Ligový sumár klub po klube a ako bonus Jedenástka jari

31.05.2017 / Tomáš Nečas
Michal Škvarka, najlepší hráč ligy podľa niektorých. (photo: SITA/Tomáš Somr           )

Michal Škvarka, najlepší hráč ligy podľa niektorých. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Skončila sa liga, ktorú viacero z nás na jar pretrpelo a to isté by sa dalo povedať aj o viacerých kluboch, ktoré v nej účinkovali. O odchode Myjavy sa toho povedalo a napísalo už toľko, že sa až čudujem, že exit Kopaničiarov z ligy nedostal vlastný hashtag – niečo po vzore Brexitu – napríklad #kopexit alebo #myexit alebo niečo také.

Bez náboja, ale zaslúžene

Liga tým stratila náboj v hre o titul, čo sa síce nemastným - neslaným úvodom jarnej časti pokúsili poprieť dnes už suverénni majstri zo Žiliny, ale najmä stratila náboj v súboji o zotrvanie v súťaži. Tento fakt spôsobil paniku najmä v Prešove, ktorí sa tak veľmi snažil vypadnúť, že to miestami vyzeralo, že do najstaršieho klubu na Slovensku správa o #myexite nedorazila.

Niečo podobné sa dialo v Zlatých Moravciach, na ich obhajobu však treba povedať, že Jarábkovci sa na jar sústredili hlavne na pekný futbal, zbieranie bodíkov nechali  na nákupy v Tescu alebo Bille. V Senici síce nikto nevie, či si ligovú príslušnosť zachovajú aj v budúcej sezóne, no chudoba cti netratí a preto sa Záhoráci na jar nemajú vôbec za čo hanbiť. Družina trénerov Mentela so Ščasným brala bohatým, ozbíjala o body Žilinu, plný počet bodov získala od trnavského Spartaku, Trenčín takmer pripravila o Európsku ligu a dnes môžeme takmer s istotou povedať, že o turistiku vo východnej Európe pripravila Železiarov z Podbrezovej. Dva stratené body zo Senice dnes Podbrezovú bolia vo výške asi 200 000 tisíc EUR, ktoré by okrem zážitkov priniesli pri účasti v prvom predkole niekde v Batumi, Jerevane alebo na Malte.

Najdramatickejší vďaka vyššie spomínaným faktom bol teda boj o poznávacie zájazdy do najodľahlejších destinácii starého kontinentu. Ten zvládli Pod Čebraťom, druhýkrát za sebou si zopakuje účasť v Európskej lige tréner Liptákov Hrnčár a v Dunajskej Strede je zrejme kandidátom na nového trénera číslo 1. Predchádzajúca veta jasne naznačuje, kde bude panovať najväčšie sklamanie. V kraji melónov, kukurice a feferóniek hromžia na Senecké jazerá, kde začali vlani sezónu a väčšina hráčov zrejme na jeseň využila domácu destináciu DAC-u najmä na opaľovanie a prehnanú konzumáciu hejka. Viac bodov v lige ako bývalý tréner Krisztián Németh by získala asi aj moja frajerka, ktorá doteraz nerozumie čo je to offside.

Sezónu sklamaní zažívajú už jubilejný 40.-krát v slobodnom kráľovskom meste Trnava. Tentokrát sľuby veľkopodnikateľa, mysteriózny veľký sponzor od susedov spoza rieky Moravy či požehnanie šamana pre majstra Afriky nestačili ani na letný fanúšikovský výjazd do Sarajeva. Aby toho nebolo málo, vedenie klubu doslova odstrelilo od A-mužstva Spartaka klubovú ikonu Karhana a v kuloároch sa šepká, že by mu nepomohlo ani zmeniť si meno na El Majster alebo The Champion, pretože Najgenerálnejší manažér mal nového Maestra v talóne už od decembra.

Na Slovane sa konečne na jar začal hrať futbal, belasí na chvíľu zacítili šancu na titul , ktorá sa priblížila asi na toľko kilometrov, koľko chýba na Slovensku postaviť diaľnic. V roku 2020 bude aj diaľnica, aj titul a keď nie diaľnica, tak určite štadión. Dovtedy musí belasej šľachte stačiť rozpadávajúci sa tartan na Interi a večne konsolidujúce sa mužstvo, ktoré ale na konci jari už vyzeralo naozaj konsolidovane.

Titul neobhájili v Trenčíne, no po letnom výpredaji, za ktorý by sa nehanbil ani najznámejší slovenský outlet neďaleko Neusidlerského jazera sa nič iné čakať veľmi nedalo. Ševelovci na jar ožili a vďačia za to najmä krídelnílkovi s vizážou zbojníka Beridzemu a výborným výkonom Paura. Ak sa Beridze a spol. budú chcieť pozrieť v lete ďalej ako do Georgiho rodiska v Tbilisi, budú musieť výrazne popracovať na defenzíve, ktorá bola miestami vtipnejšia, ako Andrej Danko pri svojich prejavoch v parlamente.

Po piatich rokoch tvrdej driny, odriekania, predajoch nepohodlných hráčov, nákupoch bývalých Trenčanov a imaginárnym šanciam odchovancom (v zostave Žiliny nájdete väčšinou maximálne štyroch) sa konečne titulovania dočkal aj najprogresívnejší tréner v strednej Európe a priľahlých gubernijách, Adrián Guľa. Jeho mediálne fluidum v našich končinách je tak silné, že človek má miestami pocit, že dokáže holými rukami premôcť tigra, pritom poraziť Barcelonu dvakrát 4:0 a potom ešte stihne prednášať o vertikálnych diagonálach, expresívnom pressingu a vôli víťaziť v rovnakom jazyku ako Majk Spirit. Zatiaľ to za osem rokov stačilo na jeden titul v slovenskej lige a žiadnu účasť v skupinových fázach európskych pohárov. Žilina hrá krásny futbal, to jej nemožno odoprieť, rovnako ako bezkonkurenčne najlepšie mužstvo v lige, ale či to bude stačiť na viac, ako na krásne články od Mira Hašana, sa dozvieme až v krutej konfrontácii predkôl Ligy Majstrov. Nikto z nás neželá Žiline nič iné, ako úspech, tým s triezvejším pohľadom na svet by postačilo niekedy menej slov a viac výsledkov.

Bonus - Jedenástka jari

Ako bonus k neobjektívnemu hodnoteniu som si dovolil vypracovať rovnako neobjektívnu ideálnu jedenástku jarnej časti Fortuna ligy. Celkom úmyselne jarnej, keďže na jeseň sa hralo s jedným mužstvom navyše a charakter sa ukázal, až keď o nič nešlo.

Michal Šulla – senický brankár je trochu prehliadaným v našich „mainstreamových“ médiach, hoci má celkom konštantnú výkonnosť a senická defenzíva bola na jar takmer rovnajúca sa majstrovskej (rozdiel jediného inkasovaného gólu). Na pozvánku do reprezentácie to nestačilo, dnes je totiž podstatnejšie mať skúsenosť s umelou trávou. Šokantné kritérium na výber reprezentačných brankárov, nemyslíte?

Eric Davies – panamský expres je jedným z hlavných dôvodov prečo Dunajská od  návratu na Žitný ostrov neprehrala už 16 zápasov. Väčšina kombinácii tímu Csabu Laszlá sa rozvíja po krajoch ihriska a ofenzívny krajný bek Davies je ideálnym typom futbalistu do takejto hry. V každom zápase bol nebezpečný a navyše svoje ofenzívne výpady podporuje aj celkom spoľahlivou defenzívou, ktorá nebola úplne silnou stránkou mužstva z Dunajskej Stredy

Róbert Pillár- stredný obranca Senice je takisto ako Šulla trochu nedoceneným tovarom na našej ligovej scéne, už na jeseň si vyslúžil päť nominácii do zostavy kola a to sa Senici nedarilo ani zďaleka tak dobre, ako na jar. Stopér v ideálnom futbalovom veku si celkom výrazným spôsobom pýta prestup do kvalitnejšieho mužstva, ak nie do kvalitnejšej ligy.

Denis Vavro – mladý reprezentant do 21 rokov má ešte stále trochu rezervy v načasovaní či pozičnej hre, je však absolútne nekompromisný v osobných súbojoch, v zhode so štýlom mužstva dokáže zariskovať v rozohrávka a navyše vie strielať aj góly, čo je celkom cenným atribútom pri strednom obrancovi.

Marko Živkovič – srbský legionár v DAC kopíruje to, čo bolo vyššie napísané o Daviesovi. Obaja sú kľúčovými hráčmi svojho mužstva, Živkovič bol pri gólových akciách, má veľký akčný rádius, je nesmierne rýchly a má nebezpečnú finálnu prihrávku. Vďaka tomu, že žilinský Mabouka sa vrátil po Africkom pohári trochu mimo ideálnej formy je Živković v tejto zostave pred ním.

Tomáš Brigant – je tretím zástupcom FK Senica v zostave jari, čo môže byť trochu prekvapením. Faktom však je, že reprezentant do 21 rokov si vďaka pravidelnému hernému vyťaženiu a najmä výkonom hlasno vypýtal miestenku na finálový turnaj do Poľska. Bol jednoznačne najnebezpečnejším hráčom Senice, v každom zápase motal súperovým obrancom hlavu, dokázal hrať napravo i naľavo, pripravoval šance spoluhráčom i bojoval. Pre mňa je objavom jarnej časti sezóny.

Jakub Paur – Po výmene do Trenčína žilinskému odchovancovi chvíľu trvalo, kým sa rozohral k ideálnym výkonom, no na jar bol spolu s Beridzem najlepším hráčom úradujúceho majstra. Ak sa desiatich ligových futbalistov spýtate proti komu neradi hrajú, osem vám povie Paurovo meno, zvyšní dvaja budú jeho spoluhráči. Rodák z Višňového je veľmi nepríjemný v osobných súbojoch, hrá naozaj tvrdo, to, čo dokáže rozdať, však dokáže aj prijať a navyše je kreatívny a gólový. Takých hráčov nebehá po našich trávnikoch veľa.

Georgij Beridze – gruzínsky legionár na jar patril k najlepším hráčom v lige. Nahrával na góly, strielal góly, jeho rýchlosť bola nad sily väčšiny ligových obrancov, nie nadarmo si ho vybral belgický Genk. Dokázal, že má kvality prevyšujúce level našej súťaže.

Michal Škvarka – jednoznačne najlepší hráč slovenskej ligy v celom ročníku. Odchovanec Žiliny je najdôležitejšou súčasťou majstrovského mužstva. Dokáže meniť tempo hry, vyrástol na výraznú vodcovskú osobnosť, ťahá mužstvo gólmi, jeho posledný výkon v Zlatých Moravciach mal reprezentačné parametre.

Erik Pačinda – celé mužstvo DAC po príchode domov na štadión v Dunajskej výrazne ožilo a to isté platí aj o najlepšom strelcovi mužstva zo Žitného ostrova. Hoci bol rodený východňár často terčom  kritiky dunajskostredskcýh fanúšikov, na jar potiahol DAC dôležitými bodmi a pridal aj bojovnosť, ktorá mu podľa kritikov celkom chýbala. (Šafranka vynímajúc, keďže skóroval aj za Podbrezovú)

Aleksandar Čavrić- jediný Slovanista v našom výbere, hoci do ponuky sa tisol najmä agilný Kubík. Čavrić pod Vukomanovičom neskutočne ožil. Hoci nie je typickým hrotovým útočníkom, bol na konci väčšiny ofenzívnych akcií belasých, súperom robil problémy najmä svojou rýchlosťou, celkom oprávnene sa prebojoval do záverečnej nominácie veľmi silných Srbov na ME do 21 rokov. Ak bude pokračovať v stúpajúcej tendencií svojich výkonov, jednoznačne o ňom ešte budeme počuť.

Náhradníci: Greif – Mabouka, Kružliak, Kubík, Soumah, Hlohovský,  Mareš

Medzi náhradníkov sa možno prekvapivo dostal mladý Greif zo Slovana, ktorý mal rozhodne viac práce ako ospevovaný Adam Jakubech, ktorý na nás za chvíľu vyskočí aj z chladničky. Do poľa víťaz afrického pohára Mabouka, perspektívny Kružliak, ktorý vzhľadom na jeho vek podával veľmi vyspelé výkony, znovu prebudený František Kubík, najlepší ligový strelec Hlohovský s menším jarným útlmom, loptový ekvilibrista Soumah a strelec dôležitých gólov Liptákov Mareš. 

Tomáš Nečas

Tomáš Nečas

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár