Lucia Ondrušová: Celá dedina sa zišla a oslavovala s nami až do vyčerpania

12.06.2017 / Martin Ferianec

Pôvodný text sme v pondelok uverejnili bez redakčnej úpravy. Ospravedlňujeme sa. 

Tréner ženskej reprezentácie znovu nominoval to najlepšie, čo doma máme, aby v rámci predkvalifikačného teambuildingu pripravil dievčatá čo najlepšie do súťažných zápasov. Zraz v Poprade vytvára priestor pre ďalší diel pravidelne občasnej rubriky, kde vyspovedáme jednu reprezentantku.

Do rany nám prišla Lucia Ondrušová. V reprezentácii má cez 50 štartov, a ďalšie pridá v zápasoch s Gréckom (prvý Slovenky vyhrali 1:0, v odvete remizovali 1:1). Víťazka švajčiarskeho double, výborná futbalistka, nádejná youtuberka a beznádejná optimistka sa rozhovorila o youtube, slovenčine v Švajčiarsku i najbližšej kvalifikácii.

Poslednú sezónu si hrávala vo Švajčiarsku. Skús popísať ako si sa dopracovala až tam?

K futbalu ma priviedol tatino, futbalový tréner. Moje prvé futbalové kroky viedol v malej dedinke pri Bratislave menom Mariánka. Do Švajčiarska som sa dostala cez moju spoluhráčku v reprezentácii Danu Feckovú. Prišla som na štyri dni na skúšku a vzali ma.

Aké postavenie mal ženský futbal v FC Neunkirch?

FC Neunkirch je malá dedinka, meno klubu sme robili my ženy. Mali sme veľmi dobré podmienky. Šesť až osem tréningov za týždeň, bolo on nás profesionálne postarané. Bohužiaľ Neunkirch zaniká, jeden veľký sponzor odstúpil. Dôvody prečo, sú veľmi zložité.

V klube ste mali také malé Slovensko. Nenárokovali ste si slovenčinu ako klubový jazyk?

Áno, bolo nás tam šesť Sloveniek, niektoré spoluhráčky už s nami pomaly komunikovali v lámanej slovenčine. Je príjemné, keď sa napríklad Američanka snaží hovoriť, či učiť po slovensky. Vytvorila si napríklad vlastný slovenský notes.

Ako nažíva slovenská komunita mimo ihriska?

Ja som bývala s Majkou Korenčiovou a Luckou Haršányovou, boli sme spolu každý deň aj mimo ihriska. S ostatnými Slovenkami sme netrávili čas každodenne, ani sme neboli dominantnou skupinou v našom tíme. Mám dokonca pocit, že sme boli pojítkami medzi hráčkami.

Uplynulý víkend ste ukončili sezónu ziskom double. Aké boli oslavy? Dostala životospráva trošku za uši?

Oslavy boli presne také, aké majú byť na konci sezóny po získaní double pre malý dedinský klub, ktorý porazil velikánov ako Zurich a Basilej. Celá dedina sa zišla a oslavovala s nami až do vyčerpania. Ak vyhráte double, vraví sa, že ste nesmrteľní :)

Na Youtube máš vlastný kanál s asi 15 videami. Čo ťa inšpirovalo vyrábať ich?

Na kanáli LUJA Ondrusova fungujem aktívne zhruba mesiac, niektoré videá sú staršie a niektoré majú možno mesiac. Nahovorila ma sestra, ktorá mi už asi pol roka dávala rôzne nápady, ako by som s tým mohla začať. Začala som a mám toho hrozne veľa v hlave, čo tam chcem pridávať. Začínam ale pomaly a každý týždeň pridávam jedno video.

Majú ľudstvu priniesť nejaké posolstvo? Ako myslíš, že sa budú vyvíjať?

Kedže sa venujem spevu a kedysi dávno som písala básne, videá sa motajú aj okolo týchto tém. Ale hlavne by som chcela priblížiť Slovákom ženský futbal na Slovensku, samozrejme mojim "crazy" pohľadom naň. Chcem nejakým spôsobom ukázať, že sme normálne, aj keď slovo normálne je vždy relatívne :)

Brankárka Slavie nedávno vyhlásila, že cez Yotube si zarobí viac ako futbalom, máš aj ty podobný biznis plán?

Áno poznám ju, aj ju sledujem, ale ona robí Youtube trošku inak. Niektoré videá sú super vtipné a má už skoro 200 000 odberateľov. Na takej úrovni si zarobí veľmi dobre. Ja tam zatiaľ nie som, ale čo nie je môže byť :) Začala som, lebo ma to veľmi baví a vypĺňam si tak voľný čas.

Počas zrazu čaká reprezentáciu dvakrát Grécko. Máš skúsenosť s gréckym, ženským futbalom?

Vlastne s gréckym futbalom nemám žiadnu skúsenosť, ani na reprezentačnej úrovni ani na klubovej. Viem, že sa nekvalifikovali do kvalifikácie na MS, to ale vôbec neznamená, že to bude ľahký súper.

Čo čakáš od zápasov?

Čakám, že budeme lepším družstvom. Čakám kvalitu na našej strane. A čakám určite víťazstvo.

Poznáme už žreb kvalifikácie, čo hovoríš na skupinu?

Je to zaujímavá skupina, dostali sme štyri severské tímy. Určite by sme chceli s Nórskom alebo Holandskom uhrať dobré výsledky, podľa mňa aj sú reálne. Severné Írsko a Írsko sú súperi, ktorých veľmi dobre poznáme, výsledky proti nim boli vždy veľmi tesné. Keď podáme dobré výkony, môže byť po zápasoch pocit radosti na našej strane.

Máš nejakých súperov (na reprezentačnej úrovni), proti ktorým hráš rada a naopak takých, ktorých štýl ti vyložene nesedí?

Asi sa nedá úplne popísať, ktorí súperi mi sedia a proti ktorým sa mi dobre hrá. Ale štýl, ktorý mi vyložene nesedí, je španielsky, portugalsky, alebo taliansky. Ony totiž filmujú. Zažila som už aj štípanie od hráčky počas celého zápasu, dokáže tak znepríjemniť celý zápas.

Skús nejak motivovať ľudí prísť pozrieť na tribúny v Ružomberku.

Môžete vidieť slovenský ženský futbal na najvyššej úrovni, najkvalitnejšie hráčky aké na Slovensku máme. Sú to posledné prípravné zápasy pred kvalifikáciou na MS. Berieme ich ako generálku. Príďte nás podporiť, veľmi dobre sa nám hrá, keď máme divákov ako 12 hráča na ihrisku.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár