Podvod, škandál, trápni Nemci. Slovákom znova ublížili

25.06.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Pavel skormútený Hapal. (photo: SITA/Marko Erd)

Pavel skormútený Hapal. / (photo: SITA/Marko Erd)

Anglicko, Španielsko, Taliansko a Nemecko sú štyria semifinalisti turnaja EURO U21 v Poľsku. Slovensko sa medzi štyroch najlepších nedostalo. Rozhodol o tom zápas Talianov s Nemcami. Výsledkovo sa skončil 1:0 a futbalovo asi v polovici druhého polčasu. Vtedy sa obaja zúčastnení dozvedeli, že aktuálny stav je presne taký, ktorý bezpečne posúva oboch zo skupiny ďalej. V sobotu v Krakowe vyhral futbalový pragmatizmus. 

Ublíženci

Slovenskí romantickí fanúšikovia, narodení väčšinou v znamení Ublížencov, zaplavili slzami sociálne siete. Kričali "podvod", "škandál", "hanba". Netreba sa čudovať.

Futbal, ktorý Hapalovci v troch zápasoch predvádzali sa s tým, ktorým nepotešili oči fanúšikov Taliani s Nemcami, nedá porovnávať. Na svojich pískali v sobotu aj tifosi a priaznivci nemeckého juniorského mančaftu, naozaj sa na to nedalo pozerať. Postupový účel posvätil prostriedky, najvýstižnejším bonmotom bol tento:

Futbal sa nestal. 

História sa však na nič také pýtať nebude. Medaily pribudnú do vitrín veľkých európskych futbalových mocností. Slovensko zostane v srdciach priaznivcov romantickým hrdinom. Niektorí futbalisti Hapalovho výberu azda vymenia klub za lepší a o ďalších sa bude hovoriť, ako svoju kariéru naštartovali práve v Poľsku. My si budeme pamätať na juniorské EURO 2017 len v dobrom, navyše s pocitom nespravodlivo zlomeného srdiečka.

Kto za to môže?

Na koho zvaliť vinu?

Určite nie na mladých futbalistov a ich trénerov, ktorí sa na trávniku v Krakowe postarali o frašku. Hrali podľa pravidiel, ktoré poznali všetci vopred. Súčasťou futbalového umenia je predsa aj ovládanie taktiky a mentálna vyspelosť.

Ruku hore tí, ktorí sú presvedčení, že ak by boli na ich mieste Slováci, hrali by inak. Na doraz a na výhru, alebo aspoň na remízu.

Myslel som si. 

Lajdácka UEFA

Viac šokuje, prečo UEFA organizuje turnaj tak lajdácky. Možno zväčšila počet účastníkov záverečného turnaja mladíkov z 8 na 12, narobila si ale viac problémov, ako osohu.

Okrem morálne problematického rozuzlenia otázky postupujúceho z druhého miesta prichádza dosť nepochopiteľne o peniaze. O to zvláštnejší je formát záverečného turnaja pri ktorom z troch skupín postupuje víťaz a najlepší druhý. 

Prečo nie je na turnaji 16 top tímov z Európy?

Francúzi, Holanďania, Rusi, Belgičania, či jedna z ostrovných reprezentácií by doplnila zostavu z Poľska tak, že by sa pekne poskladali do štyroch skupín po štyroch a pribudlo by jedno kolo playoff. Organizátor by získal šesť zápasov v skupinách a štyri vo štvrťfinále navyše. Dohromady desať televíznych prenosov a zaplnených štadiónov desiatimi - pätnástimi tisícmi divákov. 

UEFA by mala viac peňazí a menej hanby. Slováci istotu štvrťfinále. Fanúšikovia menej dôvodov na fňukanie. Medaily by možno získali tí istí, vyhrali by ale všetci. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár