Trikrát: Sme majstri sveta!

11.06.2017 / Michal Mácsai
Slovenskoooo. (photo: SITA/Marian Peiger)

Slovenskoooo. / (photo: SITA/Marian Peiger)

„Fantasticky to znie, fantasticky sa to hovorí. Sme  majstri sveta!“ Táto legendárna veta mi napadla hneď po záverečnom hvizde neuveriteľného hokejbalové šampionátu v českých Pardubiciach. Priznám sa, že hokej bez puku a korčulí veľmi nesledujem, ale vystúpenie na reprezentačnej úrovni som si tak ako mnohí z vás nemohol  nechať ujsť . Veď patríme medzi absolútnu svetovú špičku a to je samo o sebe skvelý dôvod.  Doviezli sme medailu z každého šampionátu, ako jediní v histórii. Tá najnovšia má poradové číslo 12.

A hlavne - dúfal som, že si vypočujem našu hymnu, už keď to na iných majstrovstvách nevyšlo. Keď viete, čo myslím. 

Cesta

Viete si predstaviť napínavejší záver šampionátu ako ten, ktorý nám naši borci v sobotu predviedli? V semifinále zdolali po dramatických samostatných nájazdoch domáce Česko aby následne vyhrávali vo finále 3:0. V priebehu pár minút však už prehrávali 3:4. Skóre po obrovskom tlaku súpera vyrovnali a v poslednej tretine otočili na 6:4. Tak sa získava tretí titul majstra sveta v rade! Proti Kanade, na pôde odvekých rivalov z Čiech. Námet na knihu.

Obhájiť titul je náročné a vo veľa prípadoch takmer nemožné. Slovenskí hokejbalisti nielen, že dokázali titul obhájiť, oni dokonali takzvaný zlatý hattrick. Po majstrovstvách 2013 v Kanade a 2015 v Zugu, ovládli aj tohtoročné v Česku. Výrazný je aj kontrast so slovenským hokejom v jeho súčasnom stave. 

Hokejovú republiku zmieta hokejová vojna a až hokejbalisti vyčarili fanúšikom úsmev na tvári. Pripomenuli zabudnuté časy. Hokejbal nemá veľkú podporu, nemá poriadne zázemie, chýbajú financie, je to vlastne amatérsky šport. Napriek tomu sme aktuálne najlepší na svete, dokázali sme to trikrát po sebe. Lepšiu reklamu ako prilákať pozornosť a možno pár sponzorov, ako vyhrať trikrát v rade zlato, nepoznáme. Najlepšie by bolo, keby sa z hokejbalistov pod vedením prezidenta zväzu Jožka Stumpela poučili kolegovia hokejisti. A naopak, aby sa hokejisti s loptičkou vyvarovali hokejového scenára.

Pár ďalších postrehov

 • Hashtag MS  #VratmeZlatoDomu Čechom nevyšlo

 • Zlato sme si vzali do autobusu my, čo sme aj v Pardubiciach boli doma

 • Na čerpacích staniciach bolo po ceste asi veselo

 • Naši fanúšikovia skandovali „Kanada Kanada“, keď si javorové listy preberali medaily

 • Slovákom spievali „Toto sme tu ešte nemali"

 • Stϋmpel ako prezident hokejbalovej únie získal len zlaté medaily

 • "Chlapci si uvedomili, že to nie je ako hrať proti nejakej dedine. Tu hráte proti Kanade..." 

 • Tak odpovedal tréner na otázku, ako ich za stavu 3:4 motivoval.

 • Keď si uvedomíte, koľko toho cez zápas nakorčuľujú nabehajú

 • Bŕŕŕ

 • Slovenská hymna! Dlho sme čakali, ale stála za to

Oslavujme víťazstvo, pretože na naše pomery je každá medaila z akéhokoľvek športu úžasná.

Vidíme sa na najbližších majstrovstvách sveta, v roku 2019 na Slovensku! 

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár