Pondelkové Tréneroviny - Európsky happy ending

09.05.2017 / Richard Hanzlik
Liga má v máji tradične toho už dosť.  (photo: SITA/Tomáš Somr           )

Liga má v máji tradične toho už dosť. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Slovan ešte nikdy nemal na Slovensku toľko fanúšikov ako v tohtoročnom finále Slovnaft Cupu. Víťazstvo proti Skalici mu priala celá Podbrezová, Ružomberok, ale aj Trenčín. Našlo sa dokonca aj pár ľudí v Dunajskej Strede. V Trnave ambície o prebojovaní sa do 17. predkola Európskej ligy zostali skryté v sklade pani upratovačky, ktorá mala kedysi v pracovnej zmluve povinnú vieru v titul, ale dnes už aj ona vie, že v lete bude voľno.

O to, kto doplní Žilinu so Slovanom v bojoch o európske vavríny bojuje ešte päť mužstiev. Dvom to vyjde, tri budú sklamané. Ale ako sa hovorí v Bratislave - mal ši branic. Pole position si drží Podbrezová, ale vo zvyšných ligových zápasoch ju okrem Žiliny čaká Ružomberok a Dunajská Streda. Praženica bude musieť vytiahnuť tie najlepšie vajcá z domáceho chovu.

Ružomberok si najprv doma poradí so Zlatými Moravcami, potom pôjde neprehrať do Podbrezovej, aby postup do Európy potvrdil v dvojjazyčnom referende proti Dunajskej Strede.

Trenčania budú dúfať v zaváhanie svojich súperov a čaká sa od nich 6 bodov. Slovan veľké problémy robiť nebude, pretože má, čo chcel. Prešov príde vyklepaný ako rezeň z obedového menu. Len to chlapci z dovozu už nemajú vo vlastných rukách, takže bude treba sledovať teletexty do poslednej chvíle.

Ak chce DAC získať štvrtú priečku, musí vo vzájomných zápasoch poraziť Podbrezovú s Ružomberkom. Ak sa im to podarí, pomenujú po Csabovi v miestnom bufete langoše.

Na oko najľahší los má Trnava, musí sa však spoliehať na veľké zázraky, a to skôr Braňo Mojsej premení pálenku na vodu.

Nech počítam, ako chcem, vychádza mi to tak, že si tie najlepšie karty vytiahne Ružomberok s Trenčínom. V takomto poradí. Zmena programu vyhradená.

Ďalší sviatok, ďalší predĺžený víkend a ďalšie majstrovstvá sveta v hokeji. Škoda, že sa nehrajú každý druhý víkend. Naši v sobotu porazili Talianov a skvelému Buffonovi strelili tri góly. Za to by sa ani Barcelona nehanbila. Juraj Čurný má do Chart Show novú kategóriu, ktorú môže nazvať TOP 20 neodohraných hymien. Tú našu príde na prvom mieste nezaspievať Sisa Sklovská, ktorá vlastne vymyslela aj Tréneroviny keď mala 3 roky a sedela medzi pyramídami na prašáku. Mne trvalo 27 rokov, kým som na ňu nadviazal, aby ste neboli sklamaní pri ich čítaní. Sú o futbale, teda o hre, kde neprejdete na druhú stranu ihriska za 3 sekundy, takže tu padá menej gólov. Žilina si doma poradila s Michalovcami, aj keď podľa zápisu hrala akože vonku. Podbrezová zase vyhrala a chce živiť šance na EL, porazila aj Prešov. Ružomberok vycestoval do Senice a bral body. Trnava pokazila víkend Trenčínu a Zlaté Moravce dali body Dunajskej Strede.

MFK Zemplín Michalovce - MŠK Žilina 0:1, 1436 divákov

Človek nemusí moderovať Reflex, aby vedel pochopiť sklamanie druhého človeka. Majstrovskú Žilinu si prišlo pozrieť v prvom domácom zápase toľko divákov, že by im mali za trest pustiť záznam výchovného koncertu Moniky Haklovej a Mira Jaroša. Stavím sa, že v takej malej vzorke národa by sa ťažko hľadal aj vegán, prípadne odborník na zdravú stravu a fitness. Andrej Guľa sa právom cíti nahnevaný. Jeho mužstvo urobilo všetko pre to, aby divákov bavilo futbalom, ale na tribúny ľudí nepritiahlo. Darmo, keď sa nerozdáva pivo s párkami, ľudia uprednostnia iné voľnočasové aktivity, ako napríklad domáce násilie, internetové hejtovanie alebo rodinné výlety do krásnych priestorov nákupných centier.

Ak sa stalo v zápase niečo dobré, bola to výhra domácich a štart Pečovského, Mazáňa a Otubanjo band Ivana Mládka. Domáci mali prevahu, viac šancí, ale pôsobili, akoby už titul vyhrali a v koncovke boli často až veľmi pohostinní. Hostia to dali klasicky na zabezpečenú sebeobranu a bezpečné protiútoky, z ktorých sa iba rozpršalo. Pre mužstvá, ktorým už v závere o nič nejde, by mohla Únia ligových klubov zaradiť aspoň tombolu na konci každého zápasu.

1. FC Tatran Prešov - ZP Šport Podbrezová 0:2, 284 divákov

Ak by ste si mali vybrať medzi trénovaním Prešova a utopením, dali by ste si do vane aj penu? Prešov zažíva sezónu, v ktorej okrem nováčikovskej dane zaplatil aj šrotovné a daň za nehnuteľnosť. A môžu byť radi, že sa v lige našla Myjava, inak by ich od leta čakalo putovanie po okreskách a druhá liga. Z budovania kádra na ďalšiu sezónu zostane iba voucher na hromadnú návštevu psychiatrie, pretože takýmto fackovacím panákom nebol ani Rado Procházka v časoch najväčšej slávy.

Prešov mal sympatický štart do zápasu, ale keď to nejde, tak vám nepomôže ani podpora 284 divákov v Poprade. Podbrezová takmer počas celého zápasu diktovala hru a až teraz začína pripomínať Leicester. Aj ten po odvolaní trénera začal konečne víťaziť. Najviac sa odviazal Viazanko, ktorý toľko ostreľoval bránkovú konštrukciu, až mu to spoluhráči pripravili na penaltu. Aby zaplnené hľadisko, ktoré domov odišlo dvomi autobusmi, neľutovalo návštevu, zahodili hostia zopár šancí na rozhodnutie a počkali, kým to zase vyjde Viazankovi.

FK Senica - MFK Ružomberok 1:2, 511 divákov

Sú momenty, pri ktorých sa sám seba pýtate. Prečo? Idete si kúpiť banány, ale keďže boli v akcii, už zostali len dva vo farbe dlane Ibiho Maigu. Prečo? Vidíte fotku Joža Kubániho, ako sedí v Tatrách na pníku v lodičkách. Alebo si pozeráte highlighty zo zápasu Senica - Ružomberok a vidíte hŕstku fanúšikov hostí, ktorí po sektore pobehujú zapojení do súpravy regionálneho rýchlika Tematín, bez revízora a očividne bez vozňa prvej triedy. Na vine je samozrejme lokomotíva, ktorá to celé začala. Oslava ďalších bodov, ktoré budú potrebné pri boji o EL im pravdepodobne vlakový výjazd neprinesie. Ibaže by si chceli vyskúšať cestu do Azerbajdžanu, tam to ale vlakom trvá aj tri týždne.

Senica sa snažila pokaziť Hrnčárovi vidinu lacnej dvojdňovej dovolenky v teple, ale domáce mužstvo je presne také, ako to povedal tréner Mentel. Také upracované, že aj divákom sa čas počíta do mesačného pracovného fondu. Ružomberok udrel v čase, kedy domáci trochu povolili a ich múr Sunárekov už nebol taký pevný, ako v prvom polčase. Daniel najprv dorazil odrazenú loptu, a potom obalil k vzdialenej žrdi ako skúsený futbalista. Zníženie domácich prišlo neskoro a ani hlas podobný hlasu Miroslava Mentela nevedel, kto ho vlastne strelil.

AS Trenčín - FC Spartak Trnava 3:4, 2533 divákov

Spartaku sa v poslednej dobe v Trenčíne strelecky darí. Možno to bude tou umelou trávou. Tá doslova praje chybám v obrane, pretože človek má na nej pocit akoby postával na teraske s kofolou v ruke. A potom zistí, že hrá vlastne stopéra a Janga šprintuje sám na brankára. Ono v týchto prípadoch naberá slovo šprint úplne iný význam. Oravec ale stihol svoju chybu napraviť po akcii, ktorá  vyzerala, akoby ju Spartak nacvičoval. Do polčasu 1:1 a Ševelove európske chúťky boli ohrozené. Uspokojí ho výlet na klobásku do Viedne?

Do druhého polčasu nastúpil Trenčín nejaký iný. Spartak túto začínajúcu defenzívnu demenciu dvakrát potrestal a zistili sme, že na ihrisku je aj Jirka. Trenčín pôsobil zmäteno ako Ema Drobná pri glóbuse a Ševela začal ťahať zajatcov z klobúka. Rožky do fašírky pridal gólom Gong, ale Jirka hattrickom dokonal dielo skazy. Obrana domácich v tých chvíľach vyzerala ako Kuly v zelovoci. Spartak síce šancu na EL nestratil, ale zato Trenčín si ju pekne skomplikoval. A mohlo byť ešte horšie, ale Halilovič si samostatný nájazd pomýlil s výskumom zameraným na objavenie lieku na ľudskú blbosť.

ViOn Zlaté Moravce -DAC Dunajská Streda 1:2, 2014 divákov

Hovorí sa, že hráči ViOnu doteraz sedia v šatni, jedia zmrzlinu z 2-litrových demižónov a plačú pri pozeraní Hriešneho tanca. Ak ich bude chcieť nabudúce nejaký klub takto špinavo zneužiť, už by mohol aj s indulónou. Pretože ViOn bol v prvom polčase vynikajúci, pod Jarábkom načasoval svoju formu na záver sezóny a dozrel ako fúzy Martina Madeja. Z jemného prvofúzu sa stal Wolverinom. Jeden gól ViOn dal, ďalšie minimálne tri jeho hráči trestuhodne zahodili, a tak sa nakoniec mohol tešiť jediný ligový fanklub, ktorý nemá ako výhovorku na neúčasť hokejové majstrovstvá sveta.

Južanské derby o to, či DAC uchová svoje pohárové ambície malo naozaj prekvapivý prvý polčas. DAC vonku pôsobil placho a ViOn si proti nemu chcel udržať domácu neporaziteľnosť a robil pre to všetko. Ale tak ako naši hokejisti, aj hráči ViOnu majú problém s premieňaním šancí. DAC v druhom polčase vrhol do útoku aj mesačný prídel gastro lístkov a vyplatilo sa. Pačinda zase raz hlavičkou rozhodol o tom, že o šancu na EL príde DAC o trochu neskôr.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár