Švédska trojka sa musela páčiť každému

23.06.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Martin Chrien, najlepší strelec Slovenska na EURO U21 turnaji. (photo: SITA/Martin Medňanský)

Martin Chrien, najlepší strelec Slovenska na EURO U21 turnaji. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Posledný zápas Slovenska v základnej skupine na EURO U21 v Poľsku bol zápasom pravdy. Po obdivuhodnom otočení nepriazne osudu v otváracom dueli proti Poľsku a nedotiahnutí dobre rozbehnutej partie proti Anglicku sme nevedeli, či je Hapalov výber skutočne taký dobrý, ako na pohľad vyzeral. Po demolácii Švédska niet pochýb. Taká švédska trojka ((C) Vlado Goffa) sa musela páčiť každému. Dva v prvom, jeden v druhom, gólové vyvrcholenia potešili všetkých fanúšikov aj fanúšičky mladého slovenského výberu. 

Korunovaný výkon 

Proti Trom korunkám korunovali Slováci výkony na záverečnom turnaji mladíkov. Švédi, obhajcovia titulu a víťazi kvalifikačnej skupiny v ktorej boli so silným Španielskom, si doslova neťukli. Prvý polčas sa hral na jednu bránu, dva pekné góly našich boli len logickým vyjadrením pomeru síl. Ľavá strana modrých ťahala jeden útok za druhým, pľúca a nohy muža zápasu Jara Mihálika vyzerali, ako keby ich nemohlo unaviť ani tridsať šprintov po čiare za sebou.

Lobotka odoberal jednu loptu za druhou a nielen to. Aj ich rozohrával na krídla a znova olejoval dokonale fungujúci motor kolektívu. Obdivuhodný prehľad a sebavedomie sršalo aj z obrancov, s pressingom švédskych forwardov sa pohrávali umnými prihrávkami namiesto bezhlavých odkopov brankára Chovana. Chrien je hráčik na pohľadanie, novic Šatka sadol na Valjentovo miesto ako riť na šerbeľ. 

Okrem gólov mali Slováci aj ďalšie šance, zápas proti Severanom vyzeral ako posledných pár hokejových, len presne naopak. Hralo sa síce na jednu bránku, boli to ale naši kto zápasu dominoval. Pritom Švédi mali teoretickú šancu na postup, stačilo keby po dvoch remízach konečne vyhrali. Nemali šancu. Ani na sekundu. Bravó. 

Hapalovci hrajú tak dobre, že na ich hre takmer nevidno negatíva. Navrhujem, ani ich nehľadajme. Užívajme si radosť z futbalu, ktorý predvádzajú. Je kreatívny, odvážny, no výborne zorganizovaný a zodpovedný. Podporený na naše pomery nevídanými individuálnymi výkonmi mladých hráčov. 

Je jedno, či postúpia

Fandime dnes a zajtra Macedóncom, Dánom a Nemcom. Tí traja musia zabrať - alebo aspoň neprehrať rozdielom, ktorý Slovákov vyradí zo semifinále. Angličania nedali Poliakom šancu a tak sa musia Lobotkovci spoliehať na pomoc z vedľajších skupín. Majú to výborne rozohrané, ale vyhraté ani zďaleka. 

Macedónci dostali od Španielov päťku a dnes kopú proti Portugalcom, ktorí vedia že im postačia aj štyri. Ak sa im to aj nepodarí, v sobotu číhajú dve ďalšie nástrahy. Česi musia deklasovať Dánov, ale zároveň nesmú Nemci prehrať s Talianmi. Držme prsty, aby nakoniec nemrzela nepremenená gólovka Šafranka z nadstaveného času včerajšieho zápasu. 

Aj keby sa do semifinále Slovensko neprebilo, je to vlastne jedno. V ťažkej skupine na turnaji dvanástich najlepších tímov najvyššej európskej váhovej kategórii v ich vekovej skupine vyhrávali v každom zápase, dva z troch vyhrali. Ak vidíme budúcnosť reprezentačného futbalu, musíme byť nadšení. Inak sa tri zápasy na turnaji v Poľsku interpretovať nedajú.

Bodaj by sme sa nemýlili. 

O futbale sme nahrali aj ďalší podcast. Letné Tréneroviny sme s Richardom riešili pár hodín pred zápasom, v polhodine hovoreného slova nájdete oveľa viac futbalových tém.

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár