Do MMA prichádza revolúcia v zhadzovaní do váhy. My máme ale svoj pohľad

18.05.2017 / Vladimír Bilohuščin
Johnny Hendricks v súboji s Mattom Brownom. (photo: SITA/AP Photo/Brandon Wade)

Johnny Hendricks v súboji s Mattom Brownom. / (photo: SITA/AP Photo/Brandon Wade)

Po množstve zlyhaní pri dostávaní sa do váhy, ktoré viedli k rušeniu zápasov, či dokonca úmrtiam, sa pohli ľady. Američania totiž vydali nové stanovy, ktoré by mali byť v platnosti už v lete. Na celú vec ale máme aj vlastný pohľad.

Pohľad CSAC

Kalifornská atletická komisia (CSAC) schválila nové pravidlá pre bojovníkov MMA, týkajúce sa nebezpečného zhadzovania váhy. Jednoznačne rozhodnutím ich schválila komisia, ktorá predložila dokument obsahujúci desať základných bodov. Tie by mali zmenšiť zdravotné riziká spojené s dostávaním sa do váhy.

Andy Foster, ktorý je vo vedení CSAC prezradil, že systém plánujú zaviesť už v júni a prvým veľkým eventom, na ktorom pravidlá aplikujú, bude UFC 214, na ktorom sa 29. júla proti sebe postavia Jon Jones a Daniel Cormier.

Body

1. Bude sa žiadať o zvolenie najnižšej váhovej kategórie, v ktorej môžu bojovníci zápasiť, pričom sa kladú otázky o zhadzovaní a dehydratácii, aby boli schválené duely čo najbezpečnejšie.

2. Kto nespraví váhu, bude mu odobratých 20 percent peňazí za duel, ktoré sa rozdelia medzi komisiu a oponenta + 20 percent z prípadného víťazného bonusu, ktoré dostane oponent.

3. Štyri nové váhové kategórie – 165, 175, 195 a 225 libier pre väčší výber.

4. Zmeny zápasov s prihliadaním na príslušné váhové kategórie.

5. Zmena vo váhovej kategórii pre bojovníkov, ktorí nespravia váhu viac ako raz. Títo fighteri budú bojovať vo vyššej kategórii pokiaľ im komisia neschváli návrat.

6. Pokračovanie v skorých váženiach, aby mali bojovníci čo najviac času na rehydratáciu.

7. Druhé váženie v deň súboja pre uistenie, že bojovník nenabral viac ako 10 percent telesnej hmotnosti. Pri presiahnutí hodnôt môžu byť bojovníci požiadaní o presun do vyššej váhy.

8. Kontrola dehydratácie na základe fyzických atribútov a vzoriek moču.

9. Odporúčanie kontrolovať bojovníkov 30 a 10 dní pred ´vysoko očakávanými titulovými zápasmi´, podobne ako v boxerskej asociácii WCB.

10. Školenie a vzdelávanie machmakerov, promotérov, trénerov a bojovníkov o ponúkaní, akceptovaní a zazmluvňovaní súbojov.

Ak by sme to mali zhrnúť, najdôležitejším bodom bude chudnutie maximálne 10 percent svojej hmotnosti, ktorá bude kontrolovaná priamo pred duelom. Tabuľka udáva presné prepočty, pričom prvý stĺpec označuje váhovú kategórie a druhý stĺpec maximálnu váhu, ktorú môže mať bojovník v zápase bez toho, aby bol finančne postihovaný.

Pohľad autora

Aby sme v tom Američanov nenechali samých, tak som sa už dávnejšie zamyslel aj ja. Ak rozmýšľam o najbezpečnejšom spôsobe zhadzovania váhy, najlogickejší variant je pre mňa model náhodného váženia počas celej sezóny.

Tak ako atletická komisia robí náhodné dopingové kontroly, nemala by problém robiť náhodné váženia. Takéto neohlásené váženia by sa diali povedzme trikrát do roka, pričom by sa namerané hodnoty spriemerovali. Z výsledného priemeru by sa následne odčítalo napr. 15 % (prípadne iba 10 ako odporúča CSAC) a konečný koeficient by automaticky zaradil bojovníka do príslušnej váhovej kategórie.

Príklad: Bývalý šampión welterovej váhy Johnny Hendricks mal výrazné problémy dostať sa do váhy 170 lb. (-77kg), čo sme videli nielen pri zápase s Tyronom Woodleym. V minulosti ale váhu zvládal a teda môžeme vziať do úvahy, že Johny v roku 2012 mohol mať teoreticky mimosúťažne navážené nasledovné hodnoty:

[200 lb (1. meranie) + 202 lb (2. meranie) + 198 lb (3. Meranie)] / 3 = 200 lb (priemer)

Priemer z troch meraní počas roka sa teda rovná 200 lb., z ktorých odrátame hranicu úbytku telesnej váhy 15 %.

200 lb. - 15% = 170 lb → welterová váha

Výsledná hodnota nám tak dá 170 lb., a teda Johny by mohol súťažiť v kategórii nie ľahšej ako welterweight (170 lb.).

Situácia sa ale neskôr zmenila a Johnny začal mať výrazné problémy s hmotnosťou. V roku 2016 by tak jeho mimosúťažne hodnoty boli nasledovné:

[205 lb (1. meranie) + 215 lb (2. meranie) + 210 lb (3. Meranie)] / 3 = 210 lb (priemer)

Priemer z troch meraní počas roka stúpol na 210 lb., z ktorých odrátame hranicu úbytku telesnej hmotnosti 15%.

215 lb. - 15% = 178,5 lb → stredná váha

Po tomto prepočte by tak bol Johnny automaticky preradený do strednej váhy (-185). Ak by sa bojovník chcel vrátiť späť do nižšej váhovej kategórie, mohol by ho tam poslať iba tento systém troch po sebe idúcich vážení. Samozrejme, by sa nebrali do úvahy váhy pri zdravotných problémoch, ale iba v tréningovom cykle.

Podľa môjho názoru by tak tento systém odstránil všetky problémy s nadmerným zhadzovaním a odvodňovaním, keďže by figter aj pri všetkej snahe nemohol zápasiť v nižšej váhovej kategórii, aká mu bola určená. 

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár