S hokejom je zle, ale môže byť aj horšie

28.05.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Tréner Cíger. (photo: SITA/Marko Erd)

Tréner Cíger. / (photo: SITA/Marko Erd)

Ak si myslíte, že najhoršie má slovenský hokej po najhoršom výsledku na majstrovstvách sveta už za sebou, možno sa mýlite. Sledujúc a analyzujúc mediálne prekáračky bývalých a súčasných hráčov, trénerov, funkcionárov a ich rodinných príslušníkov sa zdá, že radosť z už dosiahnutého dna môže byť predčasná. #krízavhokeji.

Zbytočné a ešte raz zbytočné

Ako keby nestačilo, aké zlé výsledky dosiahli a hru predviedli reprezentanti v Kolíne, počas a po šampionáte sa kompetentní predháňajú v obviňovaní, kto za to môže. To je v poriadku, chlapi zvučných mien by si to ale mali povedať za zatvorenými dverami. Namiesto toho si posielajú odkazy cez médiá, konfrontujú sa úplne zbytočne v prime-time najsledovanejšej televízie a vypisujú na sociálne siete.

Prezident, (odchádzajúci) tréner, generálny manažér, bývalé legendy, každý sa zjavne snaží získať na svoju stranu verejnú mienku. Jedni hovoria o tom, ako netreba rozprávať, ale treba robiť - a potom obehnú všetky médiá a zúčastnia sa na šaráde v Markíze.

Druhí komunikujú ako na prechádzke slonov porcelánovým mestečkom. Stretnutie osobností počas majstrovstiev sveta bola celkom určite dobrá idea, no dopadla ako väčšina ostatných - zle. Naozaj také stretnutie nemohlo mesiac počkať a obsiahnuť ozaj všetkých, ktorí chcú slovenskému hokeju dobre? Poznáme hokejové egá, tí čo tam neboli to nenechali nepovšimnuté. Nikto sa im ani nečuduje.  

Najspokojnejšie sú médiá. Spokojne si mädlia ruky a počítajú divákov, čitateľov a poslucháčov. Konflikty, v ktorých sú zainteretované slávne mená, priťahujú pozornosť automaticky. 

Keď nie Kohút, tak kto?

Niektorým hokejistom evidentne prekáža, že na čele ich zväzu stojí nehokejista. Môže sa zdať, že nechápu manažérsky spôsob riadenia a komunikácie, sami pritom robia vyjadrenia a kroky, nad ktorými musí stáť obočie aj fanúšikom, ktorým by to mohlo byť jedno. Aspoň podľa toho, čo na nich vyťahujú bývalí spoluhráči. Je smutné čítať, čo si vypisujú Pálffy s Lintnerom. Pozitívny tón odkaz medzi riadkami neprekryje.

Martin Kohút neprišiel do funkcie v jednoduchom období. Averzia veľkej časti hráčov a verejnosti voči Igorovi Nemečkovi na jednej strane, staré a zabehané väzby na zväze na strane druhej mu pripravili mimoriadne náročné podmienky na prvý rok v úrade. Trénera Cígera, ktorý mal za sebou prvý a z dnešnej optiky celkom vydarený turnaj, nemalo vlani zmysel riešiť. Bolo ale evidentné, že obhájiť mandát repre kouča bude náročné. O dôvodoch sa pritom nerozpráva - a malo by sa.

Ak "sily v hokeji" nechcú Kohúta za prezidenta, majú na to právo. Zvonku, od stola s počítačom sa zdá, že argumentom o nehokejistovi prekrývajú nechuť k celkom normálnym riadiacim metódam, aj cez to sa dá preniesť. Horšie je, že nemajú alternatívu. Ak by ho aj zosadili, koho ponúknu namiesto neho?

Keď Spasiteľ Šatan otáľa s funkciou manažéra reprezentácie, pustí sa s vervou do prezidentovania, stokrát časovo aj inak náročnejšieho?  Tak..určitee. 

Zle je, ale môže byť horšie

Hádajú sa o funkcie, ukazujú na seba prstom, kto je horší. Hokej je pritom v takom srabe (dalo sa aj trefnejšie pomenovať), že namiesto otvorených konfliktov a veľkohubých rečí potrebuje veľa úsilia a tvrdej práce. Viac, ako čokoľvek iné, ale potrebuje zjednotiť. Dnes sa zdá, že to bude oveľa náročnejšie, ako postaviť najlepšiu zostavu na MS 2018 v Dánsku. 

S hokejom je zle, môže byť ale aj horšie. Cesta k zjednoteniu všetkých sa dnes javí veľmi kľukatá. Fanúšikovia môžu len dúfať, aby sa z nej nestala diaľnica do Košíc. Každý o nej hovorí už dvadsať rokov ale stále je v nedohľadne.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár