Vežet 2.0

10.08.2017 / Mišo Hudák
Ladislav Veľký v Košiciach zostáva. Okolo neho bude ale plno nových tvárí.  (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Ladislav Veľký v Košiciach zostáva. Okolo neho bude ale plno nových tvárí. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

V máji som bol veľmi rozčarovaný z prístupu Vežet k vlastným priaznivcom. Bol som unavený z dokazovania svojho vzťahu ku klubu, ktorého skutočné a jediné farby sú aj farbami môjho krvného obehu. Neubehli ani dva dni od uverejnenia článku Vášeň Srdce Život  a obdržal som telefonát, na ktorého druhej strane bola zástupkyňa marketing klubu. Od dohodnutého osobného stretnutia som nemal žiadne očakávania, každopádne naň prišiel aj nový prezident klubu pán Lang. Myslel som, že pôjde o formálne stretnutie, ale pán Lang vydržal sedieť tridsať minút a počúvať moju kritiku na služby na štadióne, vzťah klubu s fanúšikmi, upadajúce mládežnícke kategórie a mnoho ďalších objektívnych aj subjektívnych argumentov.

Prvé kroky nového vedenia

Ešte je stále leto a do začiatku sezóny ostáva niekoľko týždňov. Ale Vežet ako organizácia stihla spraviť niekoľko krokov na ľade aj mimo neho, ktoré povzbudili moju zvedavosť a potvrdili dôveru v nového prezidenta klubu. Miesto niekdajšieho nedôstojného a otrasného zbavovania sa ikon a legiend klubu, prešiel Peter Bartoš plynulo z A tímu k trénovaniu mládeže. Miesto ignorovania výsledkov fantastickej práce Igora Libu, vedenie klubu prišlo do jeho hokejovej akadémie s ponukou vzájomnej spolupráce. Miesto skupovania lepších hráčov extraligy sme sa konečne dočkali hráčov z iných zdrojov, zatiaľ len niekoľkých, ale na konzervatívne pomery Vežet je to veľká zmena.

V lete 1967, ôsmeho augusta, sa Stan Mikita na jeden zápas ukázal v drese Vežet, skutočných pôvodných Vežet. Po päťdesiatich rokoch, na prípravnom zápase s Liptovským Mikulášom, sa krátka spomienka na tento deň objavila aj na kocke. Okamžite mi napadlo, že aj napriek odohraniu jediného zápasu, by sa ako kandidát na vyradenie dresu s číslom 21 hodil viac ako Diego Maradona. S odvolaním sa na Mikitovu autobiografiu Forever a Blackhawk a Maradonovu posthokejovú kariéru je o ľudských kvalitách prvého menovaného okamžite rozhodnuté. Niekoľko ďalších nápadov pre nového prezidenta Vežet som si nechal na záver. K vyradeniu čísla dodám len, že v Chicagu slávnostne vyvesili dvadsaťjednotku devätnásteho októbra 1980. A Peter Bartoš bude mať narodeniny piateho septembra.

Na ľade už bolo vidieť náznaky kombinácií. Tretí prípravný zápas ponúka viac hokeja ako druhý, či prvý, ale samozrejme menej ako štvrtý, či piaty.

Vežet sa príchodom nových hráčov opticky zväčšili. To je základný predpoklad na úspech v playoff proti Banskej Bystrici. Nenechať sa utierať po mantineloch. V útoku aj v obrane je viacero pravákov, to dodáva kombináciám viac variability. Extraligové tváre Martin Bača a Jere Pulli sa dostali do prvých dvoch obranných dvojíc. Bača ukázal prácu pri mantineli, Pulli dvoma sólami pripomenul Juraja Kledrowetza z najlepších rokov. Blake Kessel v utorok nehral.

Netrúfam si povedať či Ladislav Veľký dostal, alebo si vybral do útoku Mareka Hovorku a Petra Kafku, každopádne očakávam preňho menej osobných trestov, pretože sa nebude zúfalo snažiť zachrániť zápasy sám, má parádnych zbrojnošov. Marek Hovorka je neoddiskutovateľná posila, po faux pas z minulého leta by si ho Vežet mohli udržať aj na extraligu. Druhý útok je úplne nový, Patrik Koyš, Tomáš Klíma, David Pacan. Práve prvý Vežet kanaďan bude súperiť s najväčšími očakávaniami. Hetrik každý zápas, tri bitky a dvanásť nula, nič menej samozrejme. Nebolo u neho badať náznak problémov s adaptáciou na veľký ľad. Pozične, technicky, fyzicky na vysokej úrovni s chuťou aj rozohrať kombináciu aj sa pustiť do bránky s pukom v ústach. Poprosím viac takýchto nákupov. Samozrejme, po úspešnej sezóne prejde do lepšej ligy za viac peňazí, ale keď si niekto potrebuje pripraviť dobrú vizitku pre väčšie a bohatšie súťaže pri prechode zo Severnej Ameriky do Európy, vôbec mi nevadí ak svoje maximum odovzdá v Košiciach!

Prvá tretina začala exhibične, až od polovice zápasu dokázal Mikuláš zmysluplne prísť do útočnej tretiny a niečo vymyslieť. Na augustový hokej sa Vežet nezvyčajne kombinačne zabávali, miestami na úkor organizovanosti v obrane. Eduard Šedivý sa zatiaľ prepadol do tretej obrannej dvojice. V aktuálnej zostave je z obrancov najmenší, verím, že to ako minulý rok dokáže zakryť pohybom a rozohrávkou, v utorok sa mu totiž zúfalo nedarilo.

Ďalší domáci zápas Vežet bude až na konci mesiaca proti GKS Tychy, porazenému finalistovi a víťazovi základnej časti poľskej ligy. Obľubujem konfrontácie s tímami z iných krajín a súťaží. Predsa len Zvolen, Poprad, Mikuláš, ktoré sú ku Košiciam najbližšie sa tu každý rok otočia viackrát. Na mapu pribudla aj Detva, tú však dosiaľ vnímam ako exotický zájazd do neznámej divočiny. Oboznámenie sa s kvalitou tímov z Poľska a Maďarska by mohlo priniesť trocha objektívnych faktov do debaty o otvorení sa ligy smerom do zahraničia. Po vymenovaní názvov miest Skalica, Piešťany, Martin, Bardejov už v druhej najvyššej súťaži neostáva dostatok náhradníkov.

A teraz niekoľko návrhov pre nového prezidenta Vežet, pána Júliusa Langa.

9 12 14 21 27 43

Vlastimil Plavucha, Peter Bondra, Juraj Kledrowetz, Stan Mikita, Ladislav Nagy, Peter Bartoš. Väčšina z týchto mien bola spomenutá vyššie. Nemusíte vyradiť hneď ďalší celý útok, možno postupne, jedno, alebo dve čísla za sezónu. Stan Mikita je asi bláznivý nápad, lacný naschvál, ale to preto, lebo pre Diega je pripravená lepšia pocta.

Námestie Maradonu Mieru

Námestie Maratónu Mieru uzatvára severný okraj Hlavnej ulice v Košiciach. Symbolom námestia je socha nahého maratónskeho bežca od scohára Arpáda Račka. Doteraz uvažujem nad adekvátnym miestom v rámci mesta, kde by bolo vhodné umiestniť sochu nahého hokejistu.

Oranžová a čierna

Ak má byť nastávajúca sezóna novým začiatkom, prinavrátením dôvery v klub, návratom k fanúšikom a arcihokeju, mohol by ju symbolizovať aj návrat k pôvodným farbám. Potom by to bolo Vášeň Srdce Život 2.0.

P.S: Podcast

Bohumil nahral podcast s Čechom, ktorý pracuje pre moderný klub v Liberci. Vypočujte si, ako a čo robia v tíme 21. storočia inak. 

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár