Pondelkové Tréneroviny - Dobrý ročník, skorý eurozber

17.07.2017 / Richard Hanzlik
Slovan ide hore. (photo: SITA/Martin Havran       )

Slovan ide hore. / (photo: SITA/Martin Havran )

Už to nepotrvá dlho. Mená ako Rybáriková, Sagan a Hapal nahradia borci z našich ligových trávnikov. Áno, rýchlosťou Fera Kubíka sa zo zákruty rúti nový ročník Fortuna ligy a s ňou aj piata sezóna Trénerovín. Napovedajú o tom aj Instagramové fotky hráčov. Pláže Chorvátska a selfies z letiska v Piešťanoch sú už minulosťou. Nahradili ich fotky nových šušťákových súprav a postávania v tréningových tieňoch.

Na čo sa tešiť

Liga má zase raz 12 tímov, úbytky očakávajme najskôr v zime. Únia ligových klubov na autosalóne v Liptovskom Mikuláši slávnostne odhalila nový model súťaže pripomínajúci šoubiznis. Najprv si to dvakrát rozdá každý s každým a podľa toho, ako sa im bude dariť, sa rozdelia na skupinu víťazov a porazených. Tí prví budú hrať o titul, výlety do Disneylandu a zľavové poukazy do siete čerpacích staníc. Tí druhí majú ešte minimálnu šancu hrať o Európu, ale hlavne o to, kto poputuje s hanbou do druhej ligy. Cieľom toho všetkého je, aby bola liga atraktívnejšia, zaujímavejšia a nám sa o nej lepšie písalo. Výsledkom je aj to, že nás obľúbený seriál zo športového prostredia bude mať o jeden diel menej.

Raz si hore

Už keď to vyzeralo, že sa do ligy vrátia Košice, 45-krát skrachovali a nepomohla im ani finančná injekcia od Noriky Mojsejovej, ktorá bola ochotná klubu darovať výťažok z predaja predkoženky z gaučového čalúnenia, srsti svojich psov, vratiek z DPH a poukazu na kúpeľný pobyt s Versačem. Braňo bol dokonca ochotný odovzdať vratné fľašky ak sa jeho meno dostane na prsia hráčov. Klub z východu východu tak nahradí mužstvo spod Zora Czobora. FC Nitra sa vracia aj so svojím slávnym Estádio Alergico Topolico a milovníkom vedomostných súťaží, Ivanom Gauádom. Väčšina klubov sa raduje, pretože ušetria naftu.

Titul bude obhajovať Žilina, ale Ivan Kmotrík najmladší, z Boží vúle majiteľov syn, robí všetko pre to, aby minul čo najviac lóve a pripravil mužstvo pre sezónu 2018/2019, kedy opustí vesmírnu stanicu ISS Pasienky 3. Vukomanovič si začiatkom leta kúpil veľkú prachovku a zo šatne na Pasienkoch sa prášilo jedna radosť. V bránke už nebude Mucha s Krnáčom, ale Greif so Šullom. V útoku bude hodnotiť mestské podniky Hološko s Marešom, ktorý dal košom Ružomberku. Najdrahší futbalista ligy sa volá Ibrahim Rabiu, doma mu nikto nepovie inak ako sem poď bleskovo a stál mega. Navyše aj on pred časom pôsobil v Trenčíne. Obľúbenec bankomatov, Seydouba S. odišiel za rovnaký balík do Partizanu Belehrad.

Majster predal Hlohovského do Kórei, aby mu z mesta nezdrhla automobilka. Celková suma je ešte predmetom jednania medzi majiteľom trajektu a výrobcom 365 000 kusov plyšákov, hračiek a letnej obuvi. Do preč sa pobral aj Mabouka, nahradil ho na hosťovačke Chvátal zo Sparty. Žilina si s Dunajskou Stredou vymenila aj mladú krv. Smerom južne odchádza Čmelík, severne Polievka. Pravda je, že mužstvo mala Žilina silné, takže Karči na prestupoch ušetril a navyše mu určite píplo nejaké to kilečko z predaja Milana do Interu. Už len 32 zápasov a MŠK je zase v predkole Ligy majstrov.

Trenčín udržal Beridzeho a pohol sa o kúsok ďalej vo výstavbe štadióna. Predstavil aj nové dresy so známym Lobotkovým citátom na chrbte a pokračuje v zbieraní hráčov, ktorých o dva roky kúpi Slovan. Jedinou podmienkou je ich predchádzajúci pobyt v Holandsku. Aj do tejto sezóny vstupuje mužstvo bez obrany.

Ružomberok vstúpil do letnej prípravy bez Geráta, Nagya, Faška, Lovása a Mareša, ktorých neskôr doplnil Ďubek. Dušan Tittel, ktorý má doslova nos na nákupy, na ich miesta v kabíne posadil Nermina sibírskeho Haskiča, Kuncu, Qoseho, Kochana a Kostadinova. Euroligové predkolá im k tomu navyše objavili Takáča a Dušan dúfa, že mužstvo bude silnejšie ako v minulej sezóne. Alebo aspoň lacnejšie, že?

DAC si brúsi zuby na kompletnú sezónu na novom štadióne. Csaba László odchádza, zopár novinárom s poruchou strojopisu sa uľavilo a nahradil ho Marco Rossi. Znie to síce ako značka obuvi, ale popri tom sa tento Talian venuje aj futbalu. Kalčeto hral v Taliansku, pred časom vyhral titul s Hovnédom Budapešt a teraz je tu. Pokračuje vo výstavbe mužstva. Kúpili mu Maceja, Koštrnu a vytrejdovali Čmelíka.

V Trnave začali naozaj zaujímavo. Pája našiel v autobuse Srbov pracujúcich v priľahlom závode určenom na výrobu automobilov dvoch chalanov, ktorí mali v batohu loptu. Bratia El Maestrovci. Nestor sa stal koučom číslo jedna, jeho mladší brat Canon 12Mpx sa stal asistentom. Začali sa sypať hráči a v kabíne vznikla najlepšia zmenáreň v meste. V júli začali prichádzať aj futbalisti, ktorých meno vám niečo povie. Pekár, Lovás, alebo Brigant. Klub zatiaľ udržal Jakubecha, chytať iba jonťáky na lavičke už prestalo baviť Strapáka. Mužstvo nakoniec vyzerá celkom slušne a o prebojovaní do TOP 6 rozhodne počet objednávok na rekonštrukciu vlakových vozňov. Pretože Pehlivan, Egho a Čanturišlivi zatiaľ vyzerajú ako posily a nie lacní youtuberi.

Raz si dole

Nasledujú mužstvá, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíme v druhej časti tabuľky. Podbrezová bude rada, ak ešte o rok bude hrať pod vlastným menom a nie v Bystrici. Stratila Podia, Kuncu a Kochana, zohnala Leška, Geráta, Válovčana a Kopi*ára. Zostáva len veriť, že koniec mena tohto futbalistu neurčí osud celej sezóny.

Senica v úvode prípravy dokonca nemala dostatok hráčov na zápasy, preto si chlapci radšej zahrali halový futbal a biliard. Mohli skúsiť Prstobal. Minulosťou je pôsobenie Šullu, Pillára, Briganta a Blažeka. Na lavičke už sedí Ivan Vrabec a jeho krvný tlak trochu zlepšil príchod Ranka. Ak sa FK dožije jari, bude to pre klub úspech.

Michalovce si domov stiahli Božoka, do Dunajskej poslali Macíka a pokračujú španielskym týždňom. Obranu vystuží Carillo. Najväčšou posilou však pre klub bude zrekonštruovaný štadión a konečne aj domáce zápasy. Igor Žofčák si na dovolenke na Makarskej navyše kúpil novú sadu šiltoviek.

Trénovať Zlaté Moravce musí byť minimálne rovnaký pocit, ako robiť manažéra v mekáči. Ak tam vydržíte týždeň, patríte medzi starých pardálov. Jarábek zase trochu preoral domácu pôdu, zaujal najmä návrat Nikoliča s Dobrotkom. Súkromní ortopédi majú o kšeft postarané.

V lige zostáva minimálne rok aj Tatran Prešov. Verme, že si chalani dajú vedieť aspoň termín zrazu na prvý zápas, pretože na prvý tréning sa zišli podľa informácií z víkendovej prílohy denníka N. Tubonemi s Leškom už im v boji o elitu nepomôžu, klub ale angažoval Sedláka, Macka, Dolného a zopár neznámych hráčov. Najviac ho však môže mrzieť, že svoje domáce zápasy bude stále hrávať v Poprade.

Otázky pred sezónou

 • Preskočí Slovan Žilinu už teraz, alebo až o rok na Náhodnom futbalovom štadióne?

 • Bude Rabiu s Hološkom lepšou dvojicou ako svojho času Vacvalová a Andrassy?

 • Prežije Senica s Prešovom prvé mrazy?

 • Budeme mať v septembri jedno mužstvo v skupinovej fáze ľubovoľnej európskej súťaže?

 • Ktoré mužstvo ako prvé vymení trénera?

 • Koľko mužstiev bude vychádzať zo zabezpečenej obrany?

 • A koľko bude vyrážať do rýchlych protiútokov?

 • Bude nedeľné zápasy vysielať TV Noe?

 • Ktorý klub hráčom ako prvý namiesto vianočného ponúkne splátkový kalendár?

 • Dočkáme sa ligovej návštevy pod 100 divákov?

 • Kto bude objavom novej sezóny?

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár