Kauza Neymar je v poriadku? Naozaj?

04.08.2017 / Coach Rufus
Najdrahší. (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Najdrahší. / (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Kauya Nezmar jr.: Ops, pardon, opäť mi manželka otočila klávesnicu (neznášam, keď to robí). Takže ešte raz. Kauza Neymar jr.: Rozumiete tomu celému niekto? Ja veľmi nie, a to hneď rovno niekoľkým veciam.

V Messiho tieni

Najskôr je tu hráč, ktorého podľa všetkého nebaví hrať v Messiho tieni, aj keď podľa vzájomných odkazov sú to priatelia na život a na smrť, ktorí spolu so Suahryzom vytvorili najgólovejší útočný triangel všetkých čias. Navyše, hrá v mužstve, z ktorého sa nie je veľmi kam posunúť. Ja osobne som v tom, že z Barcelony prestupujete iba v prípade, že sa nezmestíte do zostavy. Ale môžem sa mýliť.

Neymar však túži po Ballon d'Or a byť spoluhráčom Messiho tomu podľa všetkého nejako zabraňuje, kedže Delfín v ankete naposledy skončil piaty. To, že skončil piaty kvôli tomu, že sa našli štyria rozdielovejší hráči, ho asi nenapadlo.

Logika mu zavelila odchod do ligy, ktorá nikoho nezaujíma, pretože petrodoláre z nej urobili ligu jedného tímu. Neymar má ale jasný plán - chce na najlepšieho hráča planéty zaútočiť skrz pozíciu najlepšieho hráča francúzskej ligy. Zatiaľ chápete? Ani ja.

Ak sa chce stať najväčšou legendou (nejakého) klubu, už teraz si to pokazil, lebo takto sa ňou nestane ani tam, ani tam. Legendy klubu ak už menia pôsobisko, tak na samom začiatku a na samom konci kariéry, nie v 25 rokoch.

Je tu, samozrejme, Liga majstrov a výzva vyhrať ju v drese niekoho, kto ju nikdy nevyhral. To by bolo chrabré. Ale iba v prípade, že by v tom nebol zahrnutý taký šialený balík peňazí. Konečne sa dostávame k tomu, o čo (opäť) ide.

Stať sa najdrahší a najlepšie platený hráč histórie (aspoň na chvíľu) je momentálne asi najväčší úspech, aký sa dá vo futbale dosiahnuť. Už nejde o tituly či roky lojálnych služieb. Pretekáme sa v tom, kto viac zarobí a za koho sa na drevo položí tučnejší kufrík. Neymar junior neodolal a nech to zdôvodňuje akokoľvek futbalovo, neverím mu.

Ďalej je tu Barcelona, ktorá možno aj sama zabudla, že do zmluvy zahrnula výkupnú klauzulu. Už len tá suma - 222 miliónov - naznačuje, že to tam pichli len tak pre srandu a nikdy nepočítali s tým, že to niekto zaplatí. Otázka: "Buyout clausule? Yes? No? How much?" Odpoveď: "Whatever. Tu tu tu."

Prišiel Paríž a sumu, za ktorú by sa ešte pred sezónou dalo kúpiť celé AS Monaco aj dvakrát, položil na stôl. Najväčšia starosť PSG nie je tie peniaze zohnať, ale nájsť spôsob, ako obísť pravidlá FFP (Financial Fair Play).

Ďalej je tu La Liga, ktorá sa tvári, že jej ide hlavne o FFP, no v skutočnosti nechce prísť o sakra silný marketingový ksicht. Vyhlasuje, že prestup zablokuje, aj keď na to vlastne nemá žiadnu právomoc. Niekde na trase Paríž - Španielsky futbalový zväz sa práve teraz, as we speak, hádajú právnici oboch záujmových skupín.

V poriadku? Naozaj? 

No a napokon je tu Mourinho a jeho logika. José hovorí, že suma za Neymara je úplne v poriadku, no v poriadku nie je to, že to zdeformuje prestupový trh, takže keď bude kupovať Pogbu nabudúce, zaplatí 150 alebo 160 miliónov. Ako môže zároveň obhajovať a kritizovať v podstate tú istú vec, tomu takisto akosi nerozumiem, no možno som už na dnešný futbal trochu starý.

Coach Rufus

Coach Rufus

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár