Pyrotechnika aj pozdravy divákov v lietadlách. Začal sa Slovnaft Cup

24.07.2017 / Miloš Kubalík
Kedysi tam bolo plno a hrala pražská Sparta. Štadion je v Považskej Bystrici. (photo: Michal Kolek)

Kedysi tam bolo plno a hrala pražská Sparta. Štadion je v Považskej Bystrici. / (photo: Michal Kolek)

Cez víkend sa - až na niekoľko výnimiek, ktoré odplavila voda - odohralo prvé kolo Slovenského pohára Slovnaft Cupu. Naši vyslaní redaktori a prispievatelia z regiónov poslali v čase uzávierky zápisky a fotografie z viacerých zápasov. Čísla v zátvorkách pri názvoch klubov odkazujú na klubový ranking, ktorý zostavil Juraj Čurný aj v lete 2017. N/A znamená, že tím sa medzi 297 klubmi nenachádza.

Ivánka pri Dunaji (56) - Čunovo (209) 5:1, Miloš Kubalík

Kým Bohumil okrem futbalu mohol v Šenkviciach aj hodovať, mňa v Ivanke žiadna hodová klobáska nečakala. Ale čo je lepšie hodová klobáska, alebo futbal? No klobáska priamo na futbale. Pretože na rozdiel od Šenkvíc, zápas medzi Ivankou a Čunovom sa stal.

Keď v sobotu poobede začalo byť búrkovo a krúpovo aj som sa zľakol, že na futbal hádam ani nepôjdem. A to bola príprava poriadna. Nejaké koruny na kofolu a klobásku odložené, frajerke som vysvetlil, že ak pôjde so mnou na futbal, bude po futbale aj ....káva a koláčik. Cesta a obloha boli temné ako v Mordore, ale čo neurobíš pre dobrú vec.  Nakoniec dobro zvíťazilo nad zlom, slnko nad mrakmi.

Futbalové ihrisko sa v Ivánke nachádza priamo za barovým pultom. Okolie trávnika naozaj lemoval bar, kde si môžeš na stojáka dať jedno, dve chladené a pritom pozerať zápas. Fanúšikov bolo pomenej, odhadom 30 - 50 kusov.

V prvom momente nebolo pre nezainteresované oko isté, kto je kto. Bieli či modrí. Podľa pokrikov som si zvolil modrých ako domácich. Od začiatku tlačili dopredu, čo to dalo. Vysoký pressing a kvalita bola na strane hostiteľov, gól visel za rohom malého štadiónika. Nakoniec sa im podarilo jednu loptu pretlačiť až do brány. Keď však hlásateľ ohlásil, že prvý gól vsietili hráči Telovýchovnej Jednoty Čunovo, v zlomku sekundy sa v mojej hlave prehodnocovalo. Kto boli naozaj modrí a kto bieli? Napokon hlásil vlastný gól Čunova. Do polčasu padli ďalšie tri a tak na tabuli po 45 minútach svietilo zaslúžené skóre 4:0. V mojich očiach svietil hlavne hráč s číslom 19 Adrián Mušinský, ktorý na krídle domácich kohútov (viď klubový odznak) dokonale rozoberal chlapcov od vodného divokého kanála.

Po zmene strán to už nebolo ono. Chalani z Čunova bojovali o čestný úspech a nepúšťali súpera do takých šancí, ako v prvom polčase. Odbehnutie na párky a nápoj teda neubralo nič na zážitku. Stihli by aj niektorí hráči. Aspoň sa dal sledovať interval odletov a príletov na vedľajšie nadnárodné letisko. Počas zápasu odlietali našim smerom celkom tri obrovské železné vtáky a prilietal jeden. Tak nízko, že sa dali vidieť nadšené pohľady pasažierov, cestujúcich niekam za palmami na zaslúženú dovolenku. Pre domácich nič nezvyčajné, pre nás príjemné spestrenie.

Spestrenie prišlo až v podobe zníženia na 1:4 z pohľadu vodákov od Bratislavy. Po peknom sóle od polovice ihriska to dotiahol až do brány ich kapitán Kovačich, ale on hýril aktivitou už predtým. Domáci ešte prikrášlili skóre o jeden gól, neistý brankár hostí, ktorý v prvom polčase ukazoval skôr volejbalové zákroky ako futbalové, svoj tím nakoniec podržal.

Výsledok 5:1 je nakoniec spravodlivý, chlapi z Ivánky boli lepší a v Slovnaft Cupe idú zaslúžene ďalej. Za odmenu privítaju DAC Dunajskú Stredu.

Zemianske Kostoľany (202) - Baník Prievidza (N/A) 1:1 (2:4), Andrej Iliaš

Bol som na zápase Zemianske Kostoľany - Baník HN Prievidza. Reportujem dve vtipné hlášky.

Prvá padla po tom, čo Zemianske Kostoľany dali prekvapivý, no zato pekný gól a v druhom polčase začala Prievidza naháňať čas. Hostia hrali vo vysokom tempe a rátali každú sekundu, no keď prebiehala približne 75. minúta, skóre bolo stále 1:0 Prievidza mala rozohrávať priamy kop, hra bola prerušená pre striedanie no hráč hostí, celý nedočkavý, chcel čo najrýchlejšie rozohrať. Kopol do lopty ešte skôr, ako mu dal rozhodca píšťalkou pokyn. Hlavný ho upozornil nech počká, lebo si musí zapísať striedanie do notesu. Netrpezlivý hráč mu na to nahlas a slušne odvetil: ,,Nech sa páči."

V záverečných minútach, keď domáci ešte stále viedli, sa ich tréner snažil všemožne nakopnúť hráčov aby ešte vydržali. Povzbudzoval ich slovami: ,,Chlapci zabojujte, teraz sa píše história." Myslím, že táto hláška skvele vystihuje čaro Slovnaft Cupu. Nakoniec vedenie neudržali a na penalty postúpila Prievidza.

Prievidžania navyše odpálil aj pyrotechniku, dôkaz je na priloženej fotografii.

Veľké Kostoľany (240) - Malženice (111) 0:2, Andrej Iliaš

V nedeľu som potom bol na zápase kola Veľké Kostoľany - Malženice. Musím priznať, že na zápas kola to bolo pre mňa trochu sklamanie. Domáci diváci ani raz ničomu nezatlieskali. Jediné, čo ma fakt dostalo, bola veľká kofola za 50 centov.

Považská Bystrica (N/A) - Častkovce (109) 0:2, Michal Kolek

Na štadióne, kde koncom socializmu hrávali pražská Sparta či bratislavský Slovan pred 20-tisícovou kulisou, sa predstavili domáci borci, ako nový účastník 5.ligy, a hostia zo štvrtoligových Častkoviec. Motiváciou okrem účasti Považanov v pohári po piatich rokoch bol aj fakt, že na víťaza duelu čaká v ďalšom kole na domácom ihrisku druholigový Šamorín.

Zápas sa hral v dusnom počasí na veľmi dobre pripravenom trávniku pred približne dvoma stovkami futbalových priaznivcov a, vzhľadom na počasie, v slušnom nasadení. To však nepochytili predavači v bufete, kde dostať pivo a dve kofoly trvalo dlho, veľmi dlho. Nevadí, najbližší domáci zápas v pohári bude najskôr o rok, dovtedy sa dôležité detaily určite vyladia.

Domáci hráči vedení novým trénerom Jaroslavom Vágnerom, ktorý prišiel z Púchova a s vekovým priemerom okolo 20 rokov udávali tempo stretnutia, mali výraznú prevahu držania lopty a... A to je asi tak všetko...

Hráčom štvrtoligistu stačilo pozorne brániť a spoľahnúť sa na nejaký brejk či štandardku, čo im napokon stačilo na pohodlné víťazstvo o dva góly. Môžu sa už tešiť na druholigového protivníka.