Turnaj Oktagon 3 posunul scénu zasa o krok vpred, vážne!

08.08.2017 / Vladimír Bilohuščin
Scéna Oktagonu robí míľové kroky vpred. (photo: Oktagon)

Scéna Oktagonu robí míľové kroky vpred. / (photo: Oktagon)

Pekný štadión, kvalitná karta, priamy prenos v dvoch televíziách. Aby sme si všetko ujasnili už na začiatku. Podujatie Oktagon 3 posunulo scénu zasa o krok vpred a o tom sa budem hádať až do smrti. Ale poporiadku.

Organizátorom prialo krásne počasie, a tak nemala prácu ani dočasná strecha nad oktagonom. Turnaj, ako to už býva zvykom sa začal neskôr o pol hodinu, čo ma nepotešilo, ak niečo organizátor sľúbi, má to dodržať. Predzápasy ale priniesli kvalitné predstavenia, a tak som na neskorý začiatok rýchlo zabudol. Duely boli dobre poskladané a priniesli potrebné napätie. Hlavne zápasy Paradeiser vs. Široký a Pajtina vs. Lejsek dvíhali zo sedadiel. Dámy si to taktiež kvalitne rozdali.

Slovenská družina

A potom to prišlo, hlavná karta, ktorú rozbehol duel Alexa Cvernu z Bobom Vovesom. Súboj trval ale iba pár sekúnd. Voves totiž doplatil na zranenie a po zlom došliapnutí a následnom low kicku padol na zem a bolo po zápase. Tu musím byť kritický, pretože je vylúčené nastúpiť s poškodeným väzom. Neviem, či Vovesa motivovala finančná stránka (pri neúčasti by nedostal výplatu), alebo to iba chcel skúsiť. S takýmto vážnym zranením ale proste do zápasu nastúpiť nemôže, a to mali vedieť aj jeho tréneri.

Po tomto zápase sa už do klietky postupne dostali hviezdy ako Škondrič, Štrbák, Boráros a Attila Végh. A to bolo svojim spôsobom smutné. Hlavná karta v Prahe bola totiž postavená na Slovákoch a, pri všetkej úcte, české hviezdne meno sme nevideli ani jedno. Je pravda, že ho mal zabezpečiť Petr Kníže, politika, a zrejme aj financie ale urobili svoje. Je to škoda, lebo pri účasti českých hviezd, by bolo hľadisko zaplnené zrejme lepšie.

Quo Vadis Gábor Boráros?

Zvyšné súboje hlavnej karty boli na vysokej úrovni, ale nevyhli sme sa ani kontroverziám. Asi najväčšiu spôsobil duel Broráros vs. Sayah. Divákom sa totiž duel zdal až priveľmi prerušovaný. Priznám sa, že aj ja som nechápal tieto prerušenia, ale po dôkladnom rozhovore s rozhodcom Janom Hudákom som mu musel dať za pravdu. K samotnému Gáborovi sa zniesla obrovská vlna kritiky a posmešných komentárov, čo nedokážem pochopiť. Nikto netvrdil, že je Gábor najlepší na svete, ale všetci vedia, že je momentálne najpopulárnejší. A presne na tom Oktagon stavia, Gábor má totiž charizmu, vie sa predať, a hlavne vie zarobiť pre organizáciu peniaze. UFC tiež nedáva na kartu CM Punka, lebo si myslí, že vybije divíziu, je to proste biznis.

Cenou za Gáborovu prehru potom boli výzvy hneď od troch bojovníkov. Rolo Čambal je naozaj dobrý fighter, ktorý veľakrát dokázal, že patrí na slovenskú špicu a jeho pôsobenia v ACB je toho iba dôkazom. Ondro Novotný sa ale vyjadril, že odveta s Čambalom mu nedáva veľký zmysel, a podľa môjho názoru je to aj preto, že jeden z najväčších ťahákov by nebol až tak populárny u českých susedov.

Mohamed Sayah. Druhý zápas s týmto bojovníkom, by bol naozajstným potešením. Otázka totiž znie, ako by zápas vyzeral, keby sa obaja bojovníci na seba kvalitne pripravili. To sa asi už zrejme taktiež nedozvieme, pretože pre Gábora by to bol celkom risk. Prehrať dvakrát s pomerne neznámym súperom, by totiž Gábora odsunulo do pozície bojovníka domáceho formátu.

Najvyhypovanejší súboj je ale stret s Patrikom Kinclom. A to by bola podívaná. Tento zápas má potenciál naplniť celú halu. Aj keď sú obaja bojovníci v pozíciách, kde môžu aj veľa stratiť, na druhej strane môžu aj nesmierne získať. Kincl sa považuje za jednotku welterovej váhy a prehra s Borárosom, by ho z pomysleného trónu mohla zosadiť. Na druhej strane, Boráros je silné marketingové meno a výhra by Patrikovi naozaj prospela, či už na popularite, ale aj na prípadnom zárobku a potvrdení statusu jednotky Česko-Slovenska. Na druhej strane Gábor bude v zápase underdog, a tých má každý rád. Ak vyhrá, bude zasa na vrchole a jedným šmahom rozseká neprajníkov. Ak prehrá bude to síce druhá prehra v rade, ale zasa s kalibrom, aký je Patrik Kincl, by to až tak nebolelo. Tento zápas by bol určite trefa do čierneho.

Podľa môjho názoru, by ale mal Gábor zobrať zápas s nejakým schodnejším súperom zo zahraničia, s ktorým by si napravil reputáciu a hlavne sa pozviecha psychicky. Nie je nič horšie, ako spadnúť z vrcholu priamo na dno. Ako divák by som ale v prvom rade sedel najradšej na súboji Gábora s Patrikom, už iba pre to, čo sa okolo toho deje. Veď Floyd ide taktiež s Conorom a budeme to sledovať všetci.

Jeden epic k večernej kávičke

Podujatie prinieslo okrem pekných momentov aj jeden skutočne nepochopiteľný ťah jedného zo sponzorov, ktorý si neželal byť menovaný, a to dať 400 eur bojovníkovi, a teraz sa podržte, za fair play gesto. Na celom svete to funguje tak, že odmenu dostane parádne ukončenie, prípadne najlepší zápas. Už si viem predstaviť Mirka Štrbáka, ako na neho organizátor s ľútosťou hľadí, že súpera ukončil až príliš drsne a nemá šancu na bonus. Asi mu mal dať ranu, potom ho pohladiť, opýtať sa, či ho nebolí, a keď áno, tak sa radšej vzdať, aby kamošovi neublížil.

Nominované bolo ospravedlnenie za kop do rozkroku, po ktorom je snáď povinnosť ospravedlniť sa a druhá nominácia bola za neudieranie do súpera po tom, ako si takmer amputoval nohu. A toto gesto aj cenu vyhralo. No super, dostaneš odmenu za to, že v súboji nedáš ranu protivníkovi, ktorý leží mŕtvy na zemi. Čerešničkou bolo, že cenu vyhral Alex Cverna, ktorý je zrejme super chalan, ale dostať cenu fair play za jeden cielený kop do zranenej nohy mi príde prinajmenšom divné.

A teraz k skutočným epic failom. Prvý epic nastal počas hlasovania o víťazovi ceny, to totiž prebehlo ešte pred zápasom Végh vs. Byrne. Čo keď by niekto z dvojice bol ultra férový a cenu by si zaslúžil viac? Chápem, že cenu nechceli udeliť po konci podujatia, lebo tušili, že diváci odídu po poslednom gongu (čo aj odišli), ale keď už, tak by bolo možno lepšie hlasovanie na internete.

Druhý epic bol samozrejme výška odmeny. Po zverejnení platu Kvapila, ktorý bol na úrovni 200 eur, sa chlapcom po vyhlásení tejto prapodivnej ceny muselo dosť ťažko dýchať. Môžeme totiž predpokladať, že Kvapil nebol sám, kto mal odmenu nižšiu ako spomínaný bonus. A to sme videli parádne ukončenia Paradeisera, Martínka, Štrbáka a mnohých ďalších. Nabudúce tak poprosíme organizátora, nech neznalým sponzorom tieto myšlienkové pochody vysvetlia a trvajú na cene za výkon večera, ďakujeme.

Okrem tohto prešľapu som mal dosť silný pocit, že Oktagon až veľmi kopíruje UFC. Je pravda, že UFC je jednotkou a presne vie, čo robí, ale takmer totožné osvetlenie (aj konštrukciou, aj červeno-modrým prevedením), nástupy bojovníkov po videovizitke a podobné veci, vyzerali podozrivo. Organizátori síce načrtli niečo o spolupráci s UFC, ale keďže to, nevedno prečo, nevysvetlili, vyzeral turnaj trocha ako slabšie vydanie americkej ligy.

Evolúcia v priamom prenose

Napriek výhradám ale podujatie Oktagon 3 posunulo latku česko-slovenského MMA zasa na vyššiu úroveň. A teraz nehovorím priamo o realizácii turnaja, prípadne zápasoch. Hovorím o celom tom cirkuse, ktorý turnaj spôsobil. A môžeme sa staviť, že komunita fanúšikov sa po tomto podujatí riadne rozrástla. Viem, videl som čísla. Ak to pôde takýmto smerom ďalej, budú sa živiť hutné debaty na sociálnych sieťach, výzvy bojovníkov, trash talk a podobné veci, čaká nás svetlá budúcnosť. 

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

Napíš komentár