Zabudnutí medailisti

19.05.2017 / Patrik Tatranský
Godlovci sa takto tešili po zisku bronzu. (photo: SITA/AP Photo/Nathan Denette)

Godlovci sa takto tešili po zisku bronzu. / (photo: SITA/AP Photo/Nathan Denette)

Zdeno Cíger a Róbert Švehla počas svojho, už prakticky ukončeného, dvojročného funkčného obdobia avizovali prestavbu tímu a omladenie kádra v slovenskom “áčku”. Z troch najlepších mládežníckych tímov Slovenska za uplynulú dekádu však z rôznych dôvodov na majstrovstvách sveta nastúpili len dvaja hráči. Slovom dvaja.

Dve dvadsiatky a jedna osemnástka

  • U20, 4. na MS 2008/09: V Kolíne si teraz 36 minút zachytal Jaroslav Janus
     
  • U20, 3. na MS 2014/15: V Kolíne nastúpil len Pavol Skalický, aj to vo štvrtom útoku
     
  • U18, 6. na nedávnych majstrovstiev v Poprade a Spišskej Novej Vsi? Pre istotu nebol nominovaný nikto

Ako je to možné?

Hráči z tímu okolo Janusa už svoju šancu presadiť sa v mužskom hokeji dostali, a viacerí sa jej úspešne chopili. Na šampionát však pre zdravotné dôvody, či iné ospravedlnenky neprišli Tatár, Pánik, Viedenský, Ďaloga, ani Hrivík.

Chlapci z tohtoročnej osemnástky boli Cígerom označení za neakceptovateľné riziko. Nikto ma nepresvedčí, že Fehérváry či Liška by turnaj odohrali horšie ako Šťastný, či Trška. Nehovoriac o potenciáli rastu spomenutých hráčov. Ale viem, že po bitke je každý generál.

Kde sa však stratilo viac ako 20 hokejistov z bronzovej dvadsiatky spred dva a pol roka? Práve na túto skupinu hráčov si posvietime v tomto článku.

BRANKÁR

Denis Godla sa z šoku, že ako najlepší brankár šampionátu nebol draftovaný žiadnym tímom NHL, otriasol celkom dobre. Momentálne chytá v silnom fínskom time KaiPa, kde sa už tlačí na pozíciu jednotky. V play off mal úspešnosť 93,6%. Je zarážajúce, že nebol povolaný aspoň na pozíciu trojky, keďže zbieranie skúseností na najvyššej úrovni by sa rozhodne viac hodilo jemu ako už ostrieľanému Janusovi.

OBRANA

Mislav Rosandič - smer Hradec Králové. Chorvátsky Slovák odohral solídnu sezónu v KHL a sezónu dohral ako produktívny obranca v majstrovskej Bystrici. Zrejme chce istotu výplaty, a tak od ďalšej sezóny mení Slovan za českú ligu.

Erik Černák - šampión OHL (patrí Tampe). Erik bol draftovaný do NHL, LA Kings ho začiatkom roka vymenilo do Tampy Bay. V tejto sezóne dosiahol na titul v OHL, kde si v play off ako obranca pripísal 17 bodov v 22 zápasoch. Čaká ho súboj o slávny Memorial Cup.

Christián Jaroš - zatiaľ stále vo Švédsku (draftovaný Ottawou). S Luleou sa stal víťazom hokejovej ligy majstrov (2014/15). V tejto sezóne odohral 36 zápasov, v ktorých zaknihoval na obrancu solídnych 22 bodov, v bilancii +/- skončil v pluse na čísle 8.

Patrik Bačík - Slovanista Patrik odohral v uplynulej sezóne 45 stretnutí v KHL, kde má však zvyčajne nižší ice time, bodovo sa takmer vôbec nepresadil, ale v hodnotení +/- nesklamal (-1).

Dominik Jendroľ - Toto meno si zrejme ani nepamätáte, a učiť sa ho asi ani nemusíte. Dominik hrá nižšiu slovenskú súťaž v Detve.

Branislav Pavúk - Svojej šance v Košiciach sa nechytil, a v uplynulej sezóne putoval cez Prešov do Trenčína.

Matúš Holenda - Obranca Dukly Trenčín zaznamenal 28 bodov v 56 zápasoch, v bojoch o záchranu v Tipsport lige 9 bodov v 12 zápasoch baráže.

Marco Hochel - Žiaľ, pre problémy s chrbticou musel s hokejom skončiť.

ÚTOK

Patrik Koyš - Šikovný krídelník Martina v uplynulej sezóne potiahol svoj tím 46 bodmi až do prekvpapujúceho semifinále. Ďalšiu sezónu by mal odohrať v drese Košíc..

Martin Réway - Asi náš najväčší talent uplynulých rokov celú sezónu laboroval so závažnými zdravotnými problémami a zatiaľ nie je isté, či sa k hokeju vráti.

Pavol Skalický - Tak ako mnohí Slovanisti, aj on si na play off odskočil po slovenský titul do Bystrice. V KHL sa zatiaľ výraznejšie bodovo nepresadil, v zápasoch striedal svetlejšie momenty s tými horšími.

Matúš Sukeľ - Center nižšieho vzrastu zaznamenal na Liptove v tejto sezóne takmer 50 bodov v v slovenskej lige, v 5 zápasoch pričuchol aj ku KHL.

Peter Cehlárik - Sezónu strávil v AHL, kde sa blížil k priemeru bod na zápas. 11-krát nastúpil aj za Boston a všetko napovedá tomu, že by sa mal presadiť v NHL natrvalo.

Matej Paulovič - Dallasom draftovaný, 191 cm vysoký krídelník si v tejto sezóne pripísal 24 bodov v základnej časti našej najvyššej súťaže v drese Nových Zámkov. Pokračovať bude v Nitre.

Samuel Petráš - Samo kariéru začínal v Slovane, kde sa ale vôbec nepresadil. Neskôr o čosi úspešnejšie hájil farby Zvolena.

Radovan Bondra - Menovec jedného z najlepších slovenských strelcov v sezóne 2016/2017 vystriedal dresy troch klubov v AHL a WHL. Dosahoval bod na zápas, ale na MS dvadsiatok sa nepresadil. Je otázne ako ho v konečnom dôsledku ovplyvní skorý odchod za oceán.

Michal Kabáč - Michal má za sebou nevýraznú druhú sezónu medzi mužmi v Liptovskom Mikuláši.

Dominik Rehák - Dominik sa tak isto zatiaľ medzi mužmi v Nových Zámkoch nevie presadiť.

Róbert Lantoši - Šťastie skúša v Divison 1, čo je švédska tretia liga. V základnej časti si pripísal 27 bodov v 40 zápasoch.

Dávid Šoltés - Má za sebou prvú kompletnú sezónu medzi mužmi, v drese Košíc mal 7+7 v 48 zápasoch.

Málo reálnych kandidátov

V reprezentácii by sme určite radi videli čo najviac hráčov z tohto úspešného ročníka, reálnych kandidátov na najcennejší dres je medzi nimi málo. Denis Godla sa pýta do reprezentačnej bránky, spomedzi obrancov mali šancu dostať Černák (nemohol) a Jaroš (zranenie). Otázny je Rosandič.

V útoku by sme chceli znova vidieť Réwaya, najväčší slovenský hokejový talent súčasnosti. Len či mu zdravie dovolí vôbec ešte hrať hokej na najvyššej úrovni. Príležitosť na najvyššom fóre by mali čo najskôr dostať aj Koyš, Sukeľ, či Cehlárik.

Nový tréner reprezentácie bude mať unikátnu šancu postaviť na MS 2018 mladíkov, keďže v Dánsku nemôžeme vypadnúť. Dúfajme, že túto príležitosť čo najlepšie využije.

Patrik Tatranský

Patrik Tatranský

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár