Marek Hamšík, Ján Kozák. Najlepšia dvojica hráč - tréner v reprezentačnej histórii

11.06.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Radosť pozerať. (photo: SITA/AP Photo/Mindaugas Kulbis)

Radosť pozerať. / (photo: SITA/AP Photo/Mindaugas Kulbis)

Najmä v zámorských športoch novinári radi spájajú výrazné trénersko-hráčske dvojice a robia z nich legendárne tandemy. Michael Jordan a Phil Jackson spolu vyhrali v NBA šesť titulov, Tom Brady a Bill Belichick s piatimi prsteňmi šampiónov NFL sú len dva názorné príklady. V európskych novinárskych kruhoch sa príliš podobné názory nenosia, neznamená to ale, že by nemohli byť platnými.

Marek Hamšík a Ján Kozák sú najlepším hráčsko - trénerským tandemom v slovenskej futbalovej histórii. 

Litva - Slovensko 1:2

Najprv pár slov k zápasu v Litve. Nerozumiem, prečo najväčšou témou predzápasových rečí bola umelá tráva. Svedčí podľa mňa o absencii futbalovej fantázie v kruhoch, ktoré u nás debaty určujú. Keď na rovnaký zápas vybehne Anglicko alebo Škótsko, povrch spomenú len ako nepodstatnú kuriozitu. Na Slovensku z toho bola hotová veda. Chvalabohu sa zápas skončil dobre. 

Našťastie má Slovensko také dobré mužstvo, že dokáže premeniť obidve strely na bránku na ihrisku súpera na góly a domácim dovolí jeden až v predposlednej sekunde. Kvalifikačné zápasy sa hrajú na body, do tabuľky pribudli ďalšie tri, musíme byť radi. Do baráže o Rusko je ešte cesta dlhá, najbližšie tri zápasy budú kruté. Poraziť doma Slovinsko je skoro povinnosť, potom dve cesty na Ostrovy. Najprv Wembley, potom Škótsko. Až nakoniec Malta v domácom prostredí. 

Veľa sa diskutuje o zdanlivo a tradične zbytočných žltých kartách pre stopérov Škrtela s Ďuricom. Nebudú môcť nastúpiť na začiatku septembra v Trnave proti Slovincom. Najmä Ďuricov zákrok v nadstavenom čase vyvolal emócie, zbytočný zákrok pred šestnástkou okrem karty ponúkol Litovčanom gólový priamy kop. Možno to ale nebola náhoda.

Povedzme si na rovinu - chceli by sme, aby Slovensko hralo so stopérskou dvojicou Škriniar - Saláta proti Slovinsku, alebo o pár dní neskôr na Wembley? Myslel som si. 

Zápas proti Slovincom ľahký nebude, no tlak na obranu sa s tým, ktorý predvedú Kane a spol. na domácom ihrisku, porovnať nedá. Možno sa na nich dnes hneváme, možno ale reprezentácia bude ich heroické výkony na Wembley potrebovať viac, ako si dnes chceme pripustiť. 

Hamšíkov luxusný prínos

Dobre, teraz k tým dvom. Marek Hamšík je najlepší futbalista, ktorý kedy dral kopačky v slovenskom drese a trenírkach. Len Peter Dubovský je v rovnakej váhovej kategórii svetových futbalistov, jeho kariéra sa žiaľ skončila tragicky a predčasne po 33 zápasoch počas šiestich reprezentačných sezón.

Marek Hamšík dáva Kozákovi neuveriteľný luxus, videli sme to znova aj včera večer. Slovensko môže hrať aj na reprezentačnej úrovni vďaka nemu bez útočníka. Gólového vlastne nemá odkedy sa pred EUROm, či po MS v JAR zranil Robert Vittek, ešte chvíľu najlepší strelec histórie Slovenska.

Adam Nemec, Ďuriš ani nikto iný sa kvalitatívne na stredného útočníka, akého by malo mať mužstvo túžiace postúpiť medzi najlepších na svete nechytajú. Hamšíkova kreativita ale zapezpečuje, že v podstate stačí, keď sú okolo neho rýchli a technicky vybavení futbalisti. Weiss, Mak, Duda, včera na chvíľu Rusnák - nemajú oni práve to jedno spoločné? 

Hamšíkova hra na jeden - dva dotyky, unikátne videnie a cítenie hry robí ofenzívu Slovenska. Keby existovala debata o najlepšom hráčovi na jeden - dva dotyky možno na svete, museli by sme do nej zaradiť hviezdu Neapola.

Všimnite si ho nabudúce, ako si prvým dotykom loptu pripraví na druhý, o ktorom presne vie, kam pôjde a čo spôsobí ešte skôr, ako sa lopta dotkne jeho kopačky. V Litve pripísal do kanadského bodovania 1+1 a za tri body ďakujeme primárne jemu. Ak sú hráči okolo Mareka Hamšíka ochotní behať a rozumejú jeho prihrávkam, gólové šance skôr, či neskôr prídu. 

Kozákove čísla

Ján Kozák má už dnes na konte čoby tréner reprezentácie najviac zápasov (41), výhier, bodov (aj priemer bodov na zápas) a aj strelených gólov spomedzi deviatich reprezentačných trénerov. Nečudo, že pred Litvou podpísal predĺženie kontraktu na ďalší kvalifikačný cyklus. Ako povedal prezident Kováčik, aj keby sme si dnes sadli a hľadali vhodnejšieho kandidáta na stoličku reprezentačného kouča, nenašli by sme ho. Prezidentovi SfZ patrí pochvala, že rozpozná a ocení kvalitu na trénerskom poste.

Nie malou mierou sa pod spokojnosť s fungovaním reprezentácie a výsledkami podpisuje vzťah trénera a jeho najlepšieho hráča. Hamšík si s Kozákom evidentne rozumie, Marek možno nie je najhlasnejším z lídrov pred novinármi, no celkom určite je jednoznačným šéfom kabíny a ihriska. Presne tak to Ján Kozák potrebuje. 

Tréner zároveň pomaly plní sľub, ktorý dal po minuločnom európskom šampionáte a začína prebudovávať mužstvo. Škriniar v ňom má už miesto pevné, v Litve hral v základe znova Ondrej Duda, striedali László Bénes a Albert Rusnák, na lavičke sedel Matúš Bero a Stan Lobotka. Nikto z nich nemá viac, ako 22 rokov. Všetci majú šťastie, že si začiatok reprezentačnej kariéry odkrútia pod vedením Mareka Hamšíka. 

Slovenská sedemnástka môže jedného dňa skončiť reprezentačnú kariéru s najväčším počtom odohraných zápasov (dnes má 97, len Miro Karhan hral viac, 107) aj strelených gólov gólov (včera dal svoj 21., Szilárd Németh 22, Robert Vittek 23). Nemá ešte ani tridsať rokov, snáď to pre reprezentáciu znamená, že okrem Ruska povedie Marek Hamšík Slovensko aj do bojov o EURO 2020 a prípadne aj na záverečný turnaj o tri roky. 

Ak sa mu oba míľniky podarí dosiahnuť pod trénerom Kozákom, bude to pre oboch potvrdenie statusu najlepšieho trénersko - hráčskeho tandemu v slovenskej futbalovej reprezentácii. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár