Vášeň Srdce Život

23.05.2017 / Mišo Hudák
Ladislav Nagy v krásnom drese. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Ladislav Nagy v krásnom drese. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Píšem takto na sekretariát a nakoniec aj facebookovú stránku HC Košice:

“Zaregistroval som kampaň na predaj sezónnych lístkov na novú sezónu, zarazil ma však jeden detail: "Od 15. mája 2017 budú v prvej vlne predaja k dispozícii cenovo najvýhodnejšie permanentky, týka sa to však iba tých fanúšikov, ktorí mali zakúpenú permanentku na play-off sezóny 2016/2017."

Znamená to, že keď som niekoľko rokov bol pravidelným držiteľom sezónneho lístka (aj počas základnej časti 2016/17) a nemal som permanentku na tri zápasy poslednej vyraďovacej časti, tak som pre klub novy fanúšik? Ďakujem za odpoveď, snáď je to len nedorozumenie.”

Odpoveď znela:

“Zdravíme, Michal. Tieto pravidlá platia už niekoľko sezón. Kto si kúpil permanentku na play-off, mal výhodnejšiu sumu i prednostné právo na svoje miesto na novú sezónu na základnú časť, teda nie je to novinka. Je to teda zvýhodnenie pre tých, ktorí mali permanentku na minulé play-off.”

Otázku som zopakoval, pretože som na ňu nedostal odpoveď:

Takže pre klub som nový fanúšik?

Aby som vás presvedčil, že mi nejde len o peniaze (veď rozdiel medzi plnou sumou za permanentku a zvýhodnenou cenou je v závislosti od konkrétneho sektoru od 26 až do 33 eur), zrátajme spolu môj osobný vklad do vzťahu medzi mnou a Vežet Košice, za ktorej nástupnícku organizáciu sa považuje aktuálna akciová spoločnosť HC Košice.

Moja prvá sezóna v rokoch 1992/93 bola zároveň poslednou federálnou. Stihol som záver základnej časti a playoff proti Olomoucu a Trenčínu.

Samostatná slovenská súťaž v tých rokoch mala krátke základné časti. 36 zápasov, 18 doma, 18 vonku, potom playoff. Vežet sa spravidla dostávali až do finále. Pri spočítaní návštev domácich zápasov, vrátane tých prípravných, pohárových (Slovenský pohár, Kontinentálny pohár) a niekoľkých výjazdov sa dostaneme na približne 30 osobných návštev štadiónov rôznej úrovne za sezónu. Stará Stodola, neskôr Skleník (dnes dôstojne zrekonštruovaný), potom návrat na pôvodné miesto.

V rokoch 1998/1999 mala súťaž nielen experimentálny názov Westextraliga, ale aj experimentálny formát s nadstavbovou časťou a úhrnným počtom 42 zápasov pre účastníkov hornej polovice tabuľky počas základnej časti. V tejto sezóne sa dá zrátať počet domácich súťažných zápasov Vežet, zakončených titulom, veľmi presne. Dvadsať šesť.

Od nasledujúcej sezóny (v ktorej Vežet takmer vypadli z ligy) sa počet zápasov odohraných v základnej časti s miernym kolísaním (v závislosti od počtu účastníkov, pôsobeniu juniorskej reprezentácie, modelu súťaže, odhláseniu sa Skalice) ustálil medzi 54 až 57 zápasmi. To je 28 domácich zápasov počas nadchádzajúcich osemnástich sezón. Bez prípravných stretnutí, Cassovia Hockey Cupu, Ligy majstrov, playoff. Série playoff sa hrali už na štyri víťazné zápasy a spolu s letnou prípravou nebolo problémom osobne navštíviť štyridsať stretnutí počas sezóny.

Za dvadsať päť posledných sezón Vežet odohrali na domácich ľadoch v troch rôznych prostrediach takmer tisíc zápasov. Samozrejme, nie som žiaden fanatik, nevidel som každý z nich, vynechal som minimálne päť až desať percent tohto množstva. Napriek tomu som sa osobne tešil, fňučal, nadával, trpel na približne deväťsto zápasoch.

Videl som aj poslednú playoff sériu proti Martinu. Objektívne som zhodnotil mentálnu silu kádra Vežet na maximálne semifinále a permanentka na štyri, možno päť zápasov bola neúmerne drahá. Zápasy nakoniec boli len tri a permanentka ešte drahšia. Každopádne tieto tri zápasy rozhodujú o formálnom vyjadrení vzťahu klubu k svojim priaznivcom.

Necítim sa byť novým fanúšikom. Zároveň necítim žiadne prehĺbenie vzťahu medzi mnou a klubom ak sezónny lístok vlastním. Je to len kus plastu, ktorý mi má ušetriť čas pri nakupovaní lístkov na domáce zápasy. Papierových permanentiek aj lístkov som mal stohy. Nemám potrebu dokazovať svoj vzťah k Vežet. Mám potrebu poukázať na absolútnu nekompetenciu a absentovanie práce s publikom organizácie HC Košice. Vyprázdňujúci sa štadión je univerzálny argument. Tento môj výpočet je argument konkrétny.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár