Slovnaft Cup v regiónoch: Legendy, veteráni a porazení Hamšíkovci

10.08.2017 / Denis Bohumil Schvarcz a Martin Ferianec
Myjava vyhrala.  (photo: Martin Ferianec)

Myjava vyhrala. / (photo: Martin Ferianec)

Report zo Zemplína a od Košíc ste čítali včera, dnes pokračujeme v mapovaní zápasov druhého kola Slovnaft Cupu 2017/18. Za reporty, ktoré ste nám poposielali z trávnikov od Levoče po Myjavu, ďakujeme. Nemíňajme písmenká na zbytočný úvod, tu je šesť statočných duelov slovenského pohára na vlastné buľvy.

Myjava - Krásno nad Kysucou 3:1, píše Martin Ferianec

Slovenský pohár bol pre Myjavu doslova sviatok. Nedá sa povedať, že by štadión na Kopaniciach za posledné roky nevidel významnejší zápas, skôr naopak. Častejšie sme ale vítali reprezentácie a zápasy Európskej ligy ako Slovenský pohár. Ten je naozaj vzácnosť. Za posledných päť rokov sa hral len dva krát. Obidva zápasy mali na svedomí Košice. Nech im sú kopačky ľahké a vedúceho vreckovka pokiaľ možno suchá.

Organizátori vybavili počasie, kvalitne pripravený trávnik, sympatickú rozhodkyňu, studené pivo, čerstvú cigánsku, proste všetko čo vám na Slovane chýba. K tomu vcelku atraktívny súper so známym menom na poste hrajúceho trénera. Sviatok futbalu bol bez chyby.

Zápas začal zostra. Po 48 sekundách sa po rohu presadil hlavičkou Matúš Jorík. Jeden z hráčov kvôli ktorým sme chodili na futbal pri postupe do fortunaligy a vtedy strelec postupového gólu. Hlavou mu priťukol ďalší chlap, pre ktorého stále ľudia chodia na tribúny, Marek Jastráb. Zvyšok polčasu domáci systematicky zahadzovali šance. Keď na jednu gólovku prihrali hosťom z Tatranu, zrazu sa dalo a bolo 1:1.

Hostia z Krásna zaujali hneď tri krát. Brankár hostí napríklad hral pred vápnom na lopte viac, ako všetci obrancovia dohromady. Druhou zaujímavosťou bolo prevedenie rohového kopu. Veľmi nádejné a budúcim súperom odporúčam naštudovať. Poslednou zaujímavosťou bol nacvičený signál brankára s trénerom hostí (meno si ešte šetrím). Tréner zakričal, zamával, brankár nezaváhal a loptu mu na striedačku poslal.

V druhom polčase už absolútne dominovali Kopančiari. K dvom gólom pridali dve brvná a v koncovke viac nepresností. Spomínaný signál hostia zopakovali aj v druhom polčase a už sme tušili, že brankár vyzýva trénera do ihriska. A kto ním teda bol? Pavol Staňo. Člen legendárnej petržalskej zostavy z čias kedy dobíjali Európu. Nastúpil na posledné minúty. Po strete jeho lakťa s hlavou domáceho hráča zistil, že je obľúbený asi ako Ďuri Halenár medzi trnavskými fanúšikmi.

Postup Myjavy je jednoznačný a zaslúžený. Už sa čaká, koľko dostane Púchov.

Levoča - Geča 6:2, píše Daniel Sanitrik

Levoča z piatej ligy aj tento rok potvrdzuje status pohárového mužstva. Opäť raz postúpila do tretieho kola Slovnaft Cupu. Po výhre v 1. kole, keď v regionálnom derby porazila Spišské Podhradie 2:1 sfúkla na domácom trávniku FK Geča 73 v gólovej prestrelke 6:2.

Skóre otváral riaditeľ miestneho gymnázia, hetrikom začiaril levočský "striker," vo voľnom čase učiteľ v centre voľného času Michal Kasper. V dvoch zápasoch strelil už päť gólov.

Levoča privíta v ďalšom kole MFK Ružomberok, ten sa v priebehu krátkeho času dostane z luxusných šatní Goodison Parku do miestnych unimobuniek. Z úspechu sa teší aj futbalový komentátor televízie DIGI Sport, Karol Jakubovič.

Nový Život - Zvolen 2:3 po rozstrele, píše Telovýchovný vedúci

Prvý polčas som čiastočne presedel pod orechom a čiastočne na násype pri kukuričnom poli. Tieňov bolo málo, v páľave Žitného ostrova šliapalo aj nealkoholické pivo. Diváctvo nechalo tribúnku napospas slnku, radšej sa uskromnili postojačky pri zábradlí pod briezkami v rohu ihriska. Dvaja domáci báčikovia si sadli na stoličky tesne za čiaru ihriska, pripomínali tak Jacka Nicholsona na zápasoch NBA keď hrajú Lakers v Los Angeles. Bola asi aj hymna, okrem "Hajrá fiúk" som ale nič nerozumel.

Na ihrisku rozdiel troch ligových úrovní (piata versus druhá) vidieť nebolo. Šancí mali tak pol na pol. Keď v prvom polčase Bryndziari dve svoje premenili zdalo sa, že sa zápas bude po prestávke už len dohrávať. Nový Život ale dva góly nepochovajú. Vlani vyhrali tri pohárové zápasy, pôda v Illésháze je horúca aj pre väčšie mužstvá, ako z piatej ligy.

Domácim vliala nový život štandardná situácia v polovici druhého polčasu. Keď na gól premenili aj druhú a Arpád Meszáros desať minút pred koncom vyrovnal, nervózni Zvolenčania znervózneli ešte viac. Len Ľubomír Moravčík, legenda St. Etienne, Celticu Glasgow a v súčasnosti asistent trénera vo Zvolene, nestrácal úsmev z pier. Nestál pri lavičke, ale krížom cez ihrisko, možno pykal za vylúčenie z víkendového zápasu proti Bardejovu. Počas neho podľa očitých svedkov zopakoval scénku zo štvrťfinále MS v Taliansku, keď teatrálne vykopol topánku.

Nový Život bol blízko najväčšiemu prekvapeniu druhého kola. V rozstrele sa ale mýlil len jeden ich strelec, penaltu gólman Gábriš vytlačil na brvno. Andrely Kousseabio Makela aj piaty kop Zvolenčanov poslal istým spôsobom do siete, postupuje favorit.

Bol to voňavý pohárový zápas a nielen vďaka bufetu, z ktorého namiesto klobáskovej tiahla vôňa pečenej ryby.

Veľká Lomnica- Ružomberok 0:10, píše Jožo Franko

V rámci Slovnaft pohára až 556 divákov zaplatilo jedno éčko aby videlo 10 gólikov v sieti domácej Veľkej Lomnice. Tri boli Lačné, halde ďalších zabránili hádzanárske zákroky domácej stálice medzi žrďami - Langi (Ľuboš Lang) si zachytal naozaj kvalitne. Na ihrisko sa na posledných päť minút dostal aj veterán ihrísk pod Tatrami, 52-ročný Michal Bocko. Hráč s číslom 4 sa naozaj narodil ešte v roku 1965.

Horalka v bufete išla po 50 centov, hlásil mi junior. Televízie poslali štáby a natočili šicko. Športu zdar a fodbalu zvlášť.

Terchová - Prešov 0:2, píše Michal Kolárik

Bol som sa kuknúť, ako sa bude Koňarom dariť v rodisku najväčšieho slovenského zbojníka a či sa domácim Terchovčanom podarí ozbíjať fortunaligistu, ktorý nedávno ozbíjal majstra.

Hralo sa na terchovské pomery vo veľkom teple, tridsať čísiel určite viac lákalo do vedľajšieho wellness centra ako k sledovaniu futbalu. Prítomných 620 platiacich divákov (a ďalších sto s cezplotenkou) však bolo napriek prehre domácich spokojných. Klub pripravil na zápas špeciálne pamätné šály vo farbách domáceho FK Jánošík a hosťujúceho 1. FC Tatran. Na zápase boli aj fanúšikovia z Prešova, hoci bez šálov a bez vlajky.

Hostia nastúpili v kvalitnej zostave na hrote s poľskou vežou Wiezikom a prvý polčas domáceho nováčika stredoslovenskej 4. ligy Sever veľmi do šancí nepúšťali. Vedenie im v rodisku Juraja Jánošíka zabezpečil práve poľský legionár v 27. min. Na konci polčasu mohol vyrovnať Peter Puček, ale Taliana, ktorý si na loptu siahol, nakoniec z uhla neprekonal. V druhom polčase domáci, za ktorých hrá viacero odchovancov žilinského MŠK (napr. aj Tomáš Ďurica či Vlado Perexta) kondične stačili s hosťami, ktorí zbierali karty, chytali kŕče a nechali sa v závere zatlačiť. Vyrovnanie mal v závere na dosah Juraj Vantúch, ale v megašanci nedal a na opačnej strane poistil postup do 3. kola pri vabanku domácich v nadstavenom čase Peter Katona. Gólmana Milana Ságu si vychutnal.

Tréner Miroslav Jantek nebol veľmi s výkonom zeleno-bielych spokojný a pochválil domácich, že hrali dobrý futbal. Naopak, domáci Pavol Šuhaj, ktorý tiež voľakedy kopal najvyššiu súťaž, kvitoval, že jeho chlapci trápili súpera až do konca a tento zápas bol odmenou za prácu, ktorú v posledných rokoch v Terchovej robia všetci od trávnikára až po posledného náhradníka.

Belá-Dulíce - JUPIE Mareka Hamšíka 4:0, píše Michal Salíni

Ja som sa vybral podporiť našich chlapcov z Belej-Dulíc. Ešte pred prvým kolom vravím kamarátovi, že toto je naša cesta do pohárovej Európy. Smial sa.

Každopádne, v prvom kole sme vyhrali v Bešeňovej a tak sme sa tešili aj na Hamšíkovcov. Navyše doma. Hneď na obed zabavil status klubu z Belej na Facebooku, vraj sám veľký Hamšík prišiel na leteckom špeciáli na letisko v Košťanoch, aby podporil hráčov z klubu, nesúceho jeho meno.

Ale k zápasu. Ľudí bolo tak akurát, zhruba ako každú nedeľu, možno tribúna bola plnšia. Sadám si k chalanom a vravím: "Boha chaloši, Anglický týždeň. Hráme v stredy a soboty, to tu ešte nebolo." Belej sa darí, minulý rok obsadila 2. miesto v 4.lige Sever, a tím pod vedením bývalého hráča Laca Faziku predvádza ofenzívny kombinačný futbal, ktorý baví aj divákov.

Zápas sa začal v horúčave, čo sa podpísalo aj na hernom prejave obidvoch mužstiev. V 17. a 18. minúte po sa po dvoch centroch za obranu presadil domáci ostrostrelec Janko Debnár. Hrá sa začala preklápať na stranu Belej a hostia sa často schyľovali k tvrdým zákrokom, ktoré rozhodca aj ocenil žltými kartami. V druhom polčase vystrčili rožky aj Bystričania, ale nepresadili sa ani zo štandardných situácii. Zato domáci začali hrať na rýchle protiútoky, ktoré im priniesli ďalšie dva góly a tým pádom historický postup do 3. Kola Slovnaft Cupu.

Náš sen o pohárovej Európe stále žije :)