Babské kopačky: Slovanistky s holou onou. Vitrínkou pre trofeje

13.05.2017 / Martin Ferianec
Momentka z pohárového finále dvoch najlepších slovenských klubov. (photo: )

Momentka z pohárového finále dvoch najlepších slovenských klubov.

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Ani v prípade, že si hovoria bratia. Na Slovensku sme zorganizovali dievčenské Euro a nenašli sme skoro žiadne výhrady. Zlyhal len doktor Iľko a aj jemu pripisujeme vinu za dve vytopené ihriská len nepriamo. Pochvaľovali sme si ako všetko vyšlo, ženský futbal sa dostal do telky, ľudia na tribúnach povzbudzovali nech sa dialo, čo chcelo. Nádhera. Ale to by neboli bratia Česi a nenarušili našu radosť.

Dostali síce menšie Euro, ale aby nás naštvali, spravili ho ešte vo väčšom. Viac ľudí na tribúnach, kvalitnejšie TV prenosy, ešte aj gól dali v každom zápase. 10219 divákov na otváracom zápase je pre ženský futbal abnormálne číslo. Pre porovnanie na najlepšiu mužskú ligu prišlo v poslednom kolo necelých 7 tisíc divákov. V súčte piatich zápasov dohromady. Samozrejme, že na českých tribúnach bolo obrovské množstvo školákov, ale nijak to neznevažuje výsledný efekt. Mám pocit, že u nás by sa tých školákov nepodarilo nahnať na zápas 17-tok ani keby sa hral na ich školskom dvore. V čase keď nariekame nad členskou základňou je napríklad taká banalita ako pritiahnutie školákov základom úspechu. Môžeme sa učiť.

Televízne prenosy zvládli samozrejme bratia spoza Moravy tiež s pridanou hodnotou, ktorá nám chýbala. Vyrobiť prenos a vyrobiť z prenosu produkt, je stále veľký rozdiel. Polhodinové predzápasové štúdio s množstvom hostí z prostredia ženského futbalu. Ako pridaná hodnota legendy českého futbalu Pavel Kuka a Petr Kouba. Trénerom českých dievčat a zároveň tréner ženskej Plzne Karel Rada (strieborný z ME 1996), ambasádor a morálna podpora tímu Pavel Horváth, všetko chlapi, čo už vo futbale veľa dosiahli a dávajú ženskému futbalu v očiach verejnosti iný rozmer. A ako čerešničku na torte, v čase keď sa na nich pozerá veľká časť UEFA, si dovolia zabásnuť šéfa zväzu. 

Doma finále pohára a liga

Vráťme sa na Slovensko. V krátkosti sa ohliadnime za finále pohára. Svoju krutú tvár ukázal futbal Slovanistkám. S najväčším rivalom z Bardejova majú po finále sezónnu bilanciu jedna výhra a dve remízy so skóre 6:2. Napriek tomu hrozí, že ukončia sezónu s holou onou. Vitrínkou pre trofeje. Naopak Bardejovčanky môže tešiť, že v lige je Žilina a v pohári penaltový rozstrel. V prípade ligového titulu by mali mať Žilinčanky na oslavách čestné miesto v prvom rade medzi primátorom a prezidentom klubu. Pokiaľ ide o pohár volať ich nemusia. Šťastie praje šťastnejším a často i pripravenejším. Východniarky splnili obidva atribúty a obhájili. Za MVP zápasu sme si vybrali Srbku Dimitrijevič(ovú). Dva dni po protestoch proti zamestnávaniu Srbov na Slovensku ukázala, čo si o tom myslí. Maja otvorila skóre zápasu, už v prvom polčase, ale Srbi sú od kostí národ nápomocný, preto pomohla belasým zápas vyrovnať. Gól dala i v penaltovom rozstrele už do správnej brány. V zápasovej eufórii by snáď šla kopať v poslednej sérii aj za Slovan. Slovan si pripísal štvrtú finálovú prehru v rade. Zostáva len vygúgliť adresu do Hollywoodu a skutočne neskutočný príbeh predať za ťažké prachy. Za tie následne postaviť vlastné tehelné políčko a nečakať na národné, kam ich aj tak nepustia drať trávu.

Liga kvôli poháru a počasiu týždeň pauzovala. Výnimkou bola Nitra, ktorá privítala Myjavu a vo vyrovnanom zápase nakoniec prehrala 2:3. Posledný víkend už sa odohral kompletne tak si poďme v krátkosti zaspomínať, čo sa dialo v časoch, keď sme boli o týždeň mladší.

Michalovce – Slovan 0:2

Kto čakal kanonádu hostí, musel zostať sklamaný, ale za výhru o dva góly sú v tabuľke rovnaké tri body. Belasé poslali Šurnovskej boľavé nohy v týždni do servisu. Vrátili sa zreparované a góly dávali ako nové. Zápas mohli zamotať vyrovnaním na 1:1 domáce. Proti bolo pravidlo pojednávajúce o ofsajde, z ktorého podľa rozhodkyne a minimálne jednej domácej hráčky, padol.

Banská Bystrica – Nitra 6:1

Pekne sa nám dievčence z pod Urpína rozkokošili. Šesť kúskov je necelá štvrtina zásahov v doterajšej sezóne. Polčas začali skromne jediným, dala ho Cimermanová. Ležiaca, spiaca. Inak prapravnučka z tretieho kolena pojizerského velikána Jaroslava. V druhej polovici sa rozbehol valec naplno a Postupne góly pridávali Briššová, Tesáková, Lipová a nech je Nitre veselšie vlastenca si fúkla Veselková.

Trenčianske teplice – Nové Zámky 3:0

Zámkom nevyšiel ani piaty pokus o oživenie nádejí na záchranu. Naopak prvý krát na jar sa mohli radovať domáce. K chudobným dvom jarným gólom pridali hneď tri. Pekne rozložene do priebehu celého zápasu. Aby náhodou nemali diváci nutkanie utiecť. Denisa Mráziková sa ako sa na stopéra patrí ocitla až na hrote a skóre otvorila. Dve poistky pridala Manová.

Šaľa – Bardejov 0:4

Bardejov nenecháva nič na náhodu a vylepšuje vlastné skóre každý zápas ak zrovna nehrá s bratislavským Slovanom. Podobne to dopadlo v Šali, ktorá naviac nastúpila bez obrankyne Deszatovej. Niekedy netreba ani extra veľmi kombinovať, stačí rúbať presne z diaľky. Tri góly padli z poza 16-tky, dva z nich zo vzdialenosti skoro 30 yardov. Štvrtý dala Mikolajová v naháňačke o najlepšiu strelkyňu z penalty.

Myjava – Žilina 2:2

Naháňačku s Mikolajovou hrá aj Bogorová. Začala zostra a za necelých 10 minút pridala dva zárezy. Zároveň však trestuhodne prekopla ďalšiu šancu, čím asi urazila pani šťastenu a zápas začal mať pre domáce podobný priebeh pre týždňom v Nitre. Po polčase najskôr výstavne trafila Sluková a vyrovnala Sikorová. Vyhrať chceli obe strany aj si vytvárali šance ale tie zostali väčšinou nezakončené nieto ešte premenené.

Tabuľka po 15. kole

1

 

Partizán Bardejov

14

12

1

1

47:12

37

19

0

2

 

ŠK Slovan Bratislava futbal

14

11

1

2

54:6

34

13

0

3

 

ŠKF VIX Žilina

14

9

3

2

30:16

30

12

0

4

 

Spartak Myjava

15

8

3

4

26:19

27

3

0

5

 

Sport Ladies Club Banská Bystrica

14

8

2

4

23:9

26

2

0

6

 

FC Nitra

15

6

2

7

33:41

20

-1

0

7

 

FK Slovan Duslo Šaľa Z

14

3

4

7

17:25

13

-11

0

8

 

MŠK Slovan Trenčianske Teplice

14

3

2

9

22:31

11

-10

0

9

 

MFK Zemplín Michalovce

14

2

0

12

9:42

6

-18

0

10

 

FC Union Nové Zámky

14

0

0

14

4:64

0

-18

0

Pozvánka na kolo číslo 16

Slovan Bratislava – Šaľa, v sobotu o 13:00

Belasý Slovan potrebuje už len vyhrávať, ale baby dobre vedia, že proti Šali to nemusí byť úplne jednoduché. Raz podľahli v pohári a v prípade ďalšieho zaváhania môžu hodiť bielu vlajku do ringu v boji o titul

Nové Zámky - Michalovce, v sobotu o 13:00

Ďalší zápas o všetko, minimálne pre domáce hráčky. Posledná šanca udržať aspoň platonickú nádej na záchranu. V prípade víťazstva hostí je o vypadávajúcom rozhodnuté tri zápasy pred koncom už aj matematicky.

Žilina – Banská Bystrica, v sobotu o 13:00 (ihrisko Dolný Hričov)

Zápas, ktorý má rovnako svoju zápletku. Bystrica sa strelecky aj herne nakopla a má šancu dotiahnuť sa na jediný bod práve na domáce hráčky. Mini súboj o tretie miesto, do ktoré vstupuje s výhodou 4 bodov Žilina.

Bardejov – Myjava, v sobotu o 15:00

Podľa mňa zápas kola a nie preto, že hrajú moje baby. Stretnú sa dva tímy ktoré v lige na jar ani jeden krát neprehrali. Oba celky zaváhali len raz so Slovanom resp. Žilinou. Favorit je každému jasný, snáď uvidíme kvalitný futbal, ktorý teoreticky môže priniesť zápletku do boja o titul. Zápas môžete sledovať v priamom prenose na TV7 a na www.tv7.sk. Vy čo zavítate na štadión zostaňte aj na juniorky. Obe dievčenstvá nestratili na jar ani jediný bodík!

Nitra – Trenčianske Teplice, v nedeľu o 13:00

Jediný zápas, ktorému chýba väčší náboj pokiaľ ide o nejaké významné posuny v tabuľke. Pohnúť z miesta sa môžu len Mrázikove dievčatá v prípade 3 bodového zásahu. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár