Pondelkové Tréneroviny - Sláva Jurka víťazom

29.05.2017 / Richard Hanzlik
Pome,Žilina. (photo: SITA/Tomáš Somr           )

Pome,Žilina. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Posledné ligové kolo býva častokrát ako záverečné minúty filmov pre dospelých. Všetci vedia, ako to skončilo, ale nikto to do konca nedopozeral. V tom našom poslednom bola iba jedna otázka. Pôjde to podľa predpokladov a zaistí si Trenčín na poslednú chvíľu miestenku v európskom ICčku? Áno. Podbrezová chytila v Žiline pakel na rozlúčku a bola výborným hosťom pri majstrovských oslavách. Už teda žiadny futbalový zázrak z Podbrezovej, ale krutá realita piateho miesta. Žilina zakončila sezónu tak, ako si ju budeme všetci pamätať. Dominanciou. Hrala najkrajší futbal, zaknihovala najviac víťazstiev, skórovala najčastejšie, inkasovala najmenej. Klub dokazuje, že je najlepšou ukážkou toho, ako sa má futbal robiť. Na Ligu Majstrov im možno konečne príde aj plný dom. Jediná vec, ktorú môžeme v tejto sezóne Žilinčanom vytknúť. Okrem členkov.

Slovan by aj sklamal, keby mal koho. Už sme si tak trochu zvykli, že kým tu budú Pasienky, je vlastne jedno či hrá Slovan o titul, o záchranu alebo o chvíľu. Viac divákov na tento bývalý národný štadión priláka aj stand up comedy Petra Plavčana.

Ružomberok s Trenčínom môžu byť so sezónou viac ako spokojní. Liptáci si pomaličky dláždili cestičku do Európy a zaistili si ju tak, aby sa nemuseli do posledného kola počas každých 5 minút pozerať na teletextové výsledky a všetky možné kombinácie. Trenčín v lete spustil dennodenný Black Friday a dlho sa motal v tmavých ligových uličkách, kde mohol spoza roku kedykoľvek vyskočiť Janči Tribula, a to sú chvíle, ktoré nechce nikto z nás zažiť. Jeho finiš potreboval aj trošku futbalového šťastíčka od súperov, ale ukopali to aj s treťou najhoršou obranou ligy. Polka chlapcov zo zadných radov AS by sa v lete neubránila ani ľahkej nádche.

Zvyšok ligy sklamal alebo si išiel svoje. V Dunajskej na jar čakali viac. Nový štadión, najvyššie návštevy a séria 16-zápasovej neporaziteľnosti, v ktorej však prišlo až príliš veľa remíz. Séria skončila v Ružomberku a siedme miesto nebude Oskar vo výročnej správe Slovnaftu hodnotiť pozitívne. V Trnave si o európsku neúčasť začali koledovať už v čase, kedy sa na miesto manažéra či čo to je, posadil český skrblík Pavel Dejtemilidi Jájevyhodím Anezaplatím. Michalovce, Senica, Vion a Prešov hrali siedme husle v sláčikovom kvartete. Ich úloha v lige mala asi taký význam ako existencia Michala Bagačku, Miroslava Ivana a iných poslancov Národnej rady, o ktorých ste doteraz nepočuli, ale pravidelne im na konci mesiaca pípne z daní. Ale vďaka Myjave mohli pokojne spávať. Ďalšia sezóna ukáže, ako tieto mužstvá využili polročné vákuum určené na budovanie kádrov.

Posledné kolo bolo snom všetkých tipérov. Všetko išlo podľa predpokladov. Slovan hral papierovo v Michalovciach, ale fyzicky ich porazil na Pasienkoch. Trenčín nedal šancu Prešovu, Žilina Podbrezovej, Trnava ViOnu a Ružomberok Dunajskej Strede. Najlepším strelcom ligy sa stal Seydouba Hlohovský, syn guinejskej mamy a slovenského otca. 20 gólov mu stačilo na cenu Ivana Gašparoviča pre najlepšieho strelca krajiny.

MŠK Žilina - ZP Šport Podbrezová 4:0, 4227 divákov

Aspoň ku koncu sezóny prišlo na Žilinu doma viac divákov ako na street food fest v Dolných Orešanoch. MŠK si okrem zlatých medailí prebralo aj novú hymnu a Hlohovskému stále išlo o korunu pre futbalistu, ktorý pred brankárom najmenejkrát zakopol. Treba uznať, že ak mal niektorý klub vyhrať tento rok ligu, bola to len Žilina. Teda okrem Spartaka Trnava, ale aj tento rok nám to v Trnave o kúsok ušlo a chýbal naozaj len ten povestný posledný krok v dĺžke polomeru zemegule. V Žiline futbal vedia a ak sme minulý rok verili, že sa aspoň do skupiny EL dostane Trenčín, toto leto má reálnu šancu Žilina. V poslednom zápase proti Podbrezovej vyhrať nemusela, ale kto by chcel prehrať zápas, pri ktorom vás korunujú. Preto boli šance hostí minimálne, ale verili.

Tváre hostí skrivilo v momente, kedy videli základnú zostavu majstra. Guľa nechcel pred dovolenkami nikoho šetriť a postavil to najsilnejšie, čo sa mu podarilo pozbierať. Od začiatku to bola jasná dominancia Žiliny aj keď do polčasu nádej Podbrezky (podľa vzoru Bratiska) stále žila. Ale to len preto, že domáce šance zostali nedopovedané a Otubanjo ešte potrebuje dostať do nohy trochu citu. Príval prišiel v druhom polčase, kedy Hlohovský dorovnal Soumaha a dva kúsky pridal Šejdajev. Hlohovskému síce nevadí, že mu pri štvrtom góle kolega neumožnil streliť 21. gól v sezóne, ale tomu asi uverí iba ten, kto sa ráno oblieka podľa predpovede počasia.

AS Trenčín - 1. FC Tatran Prešov 4:0, 2485 divákov

Martin Ševela pred zápasom s posledným mužstvom ligy posilnil obranu. Do zadnej štvorky postavil barovú stoličku, predlžovačku, jablkový cheescake a Milana Kňažka. Tento taktický ťah mu vyšiel dokonale a mužstvo si to vzadu uhralo na nulu. K tomu vpredu strelilo miláčikovi súperov 4 góly a splnilo cieľ, s ktorým vstupovalo do jarného ligového hyperloopu. Získať štvrté miesto v tabuľke, ak máte v kádri odchovanca Arsenalu však pre Trenčín nemohlo byť ľahšie. Kurz na to, že Podbrezová zvíťazí v Žiline, bol vyšší ako pravdepodobnosť, že Vláda Slovenskej republiky zruší pondelok a nahradí ho hneď stredou.

Aby domáci vedeli, na čom sú, boli všetky góly Podbrezovej v Žiline premietané na stene Trenčianskeho hradu. Bohatá audiovizuálna show sa nekonala, a tak sa o zábavu museli postarať hráči na umelke. Prvú šancu mal síce Prešov, ale udrel až Skovajsa. Šancí pribúdalo, snažili sa všetci chlapci v bielom a Mance druhým gólom uzavrel polčas. V tom druhom pridali domáci ďalšie dva kúsky a Prešov čoraz viac splýval so zeleným podkladom. Cenu pre najhoršie mužstvo tabuľky im počas letnej prípravy odovzdá Juraj Lelkeš. Ktorého manželka okrem iného futbal pred rokmi vymyslela, veď viete.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 2:0, 2058 divákov

Mužstvá, ktoré ešte pred pár kolami mali šancu prehodiť si poradie. V sobotu už bola iba šanca prehodiť cez radiátor spotené dresy a utekať na dovolenky. Kým Ružomberok ich bude mať kratšie a myslieť počas nich na predkolo Európskej ligy, hráči DAC mierili húfne na letisko v Sliači, aby si svoje dokopané nohy rýchlo vymáčali v slanej vode. Táto túžba bola na nich viditeľná hlavne v prvom polčase, počas ktorého trafili medzi tri Macíkove žrde iba raz. Za ten čas dokázala domáca squadra udrieť dvakrát a rozhodnúť o sezónnom happyende.

Už nikto sa netají tým, že Leoš Mareš, najlepší strelec klubu si svoju batožinu zbalí a podľa médií by mal putovať do Slovanu. Navyše mnohým hráčom končia zmluvy, takže Hrnčára čaká naozaj krátke leto. Bude musieť googliť. To však hráčom nebránilo, aby hlavne v prvom polčase zničili hostí a nedovolili im ani napiť sa vody. V tom druhom už si to domáci ubránili a nechali DAC ťukať si loptu v priestoroch, odkiaľ okrem krádeže lopty a prekopnutia tribúny žiadne väčšie nebezpečenstvo nehrozí.

MFK Zemplín Michalovce - ŠK Slovan Bratislava 1:3, 604 divákov

Na štadiónoch oboch mužstiev prebiehajú práce, preto sa zápas neodohral na hraniciach s Ukrajinou, ale na hraniciach regulérnosti futbalového prostredia na Pasienkoch. Vukomanovič postavil omladinu, že im ani na pumpe nechceli predať jontové nápoje bez občianskeho. Zvyšok mužstva poslal na dovolenky. Niektoré nútené, iné zase permanentné. Bude sa opäť vo veľkom míňať v lete na Pasienkoch v snahe zmazať manko majstra. Slovenské kluby sa môžu triasť, ak sa opäť pôjde starou známou metódou - kto je lepší ako my, toho treba kúpiť.

V zápase išlo vlastne iba o jedno. Či dokáže Soumah aspoň dobehnúť Hlohovského. Dokázal a ak by kopol penaltu ako človek, dokonca by ho aj predbehol a zase by na Instagramoch lietali doláre ako v černošských videoklipoch. Michalovce do Bratislavy neprišli iba pozrieť rodákov a pamiatky, ale snažili sa niečo vymyslieť aj v ofenzíve. Ale až na Koscelníkov gól nedôrazne. Najviac sa v ofenzíve snažil brankár Kira a Slovan z toho vyťažil gól a penaltu.

FC Spartak Trnava - ViOn Zlaté Moravce 3:1, 1505 divákov

Stretli sa to mužstvá, ktoré si veľmi rady pomáhajú. Buď si rotujú trénerov, požičiavajú štadión alebo menia plné mikrobusy hráčov. V poslednom kole išlo už iba o rozlúčku s Karhanom a až leto nám odhalí aj počet hráčov, ktorí si poslednýkrát obliekli červeno-čierny dres. Už teraz sa vie o Halilovičovi, Schranzovi, Čogleyovi a Slobodovi. Dej zápasu bol určený skôr, ako opadla prvá pena na pive. Kapor sa v pokutovom území zahral na krovinorez a Godál sa pri penalte nemýlil. Slobodova hlavička po rohovom kope vyzerala ako futbal a tretí gól Jansa by nechytil ani syn Buffona s Casillasom. Korigujúci gól ViOnu padol v hrobovom tichu a možno si ho niektorí z divákov ani nevšimli.

Ak chcel domáci klub pôsobiť týmto dojmom, nebolo treba stavať nový štadión. Stačil nafukovací hrad s umelou trávou. Pomaly to bude na tie návštevy aj stačiť. Štvrtý gól Trnavy v zápase strelil na tlačovke Miro Karhan, ktorý celému Slovensku povedal to, čo sa vie, ale čo nikto nepovie. Spoluprácu s Pavlom H., známym aj z diskusnej relácie Čo na to Pavel, vylúčil a ponúkol menší pohľad do zákulisia klubu. Pája, ktorý rozpráva radšej ako pracuje a ktorého prínos pre klub by sa nedal vyvážiť ani tonou VepšaKnedlaZela, si však už v zime našiel za Karhana náhradu a svoje teplé miestečko tak neopustí. V lete bude hľadať futbalistov, ktorí by najradšej za možnosť hrať v Trnave klubu platili a stanoví tak revolučný športový model. Pri príchode do Trnavy avizoval českého investora, ktorý klub pozdvihne. Od novej sezóny tak bude Spartak Trnava sponzorovať spoločnosť Pepa & Honza úzeniny. Soryjako.

Ďakujem za priazeň v sezóne 2016/2017, štvrtej sezóne Trénerovín. V tej ďalšej si to tímy rozdajú v novom hracom systéme a keď sa účtovníci VSS naučia posielať € na správne účty, uvidíme v prvej lige znovu Košice. Zase sa ozvem v čase európskych zápolení našich mužstiev.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár