Zápas roka

06.05.2017 / Patrik Tatranský
Dnes nastúpia Slováci v krásnych reprezentačných dresoch. (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Dnes nastúpia Slováci v krásnych reprezentačných dresoch. / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Borcov s dvojkrížom na hrudi a logom českej automobilky na čele čaká hneď na úvod majstrovstiev sveta v hokeji zápas roka.

Argumenty, prečo hráme zápas roka

V sobotu popoludní západonemeckého času nastúpi naša družina v zápase o záchranu v „ÁČKU“ proti tiež hokejistom z Apeninského polostrova - konkrétne z Talianska (ak Vám zemepis robí problémy).

Pozor, tento článok nemyslím ironicky, nikomu sa nechcem vysmievať, nechcem byť „hejter“ a mojim primárnym cieľom nie je byť vtipný (čo by sa mi zrejme aj tak nepodarilo). Ak nad tým, že zápas proti Talianom nazývam ZÁPASOM ROKA, gúľate očami, dovoľte mi uviesť zopár argumentov.

Pokiaľ chce Squadra Azurra (volajú sa tak aj v hokeji?) hrať v áčku aj o rok, cesta vedie JEDINE cez Lotyšsko, alebo Slovensko (Dáni nemôžu vypadnúť, Nemci budú doma hrať ako stroje, Rusi, Švédi a Američania nepotrebujú komentár).

V prvom zápase turnaja budú mať Taliani napriek nadmernej spotrebe cestovín ešte energie na rozdávanie. Môžeme očakávať, že trošku pritvrdia, a hádajte kto vôbec nikdy nevedel hrať fyzický hokej, ani sa s ním dobre vyrovnať? (Pomôcka: na drese nosia dvojkríž)

Najlepším hráčom Talianov je podľa dostupných informácií... jasné, že brankár. Volá sa Andreas Bernard a je jednotkou fínskeho prvoligového ässätu Pori (aká je klávesová skratka na veľké ä prosím?) Slovenskí útočníci, a najmä tí momentálne reprezentační, sú známi tým, že radi dávajú vyniknúť súperovmu brankárovi. Ak bude mať Bernard svoj deň, Cíger svoj deň mať nebude...

Hokej vie hrať dnes už každý. Túto donekonečna omieľanú frázu sme už zrejme akceptovali ako pravdu, takže prečo by nemala platiť aj na Talianov?

Sme realisti?

Pokiaľ  ste realisti, tak Vám je jasné, že my už dávno pradávno (asi práve od minulých majstrovstiev v Kolíne) nehráme o postup do štvrťfinále, ale o záchranu, či zotrvanie v „áčku“. Doposiaľ sme sa takmer vždy zachraňovali vcelku suverénne (s výnimkou šampionátu v Kanade). Pozrite sa však na našu súpisku tento rok, pozrite sa akú máme skupinu, prirátajte, že Dáni nemôžu vypadnúť, a máme tu... vcelku ťažký boj o prežitie.

Naši chlapci si určite uvedomujú, že s Talianmi proste musia. Vyhrať. A to bude pre neskúsený výber českej a slovenskej ligy tvrdý oriešok. Napríklad minulý rok s Maďarmi to bolo len tak tak, bez ohľadu na konečný výsledok zápasu.

Pokiaľ proti Talianom Dravecký a spol. (fakt sme sa dostali do stavu, že hráč s 0,5 bodom na zápas v českej lige je kapitánom reprezentácie?) vyhrajú, nejako cez tie majstrovstvá aj tento rok preplávame. Ak však v tomto zápase zakopnú, čaká ich krížová cesta nevyhnutného zbierania bodov v ďalších zápasoch.

Ak stále pochybujete, skúste si odpovedať na otázku: ktorý iný zápas by mohol byť zápasom roka 2017 pre slovenskú hokejovú reprezentáciu?

Slovensko je v zápase roka napriek všetkému favoritom, ostáva veriť, že uspejeme! Ani to však nemusí automaticky znamenať záchranu v A skupine, pokiaľ by Taliani vzali body iným tímom. 

Patrik Tatranský

Patrik Tatranský

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár