Zbytočne skoro porciovaný medveď

20.06.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Dobojované. (photo: Martin Marys Pagáč)

Dobojované. / (photo: Martin Marys Pagáč)

Smejeme sa z futbalistov, keď do úmoru opakujú, ako idú od zápasu k zápasu. Pred a počas zápasu s Anglickom v Kielcoch od zápasu k zápasu nešli komentátori, novinári ani niektorí fanúšikovia. Pozerali sa dopredu a pozrite, ako to dopadlo. 

Kedy sa porcuje medveď

Prvý polčas zápasu Slovensko - Anglicko na UEFA EURO 21 v poľských Kielcoch som počúval len v rádiu. V ňom komentátori dookola omieľali šancu, že sa po výhre nad Albiónom môže Hapalov výber stať prvým semifinalistom už v neskorých večerných hodinách. Stačí vyhrať a potom Švédsko nech neporazí domácich Orlov. Nerobil som si poznámky, určite tú možnosť spomenuli viac, než raz. Pred aj po prvom góle, ktorý dočasne posadil Slovákov na čelo tabuľky so šiestimi bodmi. 

Kalkulačky mali zmáknuté viacerí, ktorí pred zápasom na možnosť upozorňovali v novinách a na internetoch. Kolektívne vedomie futbalovej republiky bolo tým pádom po prvom hracom dni pod dojmom skvelého výkonu a remízy Angličanov so Severanmi nastavené na úspech. Fakt, že zostávala "maličkosť", poraziť silného súpera, bol ako keby nedôležitý. 

Medveď sa ale krája, až keď je ulovený. Náš futbalový však veselo behal po trávniku až príliš plný života a nakoniec prežil zápas bez ujmy na zdraví. Niet teda čo deliť, v prvom polčase nahlodanú korisť mladí futbalisti nedorazili. 

Historické video

Mali pritom zápas výborne rozbehnutý. Angličania síce viac držali loptu aj strieľali na bránku, cez prestávku šli do kabíny s náskokom Lobotkovci. Pekný signál z rohu ukázali Rusnák s Chrienom, vo vlastnej šestnástke tradične silní Ostrovania zostali zaskočení. 

Po prestávke sa ale spamätali a využili dve chyby, ktoré im naši ponúkli. Pri prvej nedôsledné bránenie na päťke, pred druhým stratu lopty a ukážkový rýchly brejk. Stále bolo kedy vyrovnať, tréner Hapal v krízovej situácii siahol na lavičku. Poslal hore Bénesa so Šafrankom, nepomohlo. László vyzeral byť so spoluhráčmi možno o tú rozhodujúcu piaď nezohratý, Šafrankovi ani dobrá postava útočníka - kladiva nepomohla presadiť sa. 

Aj tak sa ale Slovákom podarilo nahrať historické video. V závere obliehali anglickú šestnástku spôsobom, akým vlani ten istý súper v dvoch zápasoch obliehal Kozákovu seniorskú. Škoda len, že z tlaku nerezultovali príležitosti, ktorí by sa dali označiť za gólové. Anglicko náskok ubránilo a vyhuplo sa do čela skupiny.   

Škriniarovo Švédsko

Lebo keď Albión musí vyhrať, často jednoducho vyhrá. Včerajšok nebol žiadnou výnimkou. Slováci mali skôr smolu, že im stáli v ceste. Stane sa, uspieť na turnaji je stále možné. 

Treba ale vo štvrtok bezpodmienečne poraziť Sverige. Milan Škriniar hneď po zápase odpovedal na otázku o možnom postupe najlepšie, ako mohol. Musíme vyhrať náš zápas, až potom riešiť ďalšie súvislosti. Ani to nemusí stačiť, čokoľvek iné ako výhra naopak posiela obrancu s postavou statného skriniara a jeho spoluhráčov domov na Slovensko. 

Preto sa sústreďme len na zápas SVK - SWE a dajme pokoj paralelne hranému duelu Poliakov s Angličanmi. O permutáciách v ostatných zápasoch iných skupín ani nehovoriac.

Bodaj by sa im toho medveďa nakoniec predsa len podarilo položiť na lopatky. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár