Extrémne nenadchnutie z Lacazetteho

01.08.2017 / Rado Ondřejíček
Radosť z nového strelca? Tak...určitee. (photo: SITA/John Walton)

Radosť z nového strelca? Tak...určitee. / (photo: SITA/John Walton)

Na každú nádej treba okamžite vyprodukovať novú beznádej. Typický Arsenal. 

Alexandre Lacazette do Arsenalu 

Som fanúšikom Arsenalu. Som ním natoľko, že Liga majstrov pre mňa končí v momente, ako Arsenal dostane desiaty gól v dvojzápase s Bayernom a najbližší rok pre mňa ani nezačne. Pozerám všetky zápasy Arsenalu, úplne všetky vrátane prípravných, keď sa sedemnásťroční týpci, o ktorých už dokonca ani ja nikdy nebudem počuť, pokúšajú zaujať Wengera v zápase proti Haladášu Szombathely. Toto všetko povedané a s vedomím ako Arsenalu nevydalo tento rok na jar, asi chápete, s akými očakávaniami som sa tešil na toto prestupové obdobie. A očakávania moje boli naplnené. Na papieri určite.

Alexandre Lacazette do Arsenalu, aspoň pokiaľ Mbappe neskončí v Reale a Neymar v PSG, je najväčším prestupom tohto leta. Cez 50 miliónov libier pre Lyon a vraj cez 200 tisíc libier týždenne pre neho, vrátane gastráčov. World class striker, gólová mašina a iné prívlastky. Giroud vraj na odchode. Ideme zaútočiť na titul v Premier League, víťazstvo v Európskej lige je samozrejmosť. Rekordný nákup, všetci nadšení, útočník na ktorého Arsenal čakal celé sezóny.

No tak sa teda ukáž!

Z hľadiska papiera to naďalej vyzerá skvele. Lacazette s mužstvom absolvuje celú letnú prípravu, zúčastnil sa turné po Austrálii a Číne, cez 100 minút si tento víkend zahral aj v dvoch zápasoch Emirates cupu. A už dal dva góly! Hallelujah!

Zajasal by som si tiež, lenže ja som tie zápasy aj pozeral. A teraz asi budem za negativistického hnidopicha, aj keď oveľa radšej by som bol za negativistického hnidopicha, čo takto o 10 mesiacov uzná, že sa kruto mýlil. Lacazette zatiaľ nevyzerá, ako najdrahšia posila v histórii mužstva, ani ako chalanko, čo svojim čírym mazáctvom dá 25 gólov za sezónu. Rozhodne nie v anglickej lige. Lacazette vyzerá ako niekto, kto na ihrisku v drese Arsenalu nemá čo robiť. Normálne stratený človek z nejakej nižšej ligy, ktorého tam vytiahli dákou náhodou a on možno aj niečo vie, ale tak strašne sa bojí odhalenia, že sa radšej ani o nič nepokúsi. Ale veď dal dva góly. Nuž dal. Jeden doťukol do prázdnej polovice brány a druhý bol tiež len čistý štandard, stál kde mal a rutinne trafil. Yaya Sanogo dal pred tromi rokmi v letnej príprave hatrick Benfice Lisabon. Musíte sa o Arsenal naozaj veľmi zaujímať, aby ste si dnes na Sanoga spomenuli. Sanogo vlastne pod Wengerom nikdy nedostal poriadne šancu, lebo od začiatku vyzeral, že tam nepatrí a že nič nezmení. Presne ako Lacazette. Ale Sanogo nestál 50 melónov, prišiel zadarmo a ani nikto od neho neočakával, že sa mu podarí to, čo sa nepodarilo Giroudovi a vlastne ani Alexisovi. A od Lacazetteho sa to očakáva.

Obyčajný a nesmelý

Nechápne ma zle, Lacazette nie je žiaden tragéd. Len je (aspoň zatiaľ) hrozne obyčajný a nesmelý. Trt makový rozdielový hráč! Fanúšikovia Arsenalu vedia púšťať hrozné hejty na Girouda, Walcotta, Chamberlaina, že tam sú dlho a furt ten titul nemáme. V týchto pár prípravných zápasoch však robil Giroud oveľa väčší vietor než Lacazette. Ten Giroud, s ktorým akože Arsénovi už došla trpezlivosť, pretože vlastne nie je world class striker. Aj Walcott sa ukázal v oveľa lepšom svetle, o Chamberlainovi ani nehovoriac. Vlastne hociktorý z mladíkov, čo v príprave dostali šancu vyzerá nádejnejšie než Lacazette. Tí mladíci toho hrozne zmrvia, ale ide z nich sebavedomie, skúšajú veci, chcú sa ukázať a za každé tri zmrvené riskantné prihrávky, alebo zbytočné kľučky, im jedna parádna vyjde. A ľudia jasajú a predpovedajú im veľkú budúcnosť.

Lacazette tam zatiaľ len stál. Však ok, nemusí si každý útočník chodiť po lopty na polovicu. Ale ako hrot za celý zápas so Sevillou sklepol pod seba dve lopty. Giroud, aj keď nemá deň a nejde mu streľba, urobí mrte takejto roboty pre ostatných. Giroud je tiež veľmi dobrý v kombinácii na jeden dotyk tesne pred prehustenou šestnástkou. Lacazette zatiaľ presne v tom dobrý nie je. Toto je síce práve oblasť, v ktorej to je celé otázka zvyknutia si na nových spoluhráčov, ale aspoň záblesk dačoho by som chcel vidieť. Alebo že keď tento obávaný útočník dostane loptu do behu, tak si skúsi urobiť priestor cez obráncu, alebo uvalí nechytateľnú, alebo aspoň niečo, čo bude keď už nie smrtiace, tak minimálne zábavné. Aspoň niečo také, čo by urobil Bellerin a to Bellerin je pravý bek. Lacazette proti Seville zakaždým počkal na podporu a potom alibisticky nahrával buď do boku alebo krídlu do behu, z toho raz ešte aj tú prihrávku spizdil. Okrem toho, že dal dva rutinné góly, ktoré by dal aj Filip Šebo, neukázal vôbec nič. Normálne sa trápil v priateľských zápasoch proti obrancom, ktorí ho priateľsky šetrili, poprípade boli papierovo o dve úrovne nižšie, než on.

Pozeral som to celé, fakt. A isto, je tam nový, musí sa adaptovať, netreba ho súdiť hneď atď... bla bla bla. Ale aby bol v každom zápase, kde nastúpil aspoň na polčas najhorším hráčom v drese Arsenalu? Pretože, sorry, my fellow gooners, ale bol. Ukázal toho málo aj na pomery priemernej posily, nieže na pomery zatiaľ najväčšieho prestupu toho leta. Pamätám si keď svoje prvé zápasy za Arsenal hral Mesut, alebo Alexis, alebo Olivier. Tiež sa na nich všetci pozerali a oni do jedného vyprodukovali instantný rozdiel, alebo aspoň jeho záblesk.

Smutno mi je. Veľmi sa chcem mýliť a vidieť, ako sa Lacazette chytí hneď proti Leicestru v prvom kole. Len sa troška obávam, že sa nechytí. Ani v druhom. Potom troška v treťom, ale vo štvrtom a piatom zasa nič. Aspoň, že sa čoraz viac hovorí o tom, že by Giroud mohol nakoniec ostať. A tiež, že Kolasinac, druhá veľká letná posila, vyzerá fakt dobre. 

Rado Ondřejíček

Rado Ondřejíček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár