Deň, keď zomrel futbal

25.06.2017 / Miloš Kubalík
Myslíte si, že sa hanbia?  (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Myslíte si, že sa hanbia? / (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Včerajší zápas Talianska s Nemeckom na ME U21 by mali púšťať všetkým prípravkám, športovým triedam a mladým talentom. Pre motiváciu, ako sa bojuje o titul na Majstrovstvách Európy. Potom sa čudujeme, že na najvyššom futbalovom fóre sledujeme primadony, pretvárku, faloš a naivné herecké výkony. Veď už od mladého veku sa to futbalistom vštepuje do hláv. Nepriamo.

Systém bol známy, aj tak stál sa h....

Ryba však smrdí od inej hlavy. Od organizácie, ktorá vymýšľa zaviesť futbalové nájazdy na bránu pri nerozhodnom výsledku, predsa nemôžeme očakávať logický systém. Áno bavíme sa o UEFA. Možno sa to niekomu zdá ako vyplakávanie, keď bol postupový kľúč známy dopredu. Alibizmus.

Bez ohľadu na to, či ide o Slovensko alebo nie, systém jednoducho nebol fér pre nikoho. Poukázať na to je povinnosť. V skupinách rozhoduje o poradí vzájomný zápas, najlepší tím z troch druhých postupuje o skóre. Výsledok? Víťaz skupiny C (Taliani) majú 6 bodov a najhoršie skóre, 4:3. Druhí Nemci majú 6 bodov a skóre 5:1. My máme 6 bodov a skóre 6:3, Portugalci 6 bodov a skóre 7:5. Dobrá krížovka.

Pritom by stačilo hrať posledné zápasy naraz, alebo rozšíriť (či zmenšiť) počet účastníkov. Čokoľvek, kde nerozhodujú hrušky a jablká.

My to však len nechápeme správne. UEFA sa snaží o vzdelávanie futbalovej populácie. Kto správne vyrieši postupový rébus pre najlepší druhý tím je pripravený zúčastniť sa matematickej olympiády. Toľko možných permutácií, variácií, kombinácií a iných mutácií, som ešte vo futbale nezažil. Žlté karty, červené karty, koeficienty. Možno by sa mal do hodnotenia zahrnúť aj stupeň špinavosti dresov po zápasoch - plusový bod, počet prihrávok dozadu - mínusový bod. 

Prehral predovšetkým futbal

A to sa mi poľské EURO dvadsaťjednotiek a futbal na ňom naozaj páčil. Zápasy ponúkali náboj, pekné góly a nečakané zvraty. Až do posledného zápasu. Vďaka blbému systému mohli tímy v poslednom kole kalkulovať a prepočítavať. Fakt, že prišli na ME drať trenky a predať svoje mladé meno hrdo nalepené na chrbte, išlo do úzadia.

Bezmocne sme sa museli pozerať na atraktívne udržiavanie nemeckej prehry 0:1. Ten zlý tréning posledných 15 minút im nezazlievam, v podstate neurobili nič zlé. Či to bolo fair play voči športu, je už na ich svedomí.

Prvýkrát som videl zápas, v ktorom boli víťazmi obaja súperi, hoci jeden prehral. Hlavný porazený ale predsa bol - v zápase prehral sám futbal. Na nulu. Ak by to takto kopali u nás na dedine v piatej lige, štamgasti by ich cez zápas obliali pivom a na konci hnali dáždnikmi.

Diváci na štadióne aj pri televízoroch si môžu povedať "Bol som pri tom, kedy zomrel futbal."

Chvála slovenským holobriadkom

Systém a kalkulácie boli pre Slovákov neúprosné. Výkonnostne sme ponúkali možno aj viac ako futbalové veľmoci.

Sebaobviňovanie, že sme si to sami prehrali s Anglickom, neobstojí. Zabúdame na fakt, že v tom zápase bol aj súper a vyhral zaslúžene. Naši holobriadkovia sa nemajú za čo hanbiť. Šesť bodov a priaznivé skóre na turnaji ME je skvelý výsledok. Hráči sa nestratia a budeme o nich ešte počuť.

Veľmoci nech si hrajú semifinále. Nám zostalo Búrlivé víno. 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár