EURO žien od A po D

20.07.2017 / Martin Ferianec
Anglické reprezentantky prijal pred EUROm aj princ William. (photo: SITA/AP Photo/Dominic Lipinski)

Anglické reprezentantky prijal pred EUROm aj princ William. / (photo: SITA/AP Photo/Dominic Lipinski)

Už štyri dni má za sebou eurošampionát žien. Najlepšie futbalistky, čo Európa ponúka, sa na tri týždne zišli v Holandsku. Ženské EURO sa organizuje už po dvanástykrát, no prvý raz v počte 16 účastníkov. Doterajšie šampionáty vyzerali ako známy vtip o definícii futbalu. Hrá sa 11 na 11 a na konci vždy vyhrajú Nemci. Ženy poznajú v histórii len tri víťazné krajiny: raz Švédsko, dvakrát Nórsko a až osem prvenstiev vlastnia Nemky. Naposledy turnaj nevyhrali pred 24 rokmi v Taliansku. Holandská tráva vie spraviť s človekom divy. Ako zatiaľ ovplyvňuje výsledky zápasov v štyroch skupinách, mapujeme v krátkom súhrne.

A ako „aspoň o gól“

Turnaj otvorili pred domácim publikom, ktoré sa dostavilo v počte takmer 22 tisíc, domáce Holanďanky a Nórky. Herne mali počas celého zápasu navrch domáce. Smerom po 16-ku absolútne, ďalej už to bolo kostrbatejšie. Doplácali na prílišné sebčenie vo finálnej fáze a spokojné musia byť aspoň s jediným gólom zápasu, ktorý dala hráčka s najkrajším chlapčenským účesom na ihrisku van de Sanden. (Pozn. red.: všetky mená počas EURO turnaja budú bez "ová". Vysvetlím nižšie a ďakujem za pochopenie.)

V druhom zápase skupiny nastúpilo európskym turnajom nepoškvrnené Belgicko a Dánsko. Kým sa Belgičanky skúšali nadýchať atmosféry, Dánky im pripomenuli že prišli hrať futbal a nie na výlet. Gólom hneď v šiestej minúte. V laufe vydržali ešte zhruba štvrťhodinku a až potom sa hra vyrovnala. Belgičanky v konečnom dôsledku aj boli lepšie, nazbierali viac čísel vo viacerých zápasových štatistikách. Okrem tej, za ktorú sa udeľujú puntíky do tabuľky.

B ako „bomba na úvod“

Rusko si bombu do Holandska chystalo už tri roky. Nie, nie takú, akú testovali vtedy nad Donbasom. Futbalovú dopravili do Rotterdamu v pondelok. Bookmakeri dávali pred zápasom väčšie šance Trnave na titul, ako Ruskám na výhru s Talianskom. Zápas plný silových súbojov priniesol polčasové vedenie o dva góly a najkrajší záver zápasu na turnaji doteraz. Talianky mohli v pár minútach zmazať manko. Chýbali dva milimetre v nadstavenom čase. Prvý pri milimetrovom ofsajde, druhý chýbal lopte na bránkovej čiare v poslednej minúte. Rusky zaznamenali na 13. pokus na EURE prvú výhru, 2:1. Potom, že trinástka nie je šťastné číslo.

Keď sa stretnú na jednom ihrisku dve futbalovo vyspelé a disciplinované ženstvá, v tomto prípade Nemecké a Švédske, futbal vyzerá skoro profesorsky. Rozumej disciplinovane, takmer bez šancí. Zápas skončil rovnako 2:1, ale len na šance. Dve nemecké nepremenila Islacker a jediná švédska prišla tak nečakane, že meno autorky samostatného nájazdu sme z dresu nestihli ani prečítať. Z nemeckej strany je bezgólová remíza súčasť plánu, rovnako začali na turnaji pred štyrmi rokmi.

C ako „Carina to fúkla“

Gólová diéta pokračovala aj v Céčku. Turnajmi ostrieľanejšie Švajčiarky si dali spicha s debutantkami z Rakúska. V zápase šedých myšiek skupiny sa strelami nešetrilo, do bránky ale zapadla len jedna v prvom polčase. V holandských mekáčoch sa v utorok večer podával výhradne nový McNina Burger. Nina, inak spoluhráčka dvoch našich reprezentantiek, dala prvý a hneď víťazný gól pri premiére svojho tímu.

Galské sliepky sa vytrápili s rodinou dóttirovcov z Islandu poriadne. Celozápasovú dominanciu nedokázali premeniť na gól z hry. Keď už vyzeralo, že Islanďanky si za svoju bojovnosť vydrú bod, ich tréner siahol ku kľúčovému striedaniu. Na ihrisko prišla riadne nabudená Elín Jensen, aby po dvoch minútach na ihrisku dala vo vápne dole Francúzku Abily a rozhodkyňa Carina to fúkla. Le Sommer spravila čo mala, pripísala tímu na konto prvé tri letné body.

D ako „dominancia favoritov“

Úlohu favoritov a hernú i výsledkovú dominanciu sme videli až na štvrtý deň turnaja. Pyrenejské derby medzi Španielkami a Portugalkami malo jasného favorita. Španielky dominovali v prvom polčase a dali dva góly. Musíme povedať, že len dva, lebo držanie lopty vyzeralo ako by hrala Barcelona proti Šajdíkovým Humencom. Druhý polčas sa tempo zvoľnilo, občas aj Portugalsko prešlo za polovicu ihriska. Párkrát zacentrovalo, no nikomu konkrétnemu a raz vystrelilo. Mimo.

Ešte väčší uragán spustilo ostrovné derby medzi Anglickom a Škótskom. Škótom bolo príjemne len na tribúnach. Teplý vetrík pofukoval pod ich tradičné sukne, najpríjemnejší zážitok zo zápasu. Pri pohľade na ihrisko museli skôr trpieť, čo s ich hráčkami urobia Angličanky. Tie začali naplno a nepoľavovali počas celého priebehu. Nohu z plynu nedali dole ani v závere, kedy pridali ešte dva góly na konečných 6:0. Hetrikom sa blysla Jodie Taylor. Princ William, ktorý prijal hráčky Albionu pred turnajom, mal ale asi zmiešané pocity. Predsa len, panuje celému ostrovu.

Naše postrehy

Post brankárky už dávno nie je najväčšou slabinou ženského futbalu. Za väčšinou prekvapivých výsledkov stoja práve ony. V prvom kole dole doslova vychytala Rusku víťazstvo neznáma 19-ročná Tatyana Shcherbak. Pre mňa najlepšia hráčka prvého kola.

Ďalšie mladé hráčky na ktoré som sa tešil, ma zatiaľ sklamali. Hlavne v prvom zápase turnaja domáca Miedeme, o ktorej kolujú skvelé zvesti, až veľmi chcela. Brala na plecia viac, ako bolo vhodné. Ak by jej niektorá zo striel sadla, možno je znovu za hviezdu, nateraz ale musím skonštatovať, že by sa mala viac koncentrovať na kolektív. Zároveň verím, že jej chvíle ešte prídu. Hviezdičku mali aj Nórky. Frida Maanum mala v deň zápasu čerstvých 18, no registroval som ju až keď schádzala z ihriska pri striedaní.

Všimli ste si v článku nejaké „ová“? Dúfam Vám ani nechýbalo. Na rozdiel od našich jazykovedcov. Keď skoro povinne pricapíme našu „národnú“ koncovku slovenským devám prežijem. Robia to aj inde. Islandský Ľudovít Štúr pridal dievčatám koncovku dóttir. Nech ju majú. Ale pridávať na ich koncovku ako bonus ešte aj našu a 90 minút futbalového zápasu vkuse sa zniesť nedá. Ďakujem svojmu operátorovi, že ponúka voľbu audio stopy. Napríklad ak komentátor vysloví Thorsteinsdóttirová, krváca ucho aj ptrlejším divákom.

Vychutnajte si ďalšie štyri dni bojov v Holandsku v ľubovoľnej audio stope a po nich si všetko podstatné znova zhrnieme.