Pondelkové Tréneroviny - Korbáčiky, bryndza a koeficienty

24.07.2017 / Richard Hanzlik
Po nórskych hodoch boleli Ružomberčanov v Moravciach zuby.  (photo: SITA/Martin Havran             )

Po nórskych hodoch boleli Ružomberčanov v Moravciach zuby. / (photo: SITA/Martin Havran )

Netrvalo to veľmi dlho. Optimista by povedal, že 25 sekúnd je viac ako dosť, jeho manželka by na to mala iný názor. Naše európske leto bude kratšie, ako sme čakali. V hre nám zostal len Ružomberok, ktorý svoje posledné dva zápasy odohrá proti Evertonu. Pri pohľade na televízny program sme si už zvykli na hocijaké blbosti, ale postup cez modrý klub z Liverpoolu je už cez strop aj pre obyvateľov krajiny, ktorá každé 4 roky znova uverí v lepšiu budúcnosť. Náš futbalový koeficient si tak ani tento rok príliš nepomôže a viac bodov nám UEFA dá asi aj za Jahnátkovu angličtinu pre začiatočníkov. O rok by náš majster mal začať v oceánskej Lige Majstrov proti desiatemu mužstvu z Nového Zélandu.

Najťažší žreb a najväčšiu smolu mala Žilina. Cez Kodaň mohla prejsť, nebyť Káčerových leteckých dní, nie príliš bystrého rozhodcu a príliš ofenzívnej taktiky v oslabofke. Slovan sklamal tak, ako to vie asi iba on. Európa mu v poslednom čase nechutí a po Jelgave si na nástenku chlapci pripnú aj logo Lyngby Kodaň. Len dúfajme, že aspoň to trafia správne. Trenčín zahral proti Yehude Lahav Tel Aviv Zohan doslova otrasný zápas. Súper bol kvalitatívne na úrovni hladiny Mŕtveho mora a je zázrak, že dokázal Trenčínu streliť tri góly. Ševelovci síce mali viac lopty, ale pokiaľ ich nepredávate cez internet, je vám toto konštatovanie na nič. Ružomberok po prvom zápase prekvapil všetkých, ale postúpil zaslúžene. Brann Bergen, čo znie skôr ako názov stavebnej firmy, ukázal doma to, čo Trenčín so Slovanom dokopy. A tak sa na tribúne potešil aj Laco Pecko, nový líder oranžových ultras. Podčiarknuté, podtrhnuté a zdanené, žreb nám prial viac, ako sme z neho dokázali vyťažiť. Boli sme síce vo všetkých zápasoch kvalitnejší a skoro aj lepší, ale o dva týždne budeme všetci šúchať už len domáce trávniky.

Prvé kolo bolo šikovne rozdelené do dvoch dní. V tom prvom padli až tri góly, všetky dali domáci. Nitra prekvapila Žilinu a ukázala, že na futbal sa domáci obyvatelia naozaj tešili. Trnava maestrovsky porazila Michal ovce a vo večernom zápase som zaspal tesne pred koncom. Dunajská Streda porazila Podbrezovú, ktorá by bránku netrafila ani s demolačnou guľou.

Nedeľa je venovaná rodine, nákupom, písaniu Trénerovín, tešeniu sa do práce a zápasom našich reprezentantov z Európskej ligy. Do Senice zavítal po ľahké body Trenčín, v Prešove úradoval Slovan a Zlaté Moravce patria do EL, pretože porazili Ružomberok.  

FC Nitra - MŠK Žilina 1:0, 3500 divákov

Ak by ste si mohli vybrať, chceli by ste byť na matematickej olympiáde v jednom tíme s Kažimírom, chodiť do sauny s Jarom Bučekom, alebo hrať prvý ligový zápas u namotivovaného nováčika? Nitra lige chýbala a ak si mám vybrať v tomto roku čierneho Kóňa, bude to práve táto partička. Ak sa Ivanovi neminú tabletky a mužstvu nevyprchá entuziazmus, udržanie v lige nemusí byť najvyššia ambícia.

V zápase prehralo lepšie mužstvo. Žilina zaznamenala 256 striel na bránku, 131 striel mimo bránku, Hroššo si polietal ako prezidentský špeciál a domácim stačila jedna dokonalá prihrávka na gól, aký môže padnúť iba v zápase proti majstrovi. Žilina mala navyše také držanie lopty, že ju po zápase odmietla vrátiť rozhodcovi. Keď už bol Hroššo prekonaný, lopta sama odmietla ísť do bránky a začala skákať po bránkovej čiare. Žiline nebolo súdené vyhrať, ale Guľa to bral s úsmevom. Liga len začína, je leto, dovolenky, dobrá nálada a Karol je možno niekde v Thajsku bez internetu, tak si to ani nevšimne.

DAC Dunajská Streda - FK Železiarne Podbrezová 1:0, 4998 divákov

Ešte v máji spolu bojovali o Európsku ligu a spoločné spomienky na neúspešný boj si pripomenuli v sobotu večer. Najprv si pozreli žreb predkôl, potom spomalený záznam posledného spoločného zápasu a nakoniec vybehli na ostrý. Pri kádri hostí to tento rok na podobný zázrak nevyzerá. Skôr je možné, že si zahrajú obľúbenú číselnú hru. Zapamätaj si číslo a nechaj si ho v tabuľke aspoň 10 kôl. Účasť DAC v lige dáva zvyšným mužstvám možnosť vyskúšať si každý druhý víkend niečo ako predkolo V4 ligy. Horúca pôda a veľa fanúšikov, ktorým nerozumiete. Ešte sa chceme vyhovárať, že máme takýchto zápasov málo?

Zápas, v ktorom ani raz netrafíte bránku, pravdepodobne nevyhráte. Podbrezovej vpredu niečo chýbalo a Praženica to bude musieť nájsť veľmi rýchlo. Ale, že dostane Kuzma na dres desinu, to sa trochu vymyká štandardom. Domácich k bodom okrem Hulka Hogana v kotli dotlačil Pačindov priamy kop. Erik síce pri jeho zahrávaní vyzeral ako 50 % študentov v sobotu ráno, ale trafil to ukážkovo. Ak pôjdete cez Dunajskú, pozrite sa, prosím, či na trávniku neleží Koštrna. Cez zápas mu prirástol k srdcu a podľa domáceho kustóda má podozrenie na preležaniny.

FC Spartak Trnava - MFK Zemplín Michalovce 1:0, 2134 divákov

Najmenej divákov bolo v sobotu zvedavých na jednu otvorenú tribúnu v Trnave. Zvyšné tri sú k dispozícií na kultúrne akcie, svadobné fotografie a Číňanov, ktorí vraj poškuľujú po kúpe klubu. Imponuje im fakt, že keď naposledy Spartak získal titul, bol Veľký čínsky múr ešte len projektom a Zdena Studenková doučovala Tutanchamóna herectvo. Michalovce sa na úvod sezóny dobre previezli, ale na bod im chýbalo trochu šťastia. Na západe môžu ešte týždeň zostať, šancu napraviť si chuť dostanú už o týždeň v Nitre. Ak sa im v obrane budú menej triasť nohy, mohli by si na východ zobrať okrem magnetiek aj nejaký ten bod.

Ak máte v kádri hráča menom Danko, je celkom logické očakávať, že budete robiť chyby. Menovec nášho najznámejšieho stand-up komika najprv nechal vyniknúť Jakubecha, a potom sa jeho spoluhráči presvedčili o tom, že zahrávať aut na stopéra a ešte k tomu zle, sa nevypláca. Pekár napiekol ešte pred šiestou a ďalšie šance Spartak spoľahlivo zahodil. Nestora s bratom Fujifilmom to mohlo mrzieť, pretože Michalovce cítili bod vo vzduchu. Jakubech si ale svoju derniéru pokaziť nenechal a do Lille odchádza s dobrým pocitom.

FK Senica - AS Trenčín 1:2, 1213 divákov

“Vážení občania. Dnes odohrá svoj majstrovský zápas domáci mančaft proti Trenčínu. Ak má niekto chuť, po obede sa neprežral krémešmi a verí si, že nenafúka, nech sa hlási u trénera Vrabca. Na lavičku sa určite dostane.” Seničania sa nakoniec na zápas chvalabohu pozbierali, ale rola favorita bola jasná každému. Trenčín dostal vynikajúcu šancu dokázať, že vie aj útočiť a brániť v jednom a tom istom zápase. Prehrať aj v Senici by už vyzeralo blbo ako Barbora Rakovská v upútavke na SMS súťaž.

Trenčín hľadá strelca. Ani nie tak hromadného, ako efektívneho. Dnes by boli radi aj za Jangu a ten teda dokáže minúť aj neplatný gastrolístok. Senica ale prvý polčas odohrala ako partička dôchodcov v kúpeľnom parku v Piešťanoch. Ani v druhom polčase problémy Trenčínu nespôsobila, na Gongov a Paurov gól reagoval Kováč obaľovačkou už príliš neskoro. Hlavu hore, poznáte sa ešte len týždeň, už to môže byť iba lepšie.

1. FC Prešov - ŠK Slovan Bratislava 1:5, 1212 divákov

Belasé naivné divadlo začalo svoju púť za zlepšením nálady v Národnom tenisovom centre v Poprade. Symbolicky na mieste, kde získalo Slovenský pohár, ktorý zapríčinil ich účasť v EL. Je to vlastne celé chybou tejto súťaže. Stretli sa tak kluby, ktorých rozpočty sa na seba podobajú asi ako Maroš Kramár na Juliu Roberts. Prešov nemal čo pokaziť, maximálne tak poloautomatické dvere na štadióne. Aby neboli aj tento rok na chvoste tabuľky, ukradli si z Trenčína dvojičku Uddeh - Issa, ale sila kádra bola jednoznačne na strane Slovana.

Viac prachov dokáže človek zarobiť za futbal ako za hádzanú. Pochopil to Mareš a po vytlčených blokoch v Kodani tentokrát radšej strelil hetrik Prešovu. Treba ale povedať, že úvodné slovo mal Saláta. Najprv krásne vysunul Wiezika, ale Greif stál, kde mal. Popkornel potom udrel na opačnej strane, ale tá pravá východniarska zábava začala po polčase. Streňo sa nechal vylúčiť a začali sa sypať góly. Katonov kontaktný bol nakoniec iba kozmetickou úpravou výsledku, ktorý na papieri vyzerá tak trochu kruto.

ViOn Zlaté Moravce - MFK Ružomberok 2:1, 1788 divákov

ViOn nakoniec poskladal celkom zaujímavé mužstvo. V ďalšom klube si to vyskúša Cléber, slovosled skúsených hráčov doplnil aj Sládek a keby bol na lavičke domáceho mužstva Peťo Gergely, zase ich tipujem na titul. Ružomberok ako jediný futbalový tím v krajine musí počítať s tým, že treba hráčov aj trochu šetriť. Otázka je, či v tejto fáze sezóny majú športovci nárok na únavu a či by zápas na Goodison Parku neodohrali aj po nočnej smene v papierňach. Hrnčár ale nechce nechať nič na náhodu a káder trocha popretáčal. Sedieť nechal aj Haskiča, čo bola pre mužstvo najväčšia posila.

Papierovo najvyrovnanejší zápas prvého kola priniesol slušný futbal. ViOn, ako sa na domáce ihrisko patrí, išiel za víťazstvom o trochu viac a Macík sa musel v bránke hostí obracať ako Sisa Sklovská na Draždiaku. Že je Miloš lačný po základnej zostave, potvrdil aj prihrávkou na jediný gól Ružomberka. Tým prehra vadiť nemôže, už od štvrtka sú mysľou v Anglicku a nejaké tri body zo Zlatých Moraviec im na ceste chýbať nebudú.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár