Papierové predpoklady: Mike Tyson - Undisputed Truth

07.06.2017 / Mišo Hudák
Iron Mike. (photo: SITA/AP Photo)

Iron Mike. / (photo: SITA/AP Photo)

Aj keď Mike Tyson nie je komik, záznam Undisputed Truth z jeho one-man-show vystúpenia sa asi najviac blíži žánru televízny-takmer-stand-up-comedy film. U nás takmer neviditeľné, ale v Spojených štátoch zbožňované hviezdy ako Louis C.K. či Whitney Cummings dokážu celý večer zaplniť výhradne hovoreným slovom a previesť poslucháčov a divákov dramatickými, trápnymi, vážnymi okruhmi tém s brutálnym cynizmom, vtipom bez štipky diplomacie a emocionálnym rozsahom podobným jazde na horskej dráhe.

Mike Tyson - Undisputed Truth

Život Mikea Tysona má veľmi podobný priebeh. Žáner takejto show je ideálne ušitý pre jeho potreby. Afroamerická filmárska legenda a Tysonov dlhoročný kamarát, Spike Lee, ako režisér celého večera, zaručuje neuveriteľnú dynamiku a autenticitu rozprávania. Produkčné kvality a spracovanie HBO, ktoré dlhodobo nastavujú nové štandardy vo vytváraní seriálov a televíznych filmov, je asi zbytočné pripomínať.

Materiál pochádza z roku 2013, Mike Tyson je blízko päťdesiatky, ktorú dosiahol až na začiatku leta minulého roku. Pravdepodobne doteraz nebolo vhodnejšieho času zrekapitulovať búrlivý príbeh plný úspechov a hlbokých pádov, najmä vo fáze post-boxerského a post-show-businessového života. Nenechajte sa rozptýliť cameo úlohami z posledných rokov, v ktorých sa Tyson mihol vo filmoch Rocky Balboa, The Hangover, The Hangover: Part II, Scary Movie 5 , či Grudge Match. Tentoraz je Mike málo štylizovaný a viac úprimný.

Tyson na pódiu tancuje, behá, imituje hlasy svojich priateľov a protivníkov, má od seba odstup a nakladá sám sebe za svoju aktuálnu formu aj za ťažkosti, ktoré spôsobil svojmu jazykovému pedagógovi, ktorý ho na večer pripravoval, aby vyslovil ťažkopádne slová, ako napríklad deep shit audit.

Mike bez veľkých rozpakov hovorí o svojom detstve a dospievaní v detských gangoch, množstve zatknutí a pobytoch v nápravných zariadeniach. Rýchly sled brooklynského slangu a chvastania sa vystrieda dojemná spomienka na Cusa D'Amata, mentora, trénera, prvú skutočnú otcovskú postavu v živote mladého boxera. Rytmus rozprávania má celý večer podobnú štruktúru. Jasný, čistý, rýchly vzostup strieda ešte jasnejší, ešte čistejší, ešte rýchlejší pád. Prvé manželstvo, väzenie, osobný bankrot, drogová závislosť, Don King, odhryznuté uši. To všetko je vzápätí vykúpené drobnými, ale dôležitými momentami ako prestúpenie na islamskú vieru počas väzby, tretie manželstvo, rodina, priateľstvo s Evanderom Holyfieldom.

Robert De Niro na seba vzal úlohu boxera Jakea LaMottu vo filme Raging Bull z roku 1980 od režiséra Martina Scorseseho. Mladý zúrivý chlapec z prostredia vylúčenej etnickej/národnostnej menšiny si vydobije svoje miesto a rešpekt profesionálnym boxovaním. Priamo úmerne k úspešnej športovej kariére sa mu rozpadá rodinný a sociálny život a akýkoľvek spôsob rozpoznávania hodnôt. Skrachovaný niekdajší úspešný športovec končí ako majiteľ malého klubu, v ktorom vystupuje s malou show, v ktorej vyrozpráva svoj príbeh. Stačí len zameniť mená. Robert De Niro hral charakter skutočného boxera, Mike Tyson hral svoju postavu sám, jediný rozdiel medzi Jakeom LaMottom a Mikeom Tysonom je, že LaMotta bol z Bronxu.

Na konci je Tyson udychčaný a spotený ako po dvanásťkolovom zápase. Minimalistická scéna pomáha vytvoriť ilúziu stiesneného ringu, v ktorom Mike musí bojovať s príbehom vlastného života. Záver je optimistický, ex-boxer je v tom čase už štvrtý rok čistý a rodina, ktorú po väčšinu svojho aktívneho života odsúval niekam na stranu, sa dostala do jasného popredia.

Mike Tyson je súčasťou popkultúry od polovice osemdesiatych rokov, jeho priateľstvá s hercami, spevákmi, politikmi vznikajú, zanikajú, trvajú celú jeho profesionálnu kariéru aj v živote po nej. Spojenie s angažovaným režisérom, akým je Spike Lee, dodáva celému príbehu veľkú dávku pokory. Predzápasový rituál dvoch profesionálnych boxerov, plný veľkých prázdných vyhlásení, v Undisputed Truth veľmi nehľadajte. Mike sa miestami rozbehne, ale Spike ho zakaždým uzemní archívnymi materiálmi. Tyson je konfrontovaný s najväčšími osobnými zlyhaniami a čelí im s nečakanou úprimnosťou.

Mike Tyson - Undisputed Truth (2013, produkcia HBO, 82 minút, réžia Spike Lee)

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár