Pondelkové Tréneroviny - Prstobalový špeciál

27.06.2017 / Richard Hanzlik
Prstobal!  (photo: Autor)

Prstobal! / (photo: Autor)

19. decembra 1863 odohrali prvý oficiálny futbalový zápas tímy FC Richmond a mužstvo Cobba Morleyho z Barnes. Mimochodom, zakladateľa anglickej futbalovej asociácie. Futbal sa stal odvtedy asi najpopulárnejším športom na svete. Môže ho hrať každý, hovorili. Stačí mať iba nohy a loptu. Ale tiež aj ihrisko, prípadne priestor väčší ako 1+KK.

Odvtedy prešlo viac ako 150 rokov. Zdena Studenková stále pôsobí v šoubiznise, Karel Gott vyhral viac Zlatých Slávikov ako Váhostav tendrov, Quaresma je talent svetového futbalu, Adela moderovala všetky relácie na Slovensku, generálna prokuratúra zatiaľ neobjasnila samovraždu Ľudovíta Štúra a stále nám chýba diaľnica do Košíc.

16. jún 2017 sa však zlatým prstokladom zapíše do dejín športovej žurnalistiky. Svoj prvý zápas v Prstobale v ten deň odohrali mužstvá Telovýchovnej Jednoty Držprsty a Družstevníku Malíčkovo. Spolu s Vinohradníkom Zánechtie a FC Malá Dlaň patria medzi štyroch zakladateľov prvej oficiálnej národnej ligy prstobalu. Takzvaná Veľká štvorka, The Big Fór.

Šport predurčený na úspech

Ak mal byť futbal pre všetkých, Prstobal je šport pre každého. Stačí vám naozaj málo. Základom je ruka, pričom sa počíta aj ruka drevorubača. Prstobal sa totiž hrá iba s ukazovákom a prostredníkom, zvyšné prsty sú skryté v dlani. Druhá ruka sa pre hru vôbec nepoužíva, hráči si ju vopchajú na miesta, kam pri čítaní výplatnej pásky posielame Daňové úrady.

Do lopty sa kope nechtovou časťou prstov. Nechty však nemôžu byť dlhšie ako 0,2 cm. Skúsenosti a testovacie zápasy dokázali, že výsledok boja s dlhými nechtami dopadne, ako keď medzi mačky vhodíte dve rozbalené mozzarelly. Základnou súčasťou hry je lopta. Vec na prvý pohľad odlišná od tvaru zemegule z Encyklopédie Emmy Drobnej. Je na hráčoch, aký materiál, polomer a váhu lopty si vyberú. Vo favelách sa hrá Prstobal s pokrčeným papierom, bohaté kluby kopú do pokrčených 100 euroviek a naša národná liga Prstobalu hrá s penovými loptami vymáčanými v latexe.

Ako hovorí ľudové príslovie, kto nestrieľa na bránku, nedá gól. Preto musíme mať bránky. Ich výrobu nechávajú zakladatelia súťaže na tvorivosti hráčov. Ak hráte futbal napríklad o stenu vášho bytu, stačí vám demolačné kladivo, ktorým do steny vybúrate dieru požadovaných rozmerov a ohľaduplný sused. Ak sa bojíte veľkých prerábok, stačí vám aj krabica od mlieka. Jednoducho hocičo, čo má otvor.

Výhodou tohto  športu je, že ho môžete hrať naozaj kdekoľvek. Už nás teda nemusia trápiť problémy s infraštruktúrou. Kluby už nepotrebujú inštalovať kamerový systém, vyhrievané trávniky, stavať bezpečné štadióny a čakať na bohaté štátne dotácie. Prstobal si so sebou beriete všade, kam cestujete. Stačí si v podniku zožmoliť nápojový lístok, na opačné strany stolu postaviť dve fľašky od piva a zápas sa začína.

Prstobal je stále len v plienkach, ale to bol aj futbal pred 150 rokmi. Prvé turnaje prídu už čoskoro a my spoznáme prvého majstra Slovenska spomedzi všetkých záujemcov o túto krásnu a dynamickú hru. Pre najnovšie informácie sledujte mediálneho partnera Takurčitee a oficiálnu Facebookovú stránku Prstobalu.

Družstevník Malíčkovo - Telovýchovná Jednota Držprsty 4:2, 3 diváci

Historicky prvý zápas Prstobalu začal od úvodu z ostra. Držprsty do neho vstúpili ako revízor do autobusu plného zahraničných turistov, ktorí si na letisku zabudli cvaknúť lístok a o pár minút sa stanú nedobrovoľnými sponzormi hlavného mesta Slovenskej republiky. Gól z prvých sekúnd stretnutia načrtol osud zápasu. Pretože, kto sa smeje naposledy, ten patrí medzi najblbších v kolektíve a väčšinou má aj šťastie. Držprsty sa po góle stiahli na vlastnú polovicu a ich pohybová činnosť dosahovala úroveň tehotnej samičky tuleňa slonieho. Domáci nemuseli po víkendoch navštevovať Vysokú školu života v Sládkovičove, aby odhalili slabé miesta a veľmi rýchlo vyrovnali. Ako raz nepovedal Lance Armstrong, gól im vlial do žíl novú krv a odmenou za vysoké napádanie im bol druhý gól.

Prstobal je šport svojský, a preto žiadna polčasová prestávka na občerstvenie a vynadanie mužstvu neexistuje. Nemenia sa ani strany, pretože prstom nesvieti do očí slnko. Ale znie to lepšie, ak povieme, že hostia vyrovnali ihneď po polčasovej prestávke a zrazu to bolo ako po lobotómii - začínalo sa odznova. Hra sa následne otvorila, mužstvá hrali akoby nemali čo stratiť a vidina víťazstva zaslepila aj tie najtaktickejšie zámery ich nehrajúcich a neexistujúcich trénerov. Malíčkovu sa vyplatil krok, pre ktorý sa prezident klubu rozhodol tesne pred sezónou. Minuli sa vratné fľašky, klub nemal na výplaty a tak dal šancu mladým Prstobalistom z okresu. Ich výrazná fyzická kondícia sa prejavila v závere, kedy zatlačili hostí pred ich bránku a udreli z dvoch skrumáží. Malíčkovo zvíťazilo zaslúžene a Držprsty sa presvedčili o tom, že taký je Prstobal.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

Napíš komentár