Šok! EURO vo futbale nevyhrajú Nemky ani Švédky

03.08.2017 / Martin Ferianec
Švédkam sa Euro nevydarilo. (photo: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

Švédkam sa Euro nevydarilo. / (photo: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

Ženy sú vraj frišké. Hovorievali skôr narodení. V reči Štúrovskej slovenčiny, sú príliš rýchle. Aj Euro, ktoré si rozohrali v Holandsku, nabralo tempo ktorému by nestíhal ani menej lenivejší ligista. Než sme sa stihli párkrát spáliť, ženy zúžili turnaj na posledných štyroch účastníkov. S napätím sme čakali, vyhrajú Nemky alebo Francúzky, ktoré valcujú Európu na klubovej úrovni. Zbytočne. Dostali košom už cez víkend. Druhý najúspešnejší tím histórie, Nórsko, to zabalil medzi prvými. Kto nám vôbec zostal? A na koho sa tešiť vo večerných semifinále?

Dánsko – Rakúsko, Eurosport, 18:00

Ak niekto tipoval takéto zloženie semifinálovej dvojice v stávkovej kancelárii, musí byť v balíku. A na ceste do Bredy osobne sa aktérkam poďakovať. Od Dánok sme to s prižmúrením oka mohli pred turnajom čakať. Semifinále je ich obľúbená destinácia. Natoľko obľúbená, že ďalej ani nechodia. Prepracovali sa celkom nenápadne. V skupine uhrali všetky zápasy 1:0, dva vo svoj prospech a pri streleckej nemohúcnosti Nórska im skóre 2:1 stačilo na postup. Nórsko zažilo najtragickejší turnaj v histórii. Druhý najlepší celok všetkých čias nedal v skupine ani gól a pravdepodobne by ho nedal, ani keby ju hrali na odvety. Ochotne tak pustili do štvrťfinále Dánsko. Na postup do dnešného semifinále museli otáčať s Nemkami v polčase strany a následne aj výsledok z 0:1 na 2:1. Po nenápadnej skupine sa zviditeľnili vyradením obhajcu a blondínky si treba všímať aj v semifinále.

Štuple si skrížia s najpríjemnejším prekvapením turnaja od susedov z poza Kittsee. Rakúšanky boli označované vo väčšine zápasov ako outsajderky, no neprávom. Jediný argument proti nim bolo klišé o nováčikovskej dani. Tú však platili pred rokom ich mladšie kolegyne na Slovensku počas turnaja do 19 rokov. Do Holandska prišiel dospelácky výber naplnený hráčkami primárne z nemeckej bundesligy a dievčence zaslúžene vyhrali skupinu. Do štvrťfinále dostali druhú najväčšiu tragédiu turnaja, Španielsko. Tie dali góly len na začiatku prvého zápasu v derby s Portugalskom a koniec. Po dvoch prehrách postup už ani nečakali, organizátori ich museli otáčať na letisku nech si ešte odtrpia štvrťfinále. V ňom predviedli podobne nepochopiteľný výkon a v počte minút bez gólu tromfli aj severanky. Výber bundesligy v čiernobielych dresoch premenil všetky penalty a zaslúžene postúpil.

Čo čakať od vzájomného semifinále? Zasa pôjdem hlavou proti názoru bookmakerov, ktorí favorizujú Dánsko. Ich futbalu nie je čo vytknúť ale okrem bojovnosti a psychickej odolnosti, ktorou otočili zápas s Nemeckom, ani čo vyzdvihnúť. Ani na druhej strane nečakáme žiaden totálny futbal, ktorí dvíha aj Bekima zo stoličky. Skôr germánsku precíznosť v obrane, ktorá neinkasovala už 250 minút v spojení s efektivitou útoku. Tvorivá Sarah Zadrazil a strelkyňa Nina Burger predstavujú nebezpečenstvo vždy, keď sa priblížia na dohľad brankárke súpera. Dánkam je koniec v semifinále súdený historicky. Skončili v ňom už päťkrát. Prehrali aj vzájomný zápas v generálke na Euro a zastaviť spanilú jazdu nováčika sa pokúsia dnes večer.

Holandsko – Anglicko, Eurosport, 20:45

Druhé semifinále v Enschede - pokiaľ nemáte v ruke lístok - už naživo neuvidíte. Zápas mnohými označovaný za predčasné finále hlásil už v stredu vypredané. V skupine sa domáce hráčky vytrápili v koncovke. Efektívnejšie je už aj čerpanie eurofondov na Slovensku ako koncovka, ktorou sa prezentovali v prvých dvoch zápasoch. Možno tréma pred takmer vypredanými tribúnami, možno prílišné chcenie, no na jeden gól z hry spotrebovali 38 nábojov. V poslednom zápase skupiny sa karta otočila a prišli dokonca góly dva. Postup bez straty kytičky sa ráta a vyradenie finalistiek poslednej olympiády v Riu o dva góly tiež. Žlto-modré blondínky zo Švédska rovnako zažili už aj lepši turnaje. Jediná výhra s Ruskom a hlavne prehra s Taliankami 2:3, sú výsledky ktoré hovoria za všetko (venované Jurajovi Čurnému). Domáce s nimi vyfajčili jointa a sú v semifinále.

Diváci budú jednoznačne v najjednoduchšom fanúšikovskom úbore, v cestárskej veste. Zmieriť sa s nepriazňou publika musia Angličanky. Najväčší favorit na titul, najdominantnejší celok na šampionáte a ďalšie superlatívy môžeme používať na charakterizovanie výberu princa Williama. Základnou skupinou prešli ako Dunaj Bratislavou - bez zdržania. Nadeľovali podľa zásluh hneď od začiatku. Každému aspoň po dva kúsky a do Škótska, nech im nie je ľúto, hneď šesť. Prvé tri zápasy neponúkli Angličankám relevantného súpera. Poriadnou previerkou mali byť až Francúzky vo štvrťfinále. Ony sa, ale zaradili medzi ženstvá, ktoré si na turnaj priniesli formu na pečenie miesto tej športovej. S obrovským šťastím postúpili vôbec do vyraďovačky. Gólom, kvôli ktorému si brankárka švajčiarska radšej zablokovala všetky sociálne siete a svoj kiks rozdýchava do dnes. Na postup stačilo mať v tíme Jodie Taylor, ktorá jediným gólom poslala seba so spoluhráčkami do Enschede.

Favorit druhého semifinále sa hľadá ešte ťažšie ako v prvom prípade. Štatisticky všetko hovorí pre ženy z ostrovov. Majú najlepší útok na turnaj. Nad všetkými vyčnieva spomínaná Jodie. Je natoľko potentná, že si preventívne zablokovala Borisa Kollára na fejsbuku. Angličanky pôsobia jednoznačne najfutbalovejšie a najkompaktnejšie zo všetkých účastníkov. Proti nim hovorí zranená brankárka Bardsley a vykratovaná Jill Scot. Domáce sa pre zmenu prezentujú aktívnym a pre divákov atraktívnym futbalom. O najväčší rozruch sa starajú po krajoch Martens s Van de Sanden a medzi nimi hrotová strelkyňa Miedema, zatiaľ s jediným gólom. Holandská brana dostala jediný, doslova banán ešte v základnej skupine, inak nič. Zápas futbalovej vyspelosti a kompaktnosti proti domácemu nadšeniu a hravosti by mohlo rozhodnúť predĺženie.

Určite sa bude na čo pozerať. Ak chcete vidieť či o zápase rozhodne niektorá zo spomínaných hráčok, alebo semifinále spraví hrdinku z niekoho úplne iného, sledujte semifinálové zápasy v priamych prenosoch už dnes večer. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár