Babské kopačky: Ideme do cieľovej rovinky

25.05.2017 / Martin Ferianec
Ilustračný záber s Bardejovčankami (v modrom).  (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Ilustračný záber s Bardejovčankami (v modrom). / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Kopačky sú späť. Po dvoch týždňoch, kedy ste sledovali spanilú jazdu nášho hokejového Titaniku, sa vráťme naplno k ženskému futbalu. Liga klopí poslednú zákrutu po ktorej už nasleduje len cieľová rovinka. Ak už nikomu neprepne, sezónu dohráme v plnom počte. Po rokoch. Že cieľ uvidia všetci je však úspech len čiastočný a prináša aj obete. Kameňom úrazu je stále členská základňa. Postupne rozširuje a ligu žiačok už hrá 38 klubov. Prepojením ženskej ligy s juniorskou sme nie úplne šťastne predbehli dobu o pár rokov. Myšlienka síce fajn. No bez členskej základne, aspoň v počtoch aké máme momentálne v žiačkach, spôsoboval klubom viac problémov ako osohu. Nespočetne krát bolo úlohou trénerov vyriešiť dilemu či oslabiť juniorku a doplniť ženy alebo opačne. Kluby neboli v stave, že by disponovali takými počtami hráčok, aby plnohodnotne vykryli súpisky v oboch kategóriách. Potom sa nedarilo sa dohrať s toľkými, koľkí začali. V tejto sezóne si môžeme povedať, konečne. Nejak sme to zlepili. Doslova a na úkor pár kontumácií. Malá slabúčko blikajúca iskierka nádeje. Ďalším krokom bude zaistiť 10 klubov schopných súťaž žien a junioriek odohrať a nie len nejak polepiť. Ruku k dielu sa snažia priložiť naše reprezentantky. Pod záštitou Alexandry Bíróovej a Dominiky Škorvánkovej vznikajú prvé tri tábory tématicky zamerané na dievčenský futbal. Prvé tri júlové týždne sa uskutočnia v poradí Stupava, Krahule, Prešov.  Ak máte doma dievča vo veku 6-13 rokov, ktoré má rado futbal, neváhajte sa ho na týždeň zbaviť. Keď sa vráti, už bude futbal milovať. Záujem prejavte v komentároch, my sa vám ozveme.

Za posledné dva týždne sa odohralo v lige sedem zápasov. Nikto nekontumoval. Čo bolo jasné je jemne zahmlené. Bardejov na čele stratil body a Slovan získal platonickú nádej na prvé miesto. V obdobnej situácii sa ocitol chvost tabuľky. Nové Zámky sa pozerajú na Michalovce síce zblízka, ale stále v diskrétnej vzdialenosti. Bojovali aj všetci medzi nimi, Pozrime sa ako.

Slovan – Šaľa 4:2

Slovanistky už si nemôžu dovoliť zaváhať ani na tréningu, pokiaľ chcú udržať napätie na trase Bratislava - Bardejov na úrovni 220 voltov. Zápas priniesol veľa pekných gólov na oboch stranách, no hosťky sa nimi pochválili až v čase kedy už nikoho nenahnevali. Andrušková má aspoň najkrajší gól kola. Prvý krát za ženy skórovala Čermáková. Podľa interného cenníka musí ako zápisné do šatne priniesť marlenku a kýblik zmrzliny.

Nové Zámky – Michalovce 5:3

Evitovky som zatiaľ nečítal, ale jednu z tuctových pasáží si predstavujem nasledovne. Žena s úmyslom dohnať do zúfalstva svojho ex, pošle mu šteklivú fotku s odkazom „Pozri čo si mohol mať keby si to na začiatku nepohnojil“. Podobný odkaz nechal zápas domácim futbalistkám. Vidíte aj by ste na to mali, aj viete poraziť celok prvej ligy, ale vzťah s ligovou tabuľkou sa pokazil hneď v zárodku. Tabuľka odkazuje „Nech mňaaa, nic nebude“

Žilina – Banská Bystria 0:1

Jára Cimrman ovplyvňoval asi všetky oblasti spoločenského života. Ale jeho prínos ženskému futbalu doteraz nezbadal ani jeho objaviteľ Zdenek Svěrák. Jeho široko-ďaleko vzdialený potomok, s jedným "e" navyše, rozhodol o ďalšom víťazstve Bystrice, v Žiline. Slečna Cimermanová dala gól v druhom zápase za sebou. Vraj sa to cení, lebo dlho pauzovala, bola si dať spraviť plastiku. Hold ide s dobou. Hrali aj baby zo Žiliny, ale kopnúť si do nich nemusím.

Bardejov – Myjava 0:0

Oba tímy zostali na jar stále bez prehry. O hernej prevahe asi diskutovať nejdeme. O tom ako vyzerala koncovke skúsme. V podaní Bardejova bola žalostná, s pribúdajúcim časom zbytočne nervózna. No dobre, v prípade Myjavy sa nebavme ani o koncovke. Bola len jedna. Hrá sa ale na góly a dali ich rovnako. Respektíve skôr nedali. Myjava si ale za extrémnu obetavosť a tímovosť bod zaslúžila a domáce si pri počte zahodených šancí zvyšné dva nezaslúžili.

Nitra – Trenčianske Teplice 6:1

Domáce hráčky môže dohrať sezónu uvoľnene. Nech by hrali akokoľvek, svoje šieste miesto si môžu písať do klubovej kroniky už teraz. K uvoľnenej hre patrí radosť z futbalu, k nej patria góly a tie im padali kontinuálne celý prvý polčas. Za stavu 5:0 si hosťujúce hráčky pravdepodobne želali aj koniec. Nemyslím zápasu ale sezóny. Zažili v Tepliciach aj lepšiu úrodu. Šiltovky do ihriska lietali po hetriku Košlabovej.

Slovan pokračoval v stíhacej jazde v dohrávke v Nových Zámkoch. Vyhral 8:0 a dočasne sa usalašil znova na prvom mieste ale s odohratým zápasom navyše. Tromi gólmi sa na čelo tabuľky strelcov dostala Šurnovská a a druhý pridala Švecová. Rovnaké kolo dohrávala aj Žilina so Šaľou. Jediný a víťazný gól strelila domáca Herbríková.

Tabuľka po 16. kole

1

 

ŠK Slovan Bratislava futbal

16

13

1

2

66:8

40

16

0

2

 

Partizán Bardejov

15

12

2

1

47:12

38

17

0

3

 

ŠKF VIX Žilina

16

10

3

3

31:17

33

9

0

4

 

Sport Ladies Club Banská Bystrica

15

9

2

4

24:9

29

5

0

5

 

Spartak Myjava

16

8

4

4

26:19

28

4

0

6

 

FC Nitra

16

7

2

7

39:42

23

-1

0

7

 

FK Slovan Duslo Šaľa Z

16

3

4

9

19:30

13

-11

0

8

 

MŠK Slovan Trenčianske Teplice

15

3

2

10

23:37

11

-10

0

9

 

MFK Zemplín Michalovce

15

2

0

13

12:47

6

-18

0

10

 

FC Union Nové Zámky

16

1

0

15

9:75

3

-21

0

Pozvánka na kolo číslo 17

Trenčianske Teplice – Žilina, v sobotu o 13:00

Pri aktuálnom rozpoložení dievčat je viac ako pravdepodobné, že Žilina si definitívne potvrdí tretiu. Stačí vyhrať a predpokladať že Bystrica neporazí Bardejov.

Banská Bystrica – Bardejov v nedeľu o 12:00

Obaja súperi stratili na jar body len raz. Obaja s Myjavou. Otázka víkendu je jasná. Podarí sa Bystrici prekvapiť a zamotať boj o titul?

Myjava – Slovan v nedeľu o 14:30

Bolo aj radosti v Bratislave z výkonu Myjavy. Do chvíle než zistili, že práve na Kopanice povedú ich najbližšie kroky. V čase výkopu už Slovanistky budú vedieť, či ešte má zmysel snažiť sa. Zo zápasu by mal vzniknúť priamy prenos na Youtubeovom programe Spartaka Myjava. Presný link dodáme.

Nitra – Nové Zámky v nedeľu o 13:00

Ak chcú Zámky živiť aspoň teoretickú nádej, musia bodovať. Parte už je napísané. Na poslednej ceste ich môže odprevadiť už Nitra.

Šaľa – Michalovce v nedeľu o 14:30

Michalovce budú už v prestávke vedieť, či sa definitívne zachránili. Ruku k záchrane však môžu priložiť nejakým bodom aj ony.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár