Dnes to konečne vypukne. Aké sú šance Sokolíkov na EURO 21?

16.06.2017 / Miloš Kubalík
Pavel Hapal a Milan Škriniar, dve z opôr Sokolíkov. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Pavel Hapal a Milan Škriniar, dve z opôr Sokolíkov. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Pamätáte? Písal sa rok 2000 a futbalové EURO holobriadkov sa kopalo u nás v Bratislave na Pasienkoch a na Tehelnom bývalom poli, ďalej v Trenčíne a Trnave. Slovensko vtedy obsadilo vynikajúce štvrté miesto a získalo vďaka tomu miestenku na letné olympijské hry do Sydney. V skupine sme porazili Turecko, Anglicko a remizovali s Talianskom na čele s mladým Pirlom. Zdolalo nás len Španielsko v zápase o tretie miesto. S hráčmi ako Xavi, Puyol. Pasienky boli hádam posledný krát vypredané. V našom tíme behal Vratislav Greško, Rado Zabavník, Marek Mintál, Peter Babnič, Szilárd Németh a mnohí ďalší, budúci seniorskí reprezentanti. Úspechom sa im otvorili dvere do sveta veľkého futbalu. Asi netreba ďalej komentovať o aký významný turnaj sa jedná pre túto vekovú kategóriu.

17 rokov pôstu

Celých 17 rokov sa náš futbal postil od účasti na záverečnom turnaji ME mládežníkov, ktoré sa konajú každé dva roky. Účasť v roku 2015 našim ušla v baráži, v ktorej dali rozhodcovia prednosť radšej Talianom. Už tam sa vytvoril základ silnej generácie, ktorá pod novým trénerom Pavlom Hapalom dospela cez kvalifikáciu až do Poľska. Nie na trhy do Noweho Targu, ale na EURO. U našich severných susedov to dnes konečne vypukne. Sokolíci hrajú večer od 20:45 proti domácim Poliakom, v pondelok ich čakajú Angličania a vo štvrtok obhajcovia titulu z roku 2015, Švédi. Lístky sú/boli za cenu dvoch pív v centre Bratislavy, očakáva sa preto príliv slovenských dresov a pomaľovaných tvárí v mestách Lublin a Kielce. Zápas s domácimi je už dlhšiu dobu vypredaný.

Kto sú naši súperi

Poľský tím pilky nožnej je na papieri o kúsoček malinký lepšie ako náš. Je vyskladaný najmä z hráčov poľskej Extraklasy, vystužený o legionárov. Stredopoliari Karol Linetty, spoluhráč nášho Škriniara so Sampdorie Janov, alebo Bartozs Kapustka z Leicestru. V útoku sa budú spoliehať na Mariusza Stepinskeho, útočníka FC Nantes. A to im Neapol nepustil hráčov ako Milik, či Piotr Zielinsky. Krowkáči nehrali kvalifikáciu, výsledky prípravných zápasov ale hovoria o ich sile. Aj reči majú plno ako chlapi u nás v krčme po piatich pivách. Verme, že ráno príde vytriezvenie. V zápase so Sokolíkmi spod Tatier však budú, aj vzhľadom na domáce prostredie, favoritom.

Anglicko je Anglicko. Kvalifikačnou skupinou prešli bez prehry, čím potvrdzujú silný kvalifikačný základ, z ktorého seniori úspešne ťažia už niekoľko bicyklov. Rovnako si seniori berú príklad aj v účinkovaní na záverečných turnajoch. ME U21 vyhrala kolíska futbalu naposledy v roku 1982. Čo sa za mladi naučíš, už nikdy nezabudneš. Alebo Na mladom sa učí a na starom cvičí. Či tak nejako. Pred dvomi rokmi pohoreli mladí Albioni už v skupine a preto verím, že naša cesta môže viesť práve cez nich.

O Švédoch sa málo píše, ale sú to obhajcovia posledného titulu. Severania navyše kvalifikačnú skupinu skončili bez prehry pred Španielmi na prvom mieste. Veľký španielsky favorit na titul si musel účasť vybojovať cez baráž. Švédsky káder je vyskladaný hlavne z mladíkov z domácej súťaže, ale ich výsledky hovoria jasnou rečou. Nebude to ľahký súper aj keď budú hrať bez hokejok.

V ďalších skupinách sa môžeme tešiť na hráčov ako Renato Sanchez (Bayern), Marco Asensio (Real), Hector Bellerin (Arsenal), a mnoho ďalších. Kto chce viac mien, je ich plný internet.  

Vyhliadky Sokolíkov

Podľa odborníkov nie sú príliš veľké a podľa bookmakerov patríme k outsiderom turnaja. TakUrčitee. Formát turnaja je taký, aký je. Tri skupiny po štyroch, víťazi a najlepší druhý tím postupujú do semifinále. To znamená, že len výhra v skupine by nás so 100% istotou posunula do boja o najvyššie stupienky.

Aj my však máme pri prognózach čím mávať. Myslím si, že vo vzájomnom meraní paží a iných údov príliš nezaostávame. Tradičné opory sa volajú Matúš Bero, Stano Lobotka, Albert Rusnák, uzdravený Adam Zreľák, Jaroslav Mihalík. V obrane budeme mať už skúseného Milana Škriniara, ktorý kope taliansku ligu tak silno, že si to všimli aj vo veľkokluboch. Takto pred rokom si skúsil EURO vo Francúzsku, ďalším je Lásló Bénes. Hoci v kvalifikácii šancu nedostal, do stredu poľa sa Pavlovi Hapalovi núka azda najväčší talent slovenského futbalu. Do zostavy si tréner kafrať asi nedá, ale aj tak, Pavel daj ho tam. Dobré to bude.

I naše doterajšie výsledky by mali u súperov vzbudzovať rešpekt. Najmä kvalifikačné umlčanie Holanďanov stojí za povšimnutie. Hapalove slová o tom, že ideme na titul, vôbec nemusia byť od veci.

Dvanásť tímov na záverečnom turnaji je to najlepšie, čo kategória skoro mužov ponúka. Dostať sa na EURO U21 nie je vôbec ľahké, keďže miesta je naozaj len pre polovicu tímov oproti seniorským výberom. Matematika nepustí. Samozrejme, favoriti sú tradiční, ale máme na to aj my. Netreba sa báť to povedať. Sme tam zaslúžene.

Dnes večer teda šále na krk. A do krku čo sa komu ráči. Nech to EURO holobriadkov rozbalíme naplno.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár