Pondelkové Tréneroviny - Nový majster

22.05.2017 / Richard Hanzlik
Aj Miro Karhan už ako tréner v Trnave končí. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Aj Miro Karhan už ako tréner v Trnave končí. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Ak nedokážeš titul vyhrať, kúp si ho. Ak si ho nevieš ani kúpiť, uč sa od majstrov. Alebo si rovno nejakého majstra nájdi. Trnave už 44 rokov uniká titul pomedzi prsty a vedenie to skúša všelijako prelomiť. Menoslov trénerov, ktorí to skúšali, je dlhší ako zoznam pohlavných chorôb Charlieho Sheena. Keby sa za ruky chytili hráči, ktorí sa v Trnave za posledné roky pretočili, objali by celú zemeguľu a nahrali by vlastnú verziu piesne We Are The World. Well, well, well, by si zaujúchal možno samotný Vladko. Nefungovalo to ani tak, ani tak. A to v titul verila už aj upratovačka. Bude nový štadión a s ním aj nová etapa fungovania klubu. Aká to bola pravda, o tom sa presviedča celé Slovensko aj dnes. Preč sú časy, keď sa ľudia smiali na vtipoch Markoviča, Piška a Lasicu. Dnes je najlepšou šou Spartak. Pretože, ak na ňom bola v poslednej dobe jedna vec zdravá, bola to osobnosť na trénerskej lavičke. Miro Karhan síce s klubom nič nevyhral, tento rok ho nedostal ani do Európy, ale stále je to najväčšia osobnosť klubu posledných dvoch dekád. A spôsob, akým sa ho klub zbavil, dve kolá pred koncom súťaže, je chorý. Na jeho miesto príde Nestor MaestroCard. Ambiciózny tréner, ktorému treba držať palce, ale zároveň mať na pamäti, že chyba celé tie roky pravdepodobne nebola oblečená v polokošeli hlavného trénera. Nemôžete viniť gény za vašu nadváhu, ak sa cestou do potravín zastavíte vyrabovať polročné zásoby McDonaldu a pred spaním spotrebujete toľko čokolády, že aj Ibi Maiga oproti nej pôsobí ako tabletka ibalginu. Navyše, urobiť takéto rozhodnutie dve kolá pred koncom, to je akoby si boxer v 10. kole strčil ruky do vrecka a čakal, že to už ubehá.

Predposledné kolo nám už zodpovedalo ďalšiu otázku. Ružomberok si po zásluhe zaistil tretie miesto v priamom súboji na ihrisku Podbrezovej. Domáci môžu ľutovať, pretože ich šanca na Európu sa zúžila na poslednú šancu. Vyhrať v Žiline alebo dúfať v domáce zaváhanie Trenčína s Prešovom. A to skôr Pavol Frešo bude mať v lete 52 kilogramov a na Slnečných jazerách predávať zmrzlinu. Trenčín doma porazil Slovan a ak porazí aj Prešov, ide zase do Európy. Konár si remízou v Prešove podpílila Dunajská Streda. Ak chce ísť do Európskej ligy ona, musí Podbrezová prehrať a Trenčín maximálne remizovať. V zápase za trest zdolala Senica Trnavu a Žiline stačil druhý polčas zápasu na výhru v Zlatých Moravciach.

ZP Šport Podbrezová - MFK Ružomberok 0:1, 2010 divákov

Finále zápolenia o Európsku ligu a zabezpečenie si účasti v nej. Najdôležitejší zápas, aký sa v Podbrezovej odohral od finále kanastového turnaja Slovenka Open z roku 1942. Kto tento zápas vyhrá, tomu už neujde leto s Európskou ligou. Hostia mali výhodu, pretože aj remíza im vyhovovala. Podbrezová vedela o víťaznom imperatíve. Ale futbal je kolektívny šport a na písmeno K začínajú aj dve najčastejšie používané slovíčka v našej slovnej zásobe. Tie si hráči Podbrezovej po zápase ešte dlho opakovali. Viac šťastia mali na kopačkách a hlavne Danielovej hlave hostia, ktorí polovicu kádra stratili na benzínových pumpách cestou domov.

A pritom to bolo domáce mužstvo, ktoré bolo aktívnejšie. Ale čo z toho, že máte aktivitu, ak neviete poriadne ani bránku trafiť. A keď už ju trafíte, tak brankárovi do ladvinačky. To je Eiffelova päta mužstva Karola Praženicu. V druhom polčase už mali domáci bránku Macíka zameranú lepšie, ale ten robil, čo mohol, aby pokazil prípadné oslavy čierneho koňa ligy. Ružomberok prečkal búrku a keď vyšla dúha, Daniel rozjasal Hrnčárovu bandičku. Podbrezová to má však stále vo svojich rukách. Stačí jej vyhrať v Žiline.

AS Trenčín - ŠK Slovan Bratislava 3:2, 2518 divákov

Ako som pred dvoma týždňami tipoval, štvrtým mužstvom tabuľky bude nakoniec Trenčín. Prvú prekážku zvládol a kolo pred koncom je horúcim favoritom ako spoločný kalendár Jara Bučeka a Jana Dubničku. Slovan svojho súpera nešetril a na zápas nastúpil, akoby mu ešte o niečo išlo. Proti svojim sa postavil Kubík s Rundičom, Schett zostal v Bratislave na motokárach. Vukomanovič avizuje v lete veľké zmeny v kádri, ako každé druhé mužstvo na Slovensku.

Trenčín sa snažil. Ale keď zabudol na zadné vrátka, Slovan trestal s precíznosťou daňovákov. Mance si najprv zo Salátu urobil grécky šalát bez olív a feta syru, ale Kubík prebehol spoza tribúny, zjavil sa pred Šemrincom, pokecali o živote pod hradom Matúša Čáka a bolo vyrovnané. Beridze menil skóre už o minútu a Greiff bol zrelý na psychiatra. Dostal také dva kúsky, že by ich nechytil ani v hokejovej bránke. Slalom Sekuliča s vysunutím Soumaha znamenal zase vyrovnanie a v tej chvíli aj radosť v Podbrezovej. Tá totiž v tých chvíľach remizovala s Ružomberkom. Trenčín však nič nenechal na náhodu a Janga v posledných minútach svojimi kľučkami zlomil členky trom obrancom Slovana a zasunul za Greiffa tretiu bombu. Takéto zápasy by mali byť povinnou súčasťou každého kola.

1.FC Tatran Prešov - DAC Dunajská Streda 1:1, 300 divákov

Prešov je síce v lige posledný, ale aj tak sa mu podarí rozhodnúť o našom zastúpení v Európskej lige. Najprv pokazil nádeje Dunajskej Strede, aby v poslednom kole na ňom uhral body Trenčín. Dunajská Streda síce remízou natiahla sériu bez prehry na 16 zápasov, ale na čo taká séria, ak si s ňou v lete zahráte akurát tak petang na tréningovom ihrisku. Prešov síce bodom potešil, ale už je aj bez teoretickej šance na predbehnutie ViOnu. Túto situáciu by neprepočítali ani naši optimistickí hokejoví komentátori, ktorí ešte dodnes skúšajú vymyslieť rovnicu, ktorá by nás na hokejových majstrovstvách dostala do štvrťfinále.

Tabuľkový a hlavne výkonnostný rozdiel bol v prvom polčase nebadateľný. DAC sa rozbiehal pomalšie, väčšie šance si nevytváral a do toho ho šokoval Streňov gól. Obrancov hostí si povodil ako bratislavský taxikár. V druhom polčase už do toho hostia zo Žitného poloostrova dupli, ale viac ako vyrovnávajúci gól sa im nepodarilo. A to mohol Prešov ešte z brejku aj zápas rozhodnúť. Csaba László už nemal čo stratiť, dokonca aj odvolal brankára a chcel odvolať aj ministra vnútra. Nenašiel dosť hlasov, tak sa tímy rozišli s remízou. Pre obidva má rovnaký význam. Žiadny.

ViOn Zlaté Moravce - MŠK Žilina 1:4, 824 divákov

Posledné dni školského roka sú vždy najkrajšie. Už je jedno, kto bol jednotkár a kto bol úplne vytretý. Ako povedal majster remíz Jose Mourinho, všetci sú si rovní. Prví budú poslední, poslední prví a naši štrnásti. Žilina cestovala do Moraviec s gloriolou majstrov a presne v tom duchu odohrala aj prvý polčas. Jarábek už dlhšie vie, že táto sezóna je uzavretá a teší sa na letné upratovanie v kabíne. Preto mu porážka až tak nevadí a na tlačovke si aj trocha zavtipkoval.

ViOn do zápasu vhupol rovnými nohami a dlho točil Žilinu. Až to raz vyšlo a Válovčan rozjasal tribúny. Hosťom trvalo, kým si uvedomili fakty, do polčasu vyrovnali a koncertovať začali až po polčasovej pauze. Hlavne pri druhom góle si vyťukali súpera až tak, že sa traja z nich dogrcali a Škvarka to zavesil naozaj majstrovsky. ViOn avizuje posilnenie kádra, aby sa v ďalšej sezóne nemusel spoliehať na Prešov.

FK Senica - FC Spartak Trnava 1:0, 1058 divákov

Senica sa lúčila so sezónou, Trnava pomaly s Karhanom. Na jeho miesto mal prísť Majster N, ale nestíha kvôli svojmu turné po pomocných školách. Vedenie skúšalo osloviť aj Majstra Pavla z Levoče, ale jeho agent si za exhumáciu pýtal podľa manažéra Pavla H. i ňáké ty peníze. V čase zápasu už  bolo jasné, že od novej sezóny klub povedie Nestor Maestro. Čo však nebolo jasné je to, či Senica zažehná svoje finančné problémy a bude kopať prvú ligu aj o rok.

Optimista by povedal, že prvý polčas bol vyrovnaný. Priniesol však len bojovný futbal a pološance hlavne na strane Trnavy. Senica potom zistila, že sa nemá čoho báť a v druhom polčase si zápas vyhrala. Kováč dorazil hlavičku, Trnava sa vrhla za vyrovnaním, ale útok je tá časť hry, ktorá Spartaku na jar hapruje. Ani Tambe, ani Yilmaz častokrát nevedia trafiť ani na tréning. Musia ich za ruku vodiť spoluhráči.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár