Babské kopačky: Ligové vysvedčenie

23.06.2017 / Martin Ferianec
Juniorské majsterky zo Slovana. (photo: )

Juniorské majsterky zo Slovana.

Keď jazerá v Senci otvárajú letnú sezónu je najvyšší čas vystaviť futbalovej sezóne vysvedčenie. Bilancovať je najlepšie s triezvou hlavou a s odstupom času. Dva týždne od posledného hvizdu je azda dostatočná rezerva, aby bol výpis známok adekvátne neobjektívny. Presne tak, ako ste zvyknutí, babské vysvedčenie bude verím dostatočne výstižné, dobre napísané, veľmi dobre čitateľné a na výbornú nepochopené. Obtrieme sa aj o juniorky, vzhľadom k ich veku len jemne, decentne.

10. Nové Zámky 4-

Žiak navštevujúci doteraz multijazyčnú školu mal problémy sa uplatniť. Pol roka bol na prepadnutie s podmienečným vylúčením za dochádzku na zápasy. Na konci školského roka sa síce snažil známky zlepšiť, použil vraj kadejaké ťaháky, ktoré mu však oficiálne nenašli. Radiť mu skúšali aj spolužiaci z Nitry, ale nestačilo. Poslednú previerku si napriek svojmu názvu nepoistil, musíme ho poslať do vedľajšej školy pre slabších žiakov.

9. Michalovce 3

Keď k vám prestúpi žiak, o ktorom máte pozitívne informácie z predchádzajúcej školy, máte na neho ako učiteľ iný pohľad a nároky. Prišiel z východu, kde prerástol schopnosťami ostatných, v náročnejšom prostredí však doplácal na malé chyby, ktoré im doteraz tolerovali. Previerky s ostatnými boli často vyrovnané, ale tí ostrieľanejší dopadli skoro vždy lepšie. Aj keď väčšinou o chlp, hoci najmenší, čo si na tele nájdete. Na škole sa udržal, takže dobre.

8. Trenčianske Teplice 3-

Od začiatku sme čakali lepšie výsledky. Pre problémy s dochádzkou sa nedarilo napĺňať očakávania z minulých ročníkov. Písomky bral ako nutné zlo, často neukázal poriadne ani to, čo vedel. A keď po polroku stratil jednu zo svojich najlepších študijných pomôcok, druhý polrok už bol hlavne o dochádzke. Ešte aj v nej si pokazil renomé, klasickou študentskou ospravedlnenkou sa vyvliekol z poslednej skúšky, keď už vedel že ho zo školy nevyhodíme.

7. Šaľa 4

Jedno z najväčších sklamaní v zborovni. Študent, ktorého poznáme ako premianta vo viacerých predmetoch. Časti jeho schopností patrili nejaký čas k najlepším na Slovensku. Nedokázal ich ale za celú sezónu utriediť a presvedčiť. V jednej písomke bol lepší ako jeden z najlepších žiakov, Slovan. Iná však ukázala, ako keby sa s Teplicami dohodli, že na papier zhodne nenapíšu ani mäkké F. Zborovňa je sklamaná a zdvíha varovný prst.

6. Nitra 3

Nitru má na svojej škole každé edukačné zariadenie. Klasický priemer... Občas milo prekvapí, občas nemilo sklame. Ale do školy chodí pravidelne. Slušne oblečená. Občas je z neho huncútisko, nechápete čo stvára. Nitru nemožno haniť, ale ani veľmi chváliť. Sme radi, že ju máme a má na škole svoje miesto. No keby sme ju poslali preč, možno by si jej absenciu nikto ani nevšimol. Snáď v novom ročníku bude prekvapovať hlavne pozitívne.

5. Myjava 2-

Ďalší žiak, o ktorom môžeme povedať, že ho má každá škola. Keď ho vidíte pri tabuli vidíte, že celkom vie o čom chce hovoriť, no zároveň je evidentné, že sa doma veľmi neučil. Myjava si na niektorých predmetoch dokonca nezaložila ani zošit. Napríklad z predmetu „brankár“. Študijné výsledky nakoniec začali byť o čosi presvedčivejšie až po tom, čo si zobrali študijnú pomôcku z Teplíc. Keď sa bude viac učiť aj doma a nie len čakať, čo sa na ňu nalepí v škole, bude mať na viac.

4. Banská Bystrica 2

Spokojnosť je na strane pedagogického zboru, rovnako si zaslúženú zmrzlinu za "vysvečko" užíva aj Bystrica. Predstavy ostali naplnené. Pripomienky máme len dve. Prvá za malé výkyvy vo výsledkoch, ktorú však stále tolerujeme. Druhou je, že sa nedokáže sústrediť na všetky predmety naraz. Z predmetu obrana na jeseň exceloval. Na jar sa doučil útočné schopnosti, no na úkor toho, čo ho zdobilo na jeseň. Ak si dokáže nájsť čas študovať všetky predmety súčasne, má nádej na vyznamenanie.

3. Žilina 1

Žilinu má rád snáď každý. Okrem spolužiaka z Bratislavy, Slovana. Pri previerkach ich dvakrát ponížila a pripravila o titul. Zvyšku triedy je jej počínanie asi aj sympatické. Napriek tomu, že nemá najkrajšie oblečenie a nesedí v najlepšej lavici, podáva celkom stabilné výsledky. Dosiahla pravdepodobne maximum svojich možností. V škole pôsobí slušne a nekonfliktne. Z väčšiny predmetov dosahuje nadpriemer, až na jednu výnimku. V streľbe škriabe na chrbát premiantom.

2. Slovan 2

Niekomu sa môže zdať dvojka krutá. Slovan je ale študáčik s najvyššími cieľmi a užíva si veľkú obľubu. Dokázal sa vždy pripraviť na kľúčové previerky s Bardejovom. V druhom polroku si samotní profesori nevedia vysvetliť, čo sa stalo. Či prišlo presvedčenie, že už vie všetko a príde to samo, alebo nastal nedostatok ginko nápojov v školských taškách. Z viacerých výkonov vanulo sklamanie. Celkový výsledok nie je pohromou, len miernym sklamaním, ktoré vieme doučiť. Slovan má vždy ambíciu byť najlepším v triede. 

1. Bardejov 1*

Od začiatku sa vedelo, že najviac knižiek cez leto prečítal Bardejov. A je jediný, kto môže obrať Slovan o piedestál. Na strane východniara bolo pravdepodobne väčšie chcenie a neskutočný dril. Plus všemožná podpora z domova. Domáce úlohy, ktoré ostatní spravili z povinnosti alebo si nechali s nimi pomôcť, robili poctivo a pod prísnym dozorom pridali skúšku správnosti pri každej slovnej úlohe aspoň tri krát. Oplatilo sa, poznáme najlepšieho žiaka ročníka. Nebol dokonalý, to nie sme nikto, ale z dlhodobého hľadiska mu titul najlepšieho právom patrí.

Škôlkárky

Školský rok majú za sebou aj škôlkárky (čítaj juniorky). Svoju dominanciu v mládežníckej kategórii potvrdil Slovan štvrtým titulom v rade, viď foto dňa! Zdá sa vám to málo? Viac ročníkov sa ešte ani nehralo.

Druhé boli východniarky z Bardejova. Už už šliapu Bratislave na krk. Bronzovú pozíciu si tesne vybojovali dva roky fungujúce juniorky Myjavy. Po vyradení a zablokovaní Myjavy zo všetkých možných mužských súťaží posielajú Kopaničiarky jasný odkaz: Nas nedagoňat! Treba priznať, že sa na trojku dostali aj vďaka problémom Teplíc poslať na jar do boja plnohodnotný tím.

Ostatné tímy hrali len aby hrali a aby to odohrali. Verme, že budú hrať a nie len prežívať aj v ďalšom ročníku.

Sezóna priniesla viacero miľníkov. Konečne sme ju dohrali všetci. Čo tomu predchádzalo nechajme tak, skúsme myslieť pozitívne. Začalo sa o ženskom futbale pravidelne písať a rozprávať. Stalo sa niečo, čo sme pred sezónou nečakali ani najvačší optimisti. Na jar sa vyrobilo sedem priamych prenosov zo ženského futbalu! Štyri z Bardejova v regionálnej televízii, dva z myjavského štadióna a jeden pridal SFZ z finále pohára cez svoj youtubový kanál.

Verme, že je to len začiatok a ženskému klubovému futbalu svitá na krajšie časy. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár