Durant, Curry a Golden State Warriors sa práve zaradili medzi legendy

13.06.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Warriors oslavujú. (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

Warriors oslavujú. / (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

Zažiť perfektnú sezónu korunovanú titulom v NBA nestačí. Aby sa o tíme mohlo hovoriť v súvislosti s najlepšími mužstvami všetkých čias, potrebuje si výnimočnú výkonnosť udržať dlhšie. Tri roky sú ideálnym meradlom. Golden State Warriors sa po finálovej výhre 4:1 nad Clevelandom Cavaliers zaradili medzi legendárne tímy basketbalovej histórie. 

Raz, dva, tri 

Pred dvoma rokmi získali Warriors svoju prvú trofej. V prvom z troch finálových súbojov proti LeBronovi Jamesovi a Cleveland Cavaliers vyhrali 4:2, keď otočili nepriaznivo sa vyvíjajúcu sériu v ktorej prehrali dva z prvých troch zápasov. Obhajoba sa síce nepodarila, vlaňajšia sezóna bola ale ešte lepšou, ako tá v ktorej získali premiérový titul. 

Počas základnej časti prekonali rekord v počte víťazstiev (73), vo finále vyhrávali už 3:1 na zápasy. Až hlúposť Draymonda Greena (nechal sa suspendovať na kľúčový zápas číslo 5) a heroické výkony dvojice LeBron, Kyrie Irving preklopili momentum série na stranu Clevelandu. Cavaliers vyhrali Game 7 na palubovke Golden State a získali prvý titul pre rodisko LeBrona v štáte Ohio. 

Pred sezónou, ktorá sa v noci na dnes skončila, sa Warriors posilnili o Kevina Duranta. Nebol obyčajnou posilou, bol najlepším hráčom klubu, zaslúžene prevzal od Billa Russela cenu MVP pre najlepšieho hráča finále. Skvele zapadol do tímu, ktorému vládli "Splash brothers," Steph Curry a Klay Thompson. Síce sa im nepodarilo dosiahnuť unikátne skóre 16:0 pri marši pavúkom vyraďovacej časti, aj tak vyrovnali doteraz najlepší záznam v playoff v histórii - 15 výhier a jednu prehru zapísali len Lakers Shaqa a Kobeho Bryanta. Warriors pridali ešte jednu výhru, posledný zápas roka sa skončil 129:120.  

MJ, Kobe so Shaqom, Bird, Magic

Také, alebo veľmi podobné tri roky majú na konte len najlepšie tímy v histórii NBA. Michael Jordan dvakrát. V rokoch 1991, 1992 a 1993 postupne porazil Lakers s Magicom Johnsonom, Portland s Clydeom Drexlerom a Phoenix s Charlesom Barkleym, po prestávke od roku 1996 do 1998 Seattle so Gary Paytonom a Shawnom Kempom a dvakrát Utah s legendárnou dvojicou Stockton - Malone. Šesť finálových účastí, šesť výhier. Legenda. 

Shaquille O´Neal a Kobe Bryant dokázali to isté medzi rokmi 2000 a 2002, vo finále na nich nestačili Indiana Pacers, Philadelphia s Allenom Iversonom ani New Jersey Nets. Keby sa neboli dve najväčšie hviezdy Los Angeles rozhádali, mohli lige dominovať aj dlhšie. 

Pred nimi boli supertímami len v 80. rokoch Lakers Magica Johnsona a Celtics Larryho Birda, vyhrali osem trofejí v tom desaťročí.

San Antonio Spurs, ktorí s Timom Duncanom vyhrali tri tituly medzi 2003 a 2007 ani Miami Heat s dvoma titulmi z troch finálových účastí s LeBronom Jamesom, sa v konverzáciách s najlepšími všetkých čias príliš nespomínajú. 

Tým je vlastne debata zahŕňajúca najlepšie, dominantné mužstvá basketbalovej histórie ukončená. Lakers aj Celtics získali v začiatkoch NBA kvantá titulov, v lige hralo ale len osem tímov. Na prehistorickú NBA sa pozerá trochu inak, legendárne tímy sa počítajú až od osemdesiatych rokov minulého storočia. Curryovci k nim už právom patria. 

Durant podpíše, nič sa nekončí

Zdá sa, že ani dlhodobejšej dominancii Warriors nestojí nič v ceste. Kevin Durant naznačil, že si plánuje pobyt v Oaklande, štát Kalifornia predĺžiť o ďalšie sezóny. Curry s Thompsonom sa rovnako nikam nechystajú, všetko naznačuje tomu, že Golden State udrží svoje jadro pohromade. Bude fascinujúce sledovať, čo bude musieť urobiť zvyšok ligy, aby im spanilú jazdu prekazil. 

Už sa hovorí, že LeBron James zamieri zhruba o rok do Los Angeles, alebo sa spojí s kamarátmi Chrisom Paulom, či Carmelom Anthonym v inom tíme. So svojou bilanciou vo finálových sériách - prehral ich viac, ako vyhral - nemôže byť spokojný. 

Draft aj leto v NBA bude určite zaujímavé, rozdiel v kvalite nového šampióna a zvyšku ligy sa ale dnes zdá  byť obrovským. Pri legendárnom tíme, jednom z najlepších všetkých čias, to ale ani inak byť nemôže. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár