slováci rýchlo využili presilovku po strele súčasného kouča majstrov z Banskej Bystrice, Vlada Országha. Druhá tretina sa hrala prakticky iba na jednu bránu. Poliaci perfektne betónovali a puky v dôležitých momentoch hry odskakovali z hokejok slovenských hráčov.  Gólovú smolu prelomil až vo vlastnom oslabení Tomík po chybe poľského obrancu.

Gólostroj sa spustil až v poslednej tretine, keď sa trafili Bartečko, Lintner, Rastislav Pavlikovský a na konečných 7:0 upravil v samom závere Róbert Petrovický. Slovenskí hokejisti splnili povinnú jazdu a na svoje konto si pripísali prvé dva body. Nulou inkasovaných gólov sa zaskvel vtedy benjamínček tímu Rastislav Staňa, pre ktorého to bol prvý zápas na Majstrovstvách sveta.

Pár teplých slov po zápase

Ján Filc, tréner SR: „Hoci sme nehrali perfektne, naše vystúpenie bolo optimistické. Dali sme sedem gólov, ani jeden nedostali a to je fajn.“ Prečítajte si tie dve vety ešte raz. Bolo to len pred 15 rokmi. Kiežby sme si toto mohlo hovoriť častejšie. Kiežby, sedem gólov súperovi a ani jeden nedostať, to dnes znie už len ako krásna rozprávka od Deda Večerníčka.

Rastislav Staňa, brankár: „Hrali sme myslím v pohode, vôbec sme neboli nervózni a to pomôže aj brankárovi.“ Kiežby sme neboli v úvodných zápasoch nervózni a hrali v pohode, kiežby.

Richard Lintner, obranca: „Dali sme pomerne skoro gól, takže aj defenzíva sa dostala do pohody.“ Áno, aj také časi boli!

Krištof Oliwa: „Slováci majú síce hviezdy, ale tá prehra nemusela byť až taká krutá.“ Ani toto sme už dlho nepočuli.