Babské kopačky: Uhorková sezóna

13.07.2017 / Martin Ferianec
Spomienka na Euro devätnástok v Senci.  (photo: SITA/Marek Mrvis)

Spomienka na Euro devätnástok v Senci. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Uhorková sezóna je v plnom prúde. Sám som už nejaké nazberal, snáď ich niekto aj naloží a zavarí. Ale na to máme ženy. A keďže futbalové ligy pauzujú, doprajme im naozajstnú uhorkovú a pokojne aj marhuľovú sezónu. Ospravedlnené sú len baby, ktoré leto využívajú na presuny smerom vpred vo svojej futbalovej kariére. Aj tak vitajte pri Babských kopačkách, nech sa pri zaváraní nenudíte. Vo Švajčiarsku rozpustili klub, v sídle UEFA pripravili novú kampaň a u nás si kluby posielali prihlášky do ďalšej sezóny.

Rozpustili poloslovenský Neunkirch

Rozpúšťať relatívne úspešné futbalové kluby bývala výsada slovenského národa. V netradičnej disciplíne patríme dlhodobo k svetovej špičke. Dokonca sme už vymysleli špecifické odvetvia, podľa spôsobu ukončenia fungovania klubu. Folklór tradičnejší ako Lúčnica vo Východnej, je povedať si po sezóne že už nemám peniaze a ani mi nikto požičať nechce a kašlem na to. Často ide o kluby menšieho významu, do povedomia sa však zapisujú väčšie ryby po ktorých vznikajú aj pomenovania.

Dať to napríklad "na Kmotríka" znamená, že vybudujete klub, získate úspechy, no neskôr zistíte, že z hoteliérstva by mohlo kvapkať rýchlejšie. Klub odpojíte od finančnej hadičky a postupne ho pridúšate až do skoro úplného zániku. Ďalej to vieme spraviť "na Fabuša". Hráme all-in, kým to ide a keď nám jedna karta nesadne, rozpustíme tím uprostred jarnej časti za plného chodu. Byť na nože s celým vedením a nakoniec si vytvoriť konflikt aj so slovenským maznáčikom, a následne im všetkým v zime ukázať prostredník je zasa "na Halabrína". Ďalším výmyselníkom je východniar, "na Blažeja" si ale zatiaľ netrúfam napísať, Telovýchovný vedúci smrť VSS ťažko nesie. 

Ak sa Vám už zdá, že absurdnejšie situácie nastať nemôžu, poďme do Švajčiarska. Tamojší lokálny matador to oficiálne zapichne štyri dni po zisku double. Z príčin možno objektívnych, veď tie bývajú niekedy aj u nás, ale štýlom a načasovaním, pri ktorom slovenské konce futbalových klubov vyzerajú o ničom. FC Neunkirch by ani nestál za reč, ale súčasťou švajčiarskeho experimentu bolo až šesť našich reprezentantiek.

Dievčence sú šikovné a o ich budúcnosť sa veľmi báť nemusíme. Väčšina už svoje ďalšie kroky vyriešila a zvyšok je na dobrej ceste. Podpísané kópie zmlúv nám síce do redakcie neposlali, ale aspoň predbežné a neoficálne info pre vás máme. Ak po protestoch proti G20 zostala v Nemecku nevypálená trávnatá plocha, brankárka Korenčiová by si mohla zachytať v bundesligovom Freiburgu a Haršanyovú už čakajú v Duisburgu. Verná Švajčiarsku zostáva Lucia Ondrušová. Len sa posunie o necelých 100 km západne do Bazileja. Kam dovedú kopačky Feckovú dopátrame dodatočne. Zostali nám ešte dve Patrície. V prípade Pati číslo jeden, Hmírovej, to vyzerá na návrat do Poľska. Vraj Sosnowiec. Ak sa cítite dezorientovane, hľadajte na mape Katovice. Paťa číslo dva, Chládeková, sa s najväčšou pravdepodobnosťou po pol roku predstaví na domácich trávnikoch.

Slovenské prihlášky

Pri našej lige sa krátko pristavme tiež. Možnosť popasovať sa s prvou ligou v ďalšej sezóne dostalo 10 klubov. Možno následkom nášho nekompromisné vysvedčenia - a možno je to Maybelline - Šaľa možnosť nevyužila. Zaviedla do súťaží netradičnú sínusoidu. Neprihlásim sa do ligy, postúpim, zachránim sa a znova sa neprihlásim. Podľa predmetného grafu to vyzerá, že najbližšiu sezónu znovu postúpi, len nevieme odhadnúť na ako dlho. Matika nepustí. Juh západného Slovenska tak prišiel o oboch zástupcov.

Radosť majú však v Bratislave kde budú mať v lige hneď dva tímy. Odbremenia sa tribúny na Pasienkoch, na Rapide, v Moste pri Bratislave, alebo kde práve pošlú Slovanistky odohrať svoj domáci zápas. Divákov im odtiahne Bratislavský NMŠK, ktorého pôsobenie nemusí byť beznádejné. V kádri vidíme hráčky so skúsenosťami z ligy i pár hráčok ktorým bol belasý dres tesný. Obrazne povedané, samozrejme.

Druhým nováčikom do partie je Ružomberok. Na prvý, možno aj druhý pohľad mladý tím, ale s hráčkami po ktorých pokukuje jedným okom aj tréner Petrovič pre potreby svojich mládežníckych výberov. Ligu začíname už tradične v posledný augustový víkend a rovnako tradične ju začneme bez majstra. Bardejov nájde na mape Gruzínsko a vycestuje si zakopať kvalifikáciu Ligy majstrov.

Zo života UEFA

Ligou majstrov krásne premostíme k nášmu európskemu šéfstvu. UEFA ešte koncom mája spustila masívnu kampaň na podporu ženského futbalu. Masívnosť je priamo úmerná vážnosti ženského futbalu v jednotlivých krajinách, preto o nej možno čítate prvý krát. O čo ide?

Názov Together We play strong, chce vyzdvihnúť spoločnú silu rodiny futbalistiek a motivovať dievčatá rozširovať komunitu, aby bola väčšia, silnejšia a viac sa dostávala do povedomia ľudí. Futbal, aj ženský a dievčenský, je naozaj otvorený pre všetky dievčatá. Krásnou ukážkou bol prvý dievčenský futbalový kemp v Stupave.

Druhou - vážnejšou  úlohou ktorú si vedenie UEFA pred seba postavilo, je zmena marketingu a financovania. Ženský futbal sa snaží osamostatniť. Vedenie cíti silu zohnať vlastných marketingových partnerov a nezostať už len zabudnutou súčasťou veľkého sponzorského balíka. Je tu priestor osloviť značky pre ktorých je ženský futbal a ľudia okolo neho správna cieľová skupina, no nemajú reálne financie na to byť súčasťou veľkého balíka spolu s mužským futbalom. Jasný príklad sme mohli vidieť počas nedávnych ME WU17 v susednom Česku. Partnerom bola značka allways. Značka pre ktorú sú ženské turnaje pravou cieľovou skupinou, no zároveň je asi nemysliteľné, aby bola súčasťou nejakej masívnej kampane mužskej Ligy majstrov.

Zostáva pevne veriť, že kompetentní našli dieru na marketingovom trhu, a nová kampaň pomôže každej federácii v rámci UEFA v oblasti financií, propagácie a podpory. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár