Štyri dôležité vlastnosti Adriána Guľu

07.05.2017 / Igor Tabiš
Tréner Guľa. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Tréner Guľa. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

MŠK Žilina 23. apríla poráža svojho najväčšieho prenasledovateľa v boji o titul, bratislavský Slovan, 1:0 na jeho štadióne a päť kôl pred koncom sezóny si zabezpečuje v predstihu siedmy ligový titul. Jasná dominancia Šošonov počas celého ročníka logicky priniesla majstrovský primát. Novinári majú o čom písať, futbaloví tréneri a široká futbalová verejnosť sa zhoduje – titul je v správnych rukách. Od Žiliny by sme si mali brať príklad, aspoň to tvrdia viacerí odborníci. Príklad by sme si mali aj zo štyroch kľúčových vlastností trénera majstrovského tímu, Adriána Guľu. 

Odvaha

Tréner Guľa začal svoj príbeh písať v jednom z najstarších slovenských miest, v Trenčíne. Prvý výrazný úspech ako tréner zaznamenal pred šiestimi rokmi, v ročníku 2010/11. S Trenčínom dokázal vyhrať vtedajšiu 1. ligu a spečatil návrat medzi slovenskú futbalovú smotánku (vtedajšia Corgoň liga). Následne v prvej sezóne v najvyššej slovenskej lige vytiahol nováčika na obdivuhodné piate miesto. V štýle napredovania a progresu sa niesla aj druhá sezóna v Corgoň lige. V ročníku 2012/13 doviedol svojich zverencov v tabuľke ku krásnemu tretiemu miestu. 

Zvrat nastal až v lete pred štyrmi rokmi. Média oznámili Guľov prekvapujúci odchod z Trenčína do konkurenčnej Žiliny. Tá skončila v poslednej sezóne až na zahanbujúcom siedmom mieste no napriek tomu prilákala trénera, ktorý sa javil byť pod Čákovým hradom na prahu toho najlepšieho. Odvážny krok. 

Vytrvalosť

Úspech sa na novej lavičke nedostavil z dňa na deň. Neprišiel ani za niekoľko mesiacov, ak chcete. Ak sa darí a všetko vychádza podľa vašich predstáv, získate si pozornosť a obdiv. Prípadný neúspech už ale nezdieľa toľko nadšených fanúšikov, zvlášť na Slovensku. Presne štyri sezóny trvalo Adrianovi Guľovi, pokiaľ priviedol Šošonov k prvému majstrovskému titulu pod jeho vedením.

Nezastavilo ho ani odpisovanie médiami či „odborníkmi“, podľa ktorých nemá tréner s takým mladým mužstvom šancu uspieť a vyhrať titul ani na Slovensku. Vo svojej prvej sezóne pod Dubňom obsadil v tabuľke až deviate miesto, čo dávalo za pravdu skôr pochybovačom a vo fanúšikoch žlto-zelených vyvolalo logicky sklamanie.

Prísľubom pre lepšie časy bolo v nasledujúcej sezóne (2014/15) výborné druhé miesto, ktoré pochopiteľne vlialo do duší fanúšikov optimizmus. V novej sezóne 2015/16 tak čakali žilinský klub „príjemné povinnosti“ v podobe prestížnych zápasov v Európskej lige. Ani v Európe sa Guľovci nestratili. Najprv zázračne postúpili v treťom predkole cez ukrajinskú Vorsklu Poltava (iste si všetci spomínate na postupový gól Brazílčana Williama doslova v hodine dvanástej) a následne dokázali poraziť na domácom štadióne futbalistov slávneho Atletica Bilbao 3-2. Príbeh toho zápasu bol rovnako krásny - otočenie z 0:2 na 3:2, víťazný gól strelil znova William tentokrát v 94.minúte zápasu. Aj keď sa po odvete museli s eurosúťažou rozlúčiť, slovenský futbal sa dočkal po dlhšej dobe dobrej reklamy.

Pocit sklamania sa ale dostavil na konci sezóny, v tabuľke ligy nebolo na lepšie, ako iba na piate miesto. Opäť sa tak vynárali otázky, či je žilinský tréner správnym mužom na lavičke Žiliny. Zvlášť po tom, keď AS Trenčín dokázal dvakrát po sebe - a najmä po jeho odchode - získať titul (2014/15 a 2015/16). Adrián Guľa je ale vytrvalý. 

Tvrdá práca

Dlhodobá koncepcia práce s mladíkmi a najmä tvrdá robota založená na každodennom presvedčení o jej nevyhnutnosti napriek výsledkom v prvých troch Guľových rokoch  ukázala, akých talentovaných hráčov má Žilina k dispozícii. Obranca Milan Škriniar a záložník László Bénes prestúpili do najlepších líg na kontinente. Mladé mužstvo sa pred touto sezónou muselo vysporiadať so stratou kľúčových hráčov.

Dočká sa konečne titulu? Otázka, pri ktorej si fanúšikovia Žiliny v minulom lete neboli istí svojou odpoveďou.

Sezónu ale Žilina zvládla doslova vo veľkom štýle – presne päť kôl pred koncom súťaže mala pred Slovanom taký náskok, že im už titul nemôže nikto vziať. Dominancia žlto-zelených bola jasná počas celého ročníka. Mužstvo síce prešlo menšou krízou na začiatku jarnej časti, jazdu ktorá sa inak ako spanilá nazvať nedá, krátke zaváhanie nezastavilo. 

Jedným z hlavných faktorov predčasne vybojovaného titulu je ofenzívne poňatie futbalu v podaní Žilinčanov. Sedemdesiat strelených gólov hovorí jasnou rečou. Bolo by ale hlúpe rovnako nevyzdvihnúť hru v obrane MŠK. Dvadsaťdva inkasovaných gólov (najmenej spomedzi mužstiev FL) v aktuálnom ročníku jasne dokumentuje kvalitu defenzívy. Štatistiky, ktoré by si prial vymeniť úplne každý iný tréner každého iného mužstva slovenskej ligy. Čísla odrážajú tvrdú robotu pod vedením trénera. 

Trpezlivosť

Tréner Guľa je dnes zaslúženým hrdinom, zlaté medailové ruže mu priniesla najmä trpezlivosť. Trpezlivosť jeho samého a rovnako žilinského vedenia. Viete, koľko trénerov vymenili za ten čas niektoré fortunaligové tímy? Radšej nechcite, ich fanúšikovia dobre vedia. Guľov príklad, že úspech sa nedá kúpiť za niekoľko týždňov a poctivá práca podporená dôverou zo strany vedenia klubu sa vypláca, rozhodne nenasledujú všetky tímy v najvyššej súťaži.

Z titulu Žiliny a predovšetkým z práce Adriána Guľu môže slovenský futbal iba profitovať. Aj keď bude ťažké v lete udržať všetkých talentovaných hráčov v klube, Žilina má pred sebou ďalšiu veľkú výzvu. Zápasy v kvalifikácii najprestížnejšej klubovej súťaže v Európe pomôžu v ďalšom futbalovom raste mladíkom aj trénerovi. Je takmer isté, že viacerí skúsia cestu Škriniara či Bénesa. Škriniar už dnes patrí medzi opory Sampdorie Janov, Bénes sa pomaly ale isto prediera do základnej zostavy Borussie Monchengladbach. 

Ťažko povedať, ako dlho vydrží z Žiline úspešný tréner. Či bude šéfovať lavičke Šošonov, alebo ktoréhokoľvek iného tímu, držme mu v jeho trénerskej kariére prsty. Presadiť svoju filozofiu a koncepciu a získať na jej základe titul po štyroch sezónach totálne dominantným spôsobom je odrazom tvrdej práce, sebavedomia, vytrvalosti a veľkej odvahy.

Štyri obdivu hodné vlastnosti Adriána Guľu odporúčam každému. 

Igor Tabiš

Igor Tabiš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár