Horúce leto v Calgary

08.07.2017 / Martin Sadlek
Wideman je tvrdý chlapík. (photo: SITA/Jeff McIntosh/The Canadian Press via AP)

Wideman je tvrdý chlapík. / (photo: SITA/Jeff McIntosh/The Canadian Press via AP)

Hokej - vrátane NHL - má uhorkovú sezónu, ktorá ešte chvíľku potrvá. Podhubie však nespí a v tomto období sa v sterilných kanceláriách dejú mnohé, neraz aj zaujímavejšie veci, ako hra samotná. V posledných dňoch samozrejme najviac upútali megazmluvy Connora McDavida a Careyho Pricea, ktorí si môžu začať zjednávať hypotéky na kúpu vlastného ostrova. Pod rúškom podobne nehanebných okázalostí možno zapadla aktualita, ku ktorej sa viaže veľmi zaujímavý príbeh. Iste sa mnohí rozpomeniete na dátum 27. januára 2016.

The incident

Calgary Flames hrali na domácom ľade, útočník Nashvillu Miikka Salomäki po neúspešnom napádaní rozohrávky prepadol v útočnej tretine, to mu však nezabránilo pri návrate zdemolovať obrancu Dennisa Widemana. Síce v rámci pravidiel tvrdej kontaktnej hry, Widemanovi zjavne vyčaril pred očami niekoľko hviezdičiek. Tvrdý junák sa okamžite vzchopil a ťarbavo sa odobral na striedačku.

A tu sa začína sranda. Wideman pri opúšťaní ľadovej plochy cross-checkoval čiarového rozhodcu Dona Hendersona, hokejku pritom zdvihol až kdesi na úroveň lopatiek. Z diváckeho pohľadu úmyselne a celkom vedome. Ten sa postavil a zápas dokonca dopískal, dodnes však trpí následkami otrasu mozgu, podstúpil operáciu chrbtice a v NHL si už asi nezapíska.

Treba poznamenať, že od skončenej sezóny 2016/2017 funguje v NHL pravidlo, podľa ktorého majú právo pozorovatelia sediaci v Toronte nariadiť, aby sa účastník zápasu okamžite podrobil vyšetreniu pre podozrenie na otras mozgu. V sezóne ešte stačilo, keď hráč ponuku na vyšetrenie odmietol s tým, že sa cíti úžasne, nikdy v živote mu nebolo lepšie. Nevadí, že ho práve zmasírovala hora svalov a následne mu ľadová plocha dala druhú.

To presne urobil Dennis Wideman a lavička Flames mlčala. Za hráča síce bola zodpovedná, ale v zápase ho Plamene potrebovali. Liga však nenechala Widemanovo správanie na ľade bez povšimnutia a naparila mu 20 zápasov zákazu činnosti za útok na rozhodcu. Až v tom momente sa začal Wideman obhajovať, že za to nemôže. Nevedel totiž, čo robí, lebo utrpel od Salimäkiho otras mozgu. Situáciu tým samozrejme úspešne zamotal, pretože vyšetrenie predtým odmietol a neexistoval teda dôkaz proti jeho tvrdeniu.

Zdalo sa, že prichádza s krížom po funuse - komisár Gary Bettman rozhodnutie potvrdil. Wideman sa však s pomocou hráčskej asociácie NHLPA odvolal a u nezávislého rozhodcu Jamesa Oldhama dosiahol zníženie trestu na polovicu (10 zápasov). No a rozhodnutie nezávislého rozhodcu, bez ohľadu na to, či je príčetný alebo nie tak celkom, je podľa kolektívnej zmluvy medzi NHL a NHLPA záväzné pre obe strany.

A tu sa vráťme k napadnutému rozhodcovi Hendersonovi. Za trvalé následky a nemožnosť pískať zažaloval 20. apríla Widemana aj Calgary Flames o skromných 10,25 milióna dolárov. Pretože keď nevieš, koho presne máš žalovať, žaluj všetkých, čo prichádzajú do úvahy. Urobil to na klasickom civilnom súde, kde sa sporia bežní smrteľníci. Ibaže by ich prípad spadal pod špecifické ustanovenia.

Kľúčová otázka

A to je práve otázka. Klub z Calgary žiada uznať žalobu rozhodcu ako neopodstatnenú, pretože prípad riešia stanovy NHL a mala by si to liga vyriešiť pekne v súkromí u seba doma. Zdá sa to byť logické – zamestnanec NHL spôsobil škodu zamestnancovi NHL, a to pri priamom výkone činnosti, ktorú liga zastrešuje – počas hokejového zápasu. No a NHL už v súkromí u seba doma rozhodla (zákaz činnosti) a Calgary Flames to tak vyhovuje.

V dejinách NHL však existuje niekoľko precedensov (a že majú precedensy v Amerike silnú pozíciu) – Marty McSorley z roku 2000, alebo Todd Bertuzzi po útoku na Stevea Moorea z roku 2004. Kanaďan vtedy dostal medzinárodný zákaz činnosti až do konca nasledujúcej sezóny. V týchto prípadoch už súdy rozhodli, že takéto konanie, i keď možno v zápale športovej súťaživosti, je opovrhnutia hodné a keby nešlo o športovcov, boli by títo holúbkovia pre spoločnosť grázlami na jej okraji.

Kartami naviac zamiešal nie tak celkom bezvýznamný hráč - do veci sa vložila kanadská provincia Alberta. Doteraz totiž Alberta ako miestny zástupca federálnych úradov cez zdravotné poistenie kryje Hendersonovi náklady na liečbu. Provincia Alberta, na rozdiel od ostatných účastníkov sporu zamestnancom NHL nie je a s jej stanovami si môže takpovediac oblepiť záchod. Provinční právnici spolu s napadnutým rozhodcom žiadajú, aby náklady liečby ďalej hradili Calgary Flames a Dennis Wideman. Rozhodcova žaloba na civilnom súde vôbec nie je bez šance a nič nie je také jednoznačné, ako píše právne oddelenie Calgary Flames v žiadosti o zamietnutie žaloby ako neopodstatnenej.

Verdikt TakUrčitee

Wideman aj Calgary Flames by z morálneho hľadiska mali rozhodcovi liečbu hradiť. Wideman odmietol vyšetrenie, ktoré by ho mohlo vyviniť a klub bol v danom momente zase zodpovedný za hráča.

Účasť Kanady zastúpenej provinciou zvýšila pravdepodobnosť práve takého scenára. Sme zvedaví, ako rozhodnú kanadskí právnici a sudcovia. 

Martin Sadlek

Martin Sadlek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár