Športové zápisky od protinožcov

06.06.2017 / Nikola Baďová
Kvalifikácia MS 2018. (photo: Nikola Baďová)

Kvalifikácia MS 2018. / (photo: Nikola Baďová)

Športového ducha nezapriem, ani keď odídem na druhý koniec sveta, na Nový Zéland. Obľúbené zimné snehovánky dávno skončili, spolu s mojím ponocovaním. Našťastie pre môj spánok slovenskí hokejisti hrali tak zle, že som sa neunúvala vstávať o 02:15 miestneho času kvôli prehre v dvoch setoch. Jediné pozitívum pre športového fanúšika s európskymi návykmi v časovom pásme +12 hodín bolo sledovanie Australian Open v normálnych hodinách. Všetko ostatné som musela sledovať v noci.

Na Novom Zélande fičí hlavne rugby, netball a kriket. Na dlhé zápasy kriketu zatiaľ  hľadám odvahu. Odkedy som tu, navštívila som štyri rôzne športy. Toť moje postrehy.

FUTBAL

WELLINGTON PHOENIXS

Wellington Phoenixs hrajú Austrálsku ligu. Nádherný Westpac štadión s kapacitou 34 500 ľudí však zíva prázdnotou. Na veľkom svätostánku sa fanúšikovia strácajú. V porovnaní so slovenskou Fortunaligou je však návštevnosť vyššia. Pri mojom prvom zápase Wellington vs. Melbourne (1:5) prišlo na zápas niečo cez 6000 divákov. Azda preto, že hrali s druhým tímom súťaže. Outsidera Newcastle Jets rozstrieľali fénixovia 5:0. Na výhru pozrelo iba 4800 divákov. Niekedy stačí aj málo na vytvorenie poriadnej atmosféry. Avšak tu žiadna nebola. Žiadne chorály, žiadne čírkovanie. Iba potlesk pri strelení gólu. Miestami sa niekto postavil. Z mojej strany sklamanie. Ale vravím si, nesmiem strácať nádej.

KVALIFIKÁCIA MS 2018

KIWI vs FIDŽI

Na zápas prišlo 10 000 fanúšikov. Zaplnila sa tretina štadióna. Predvedená hra kiwikov by sa len ťažko porovnávala k tej jedinej, ktorú si pamätám ešte z MS 2010 v JAR. Prvý zápas Slovenska a remíza 1:1 nešťastným gólom v nadstavenom čase. Keď to spomeniem domácim, búchajú sa do pŕs, že Nový Zéland je jedinou krajinou, ktorá na vtedajších MS neprehrala ani jeden zápas. Trikrát remizovala. Hovorím im dlhé okéééééééééj.

Samotný kvalifikačný zápas bol priemerný. Fidžiovci sa herne trápili, nahrávky nemali oči, a tie nemali ani hráči, ktorí zahadzovali jednu ponúknutú šancu za druhou. Finál 2:0. Potešil kotol sporo odetých fanúšikov tancujúcich a spievajúcich známy futbalový song od White Stripes. Žiadne kto neskáče nie je Slovák, Macejko, ani Ciky-caky, Slovenské mamičky, či iné klasiky, ktoré každý z povzbudzovania reprezentácie pozná. Nevadí- Iný kraj, iný mrav. Hlavne, že si miestni vzali na štadión nápis Wenger out.

RUGBY

Návštevnosť na otváracom zápase Huricanes 15 000 fans. Nice job. Atmosféra dobrá. Hurikáni rozdrvili Melbourne 71:6. Austrálčania nedali ani jeden try. Zápas mal grády. Nie nadarmo je to šport číslo jedna na Zélande. Ohromila ohňová show pri každom bode domáceho tímu. Pravidlá mi trošku unikali, ale bolo to perfektný zážitok byť v kolíske tohto športu.

BASKETBAL

Wellington Saints sa uviedli do úvody sezóny excelentne, a dlho nespoznali premožiteľa. TSB Aréna je fantastická. Pri porovnaní s našou najvyššou basketbalovou súťažou sa máme čo učiť. Naozaj mi priestor vyrazil dych a len ticho som závidela a spomínala na telocvične, kde hrajú naše top tímy na Slovensku. Ružové okuliare som zosadila po odpískaní prvej štvrtiny zápasu s Southland Sharks. Maximálne kvitujem výkon rozhodcov a pani rozhodkyne na palubovke. Toto by som chcela mať aj domácej lige. Žiadne zbytočné upísknutia.

Ale ako som sa poučila s predchádzajúcich návštev športovísk, Zélanďanom chýbajú emócie. Žiadny verný bubeník Miloško Doležaj spolu s trojicou krikľúňov ako na zápase Karlovky, žiadne eťkete három, hia Komárom. Potlesk. Musí stačiť. Žiadny drzý Rančík a horkokrvní Balkánci na palubovke. Žiadne poskakovanie trénerov a kričanie rukami. Samotný zápas sa skončil výsledkom 111:93. Herne ani jedno mužstvo nepresvedčilo.

NETBALL

Tento šport bol pre mňa neznámy. Hrajú ho väčšinou ženské družstvá, poprípade zmiešané. Nový Zéland a Austrália sú dominantami tohto šport. Wellington Pulse hostil v krásnej TSB Aréne tím Northern Stars. Palubovka opäť priniesla domácim hernú pohodu a vyhrali 55:37. Netball nie je kontaktný šport. Hráčka môže byť od súperky na 0,9 metra a brániť môže šibrinkujúc rukami. Akonáhle sa  ocitne v zóne pod košom a odhodlá sa na streľbu ostáva úplne voľná a nemožno ju atakovať. Loptu môže držať v rukách iba tri sekundy, driblovanie je zakázané, takisto pohyb s ňou. Hra je veľmi rýchla. V konečnom dôsledku to bola zaujímavá skúsenosť. Divákov prišlo pomerne dosť, boli aj hlasní, ale stále je to nemastné neslané.

FANDITE

Chýba mi slovenský šport, chýba mi fandenie. Fandite, keď môžete. Fandiť tým svojím, aj keď možno iba s pár priateľmi, ale so srdiečkom. Je to super.

Zdravím milú športovú rodinu TakUrčitee z Nového Zélandu. A fandím :) 

Nikolka

Nikola Baďová

Nikola Baďová

Napíš komentár