Pondelkové Tréneroviny - Dobrý ročník

15.05.2017 / Richard Hanzlik
Na obrázku Pablo Joaquin Podio a Esmerald Aluku.  (photo: SITA/Martin Havran             )

Na obrázku Pablo Joaquin Podio a Esmerald Aluku. / (photo: SITA/Martin Havran )

Už len dve kolá a máme to za sebou. Sezóna 2016/2017 odíde do historických análov k Slávikovi, Matovičovi a Procházkovi. Bol to dobrý ročník. Chuligáni už, zdá sa, úspešne vyhnali tradičné rodiny s deťmi zo štadiónov a dnes by ste na niektorých z nich mohli uspávať deti pred spaním. Dočkali sme sa rekordne nízkych návštev, pri ktorých človek aj pochyboval, či vôbec o zápase niekomu dopredu povedali. Viac ľudí chodí ráno na dedine na rožky do potravín. Kamerové systémy stále nefungujú, z ligy sa však pomaly vytrácajú štadióny z filmu Hory majú oči 4 a kluby menili trávniky jak keby to bolo z eurofondov. Ešte nikdy sa nám nestalo, že by sa na to jedno mužstvo vydlabalo v polovici a už dlho nebol taký napínavý boj o účasť v predkolách Európskej ligy ako tento rok. Snaha o to, kto si pokazí leto výletmi do krajín bývalej Juhoslávie a Narnie vrcholí a vyvrcholí až v úplne poslednom kole. A potom sa budú vyhovárať, že nevládzu hrať dvakrát do týždňa zápas. Ale vieme to dopredu, takže tipéri sa nemajú na čo vyhovárať.

31. kolo už definitívne zaručilo Slovanu druhé miesto. Ružomberok si na ceste do Európy poradil so Zlatými Moravcami, ale to sa tiež čakalo. Michalovce cestovali cez celú republiku do Trnavy, počasie im vyšlo a ešte aj prehrali. A Žofčák stále nosí šiltovku ako 17-ročný výklenkár z Petržalky. Žilina dostala od ligy darček v podobe Senice, ktorá si nechala koláče až na posledné minúty zápasu. Ale zbytočne. Najdôležitejší zápas sa hral v nedeľu a Dunajská remízou s Podbrezovou ešte viac zamotala boj o Európu.

ŠK Slovan Bratislava - 1. FC Tatran Prešov 3:1, 611 divákov

Po sérii prehier naskakuje Slovan ku koncu ligy na vlnu víťaznú. Papavasiliou sa doteraz smeje pod svojím šedivým olivovníkom, popíjajúc Metaxu a tlačiac kebab v placke. Dobre tomu Slovanu rozbehol sezónu. Ak sa niekto podobá na Georga Clooneyho, ešte to neznamená, že zaplní Pasienky ako Depeche Mode a naučí hrať mužstvo futbal. Ale neskúsiš, nevieš. Heslo, ktorým sa pri nominácii na majstrovstvá držal aj Zdeno Cíger. Keby som mal dcéru, chcel by som, aby chodila s niektorým z našich reprezentantov. Ideálny by bol napríklad Marcel Haščák. Ten totiž neskóruje ani pri odvolanom brankárovi.

Obraz hry bol namaľovaný kombinovanou technikou pastelu a olejomaľby na papierové plátno. Predsa len, druhý proti poslednému, to je zápletka asi ako v predpovedi počasia v auguste. Bude teplo ako v trafike alebo ako v predajni zmrzliny? Aj keď Prešov udrel prvý, to sa musí nechať. Dvaja jeho útočníci utiekli ako Vincovi Lukáčovi názory na hokej a svetové zriadenie. Slovan ale nenechal nič na náhodu. Soumah, Ligeon a nakoniec aj Separ rozhodli o pohodlnom víťazstve.

MFK Ružomberok - ViOn Zlaté Moravce 2:1, 1349 divákov

Už je to naozaj blízko. Ak nevybuchne papiernička a nezoberie so sebou celý štadión MFK, Hrnčár dotiahne do Európy ďalší klub. Tento talizman slovenského ligového futbalu tam po Myjave tlačí aj Ružomberok a ak sa bude držať svojho pravidla, v lete klub opustí a poputuje zase kúsok východnejšie. Do úvahy prichádzajú Michalovce alebo Prešov. Treba ale povedať, že výsledky Ružomberka sú zaslúžené a mužstvo hrá jeden z najkrajších futbalov na Slovensku. Spolu s korbáčikmi to bude dobrý export z Liptova.

Proti Zlatý Moravciam to nebolo o tom, či, ale kedy a o koľko. Nebola iná možnosť, ako brať tri body. Zaparkovaný trolejbus hostí držal, dokonca z neho utiekol Chren, ale Gešnábel namiesto bránky trafil vesmírnu stanicu ISS. Lopta sa dodnes nenašla, raz spadne dole spolu s Ramosovou. Potom prišli dve chyby v obrane ViOnu, ktoré o všetkom rozhodli. Privat Yao síce skúšal obstrelovať Macíka, ale obidva jeho pokusy trafili brvno. Jednu takto odrazenú loptu vrátil za Macíka Nurkovič, ale to už bolo neskoro.

MŠK Žilina - FK Senica 3:2, 1754 divákov

Bola to Senica, ktorá začiatkom jarnej časti trochu zdramatizovala boj o titul. Jej porážka Žiliny vniesla na smutné Pasienky radosť zo života a podľa zdroja blízkeho klubu sa hovorí, že mladý Ivan už dopredu objednal na oslavy titulu vystúpenie Dana Nekonečného. Dlho však Senici tento lauf nevydržal a dnes už vieme, že koniec ligy bude pre klub vykúpením. Či do nej nastúpi aj o rok, je otázka na účtovníka klubu. V odvete na žilinskom štadióne však hostia sympaticky neprišli iba betónovať.

Žilina dominovala, aj keď občas nejaký ten Seničan utiekol. Brány boli zavreté, takže zo štadióna sa von nedostal a musel to odohrať až do konca. Pozorný divák si musel všimnúť, že napriek istému titulu bolo miestami na štadióne také ticho, až človek počul kamiónistov na blízkej diaľnici nadávať na DPH-čku, hokejistov, počasie a pondelok. Domáci si to vyhrali už do polčasu a po ňom mohli pridať ďalšie kúsky. Potešili ich však dva banány od Hlohovského, ktorý si pri nájazde počínal lepšie ako naša hokejová repre. Obranca Senice sa ešte dnes šmýka smerom na Terchovú. Dva góly Senice prišli v čase, kedy už Žilinčania neboli na ihrisku a hospodár nestihol z prázdneho ihriska zobrať lopty.

FC Spartak Trnava - MFK Zemplín Michalovce 1:0, 1858 divákov

Ako sa hovorí, dnes už vie behať každý, zápas sa začína za stavu 0:0, lopta je guľatá, každý zápas je ťažký a Spartak má zase k titulu ďaleko ako Silvia Šuvadová k členstvu v Slovenskej akadémii vied. Pretože dnešný futbal sa neuveriteľne zrýchlil a rozhodujú úplne maličkosti. Napríklad góly. Na súboj tabuľkových susedov sa Michalovce museli tešiť. V lige už dvakrát Trnavu porazili a navyše majú v mužstve človeka, ktorý dokonale pozná futbalové pravidlá. Pretože ako Igor povedal, keď nedáte gól, nemôžete vyhrať.

Napriek tomu boli Michalovce na lopte lepšie. Len čo z toho ak Regáli ide 35 minút sám na brankára a šancu zahodí. Trnava môže ďakovať Čonkovi, inak by sa do konca zápasu so súperom trápila. Pretože Tambemu síce super svietia zuby v tme, ale za to sa ešte góly neuznávajú. Ak chce Miro Karhan v ďalšej sezóne uvažovať o lepšom postavení, mohol by sa postaviť do tieňa alebo kúpiť kreatívneho záložníka s útočníkom. Kerlon je zase nezvestný, ešte dva dni a jeho fintičky uvidíme v relácii Polícia pátra.

DAC Dunajská Streda - ZP Šport Podbrezová 2:2, 7139 divákov

Jeden z najdôležitejších zápasov konca ligy, na ktorý Podbrezová cestovala s ambíciou neprehrať. Ale to sa proti Dunajskej Strede v posledných piatich zápasoch nepodarilo nikomu. Ak by DAC natiahol šnúru víťazstiev, v poslednom kole v Ružomberku by museli pre príval fanúšikov hostí osadiť zo zákona dvojjazyčné tabule a na salašoch namiesto kapustnice predávať halászle. Tí zápas s Podbrezovou vypredali už dva dni pred jeho výkopom.

Podbrezová nechcela predať kožu lacno, ale pri rýchlom jednaní bez bločku by bola dohoda možná. Nevzdali sa ani po prvom, ani po druhom góle domácich. Pri vyrovnávajúcom sa Podio nadýchol a spomenul si na to, odkiaľ pochádza. Veď každá dobrá telenovela má minimálne dve zápletky. Trafil síce brvno a tyč, ale Bernadina na dvakrát dorazil. Snažiaci sa Michalík pri ňom vyzeral ako 2-metrová hrdzavá tyčka do vinohradu. DAC musel vyhrať, zisk bodu by bol asi takým pozitívom ako lekársky nález HIV. Skúšali to chlapci, ale keď už prešli podbrezovským múrom, stretli sa s Kuciakom. Ktokoľvek by ho prekonal, bol by hrdinom, ktorému by zajtra začal Laco Molnár stavať pomník.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár