Bol to zápas Lukáša Čmelíka, hoci z neho išlo Rossiho roztrhnúť

10.08.2017 / Miloš Kubalík a Gabriel Vass
V Ivánke mali zážitok aj pristávajúci cestujúci.  (photo: Gabriel Vass)

V Ivánke mali zážitok aj pristávajúci cestujúci. / (photo: Gabriel Vass)

Vždy, keď zavíta prvá liga na futbalový vidiek, je sa na čo tešiť. To som ešte cestou do Ivanky nevedel, že na futbal pôjde celá Bratislava a jej okolie. V kuloároch sa síce pošuškávalo o veľkom záujme, akonáhle ma to vypľulo na výpadovku na Ivánku, už nebolo inej možnosti. Musel som sa zaradiť medzi nervóznych vodičov do kolóny. Po 20 minútach bolo jasné, že tvrdohlavé sledovanie 99. Saganovho víťazstva nebol dobrý nápad. Veď aj ostatní pozerali, pomyslel som si. Preto tak nervózne trúbia, aby aj oni stihli zápas.

Prvý polčas na divoko

V čase výkopu ma zachránil chytrý fón a pripojenie na online prenos. Z auta sa tak dal sledovať úvodný tlak hostí. Prvý gól som nestihol len tesne, bolo treba lepiť dieru za predo mnou idúcim autom. Zmeškal som komickú situáciu, ktorá ale neunikla Gabrielovi Vassovi, ktorý dnes hosťuje čoby spolukomentátor. "Miestny časomerač pobavil, keď gól zapísal domácim, a potom sa márne snažil opraviť svoju chybu. Výsledkom bolo, že nejaký čas svietilo skóre 12:0," vkladám prvý z viacerých jeho postrehov.

Po príchode na štadión do Ivánky to vyzeralo inak, ako pred dvomi týždňami na zápase s Čunovom. Tak futbalovo. Auto na aute, policajt na policajtke. Hustá atmosféra, ako má na futbale byť. Dokonca aj dve telky boli.

Na mojom lístku bolo rukou vypísané číslo 966. Oficiálne vraj 650 ľudí, čo mi hlava neberie. Počty plus mínus potvrdí aj Gabo: "Fanúšikovia DAC prišli, ako už u nich býva zvykom, znova v hojnom počte. Z môjho pohľadu bol pomer síl v hľadisku tak 50:50." Podľa mňa ich muselo byť aspoň 400, prvý polčas som strávil v sektore hostí. Nem dobre som im však rozumel. Predsa, už mám nejaký rok, dva po škole. Hlava na hlave, na ihrisko nebolo moc vidieť. Vrava sem, vrava tam, krásny slovenčina kam hlava mi točí. Inak boli v pohodičke. Pivko, cigánska, lupienky, žubrienky. Oko mihalo sem - tam, občas aj na ihrisko.

Na ňom mali navrch žlto-modrí. "DAC mal viditeľnú prevahu, ale hral na istotu po osi stopéri - brankár - krajní obrancovia," glosuje môj spolukomentátor. Po polhodine hry mal jednu z mnohých šancí Lukáš Čmelík. "Pambou vysunul Divkovića, čo prinútilo gólmana Ivánky Madeja vybehnúť. V sklze útočníka len nakopol a lopta sa odrazila späť, priamo na nohy Čmelíka. Z asi 40 metrov len o milimetre minul opustenú bránku," upresňuje kolega.

O pár minút tak nejako  - ani neviem ako - prišla penalta a druhý gól hostí. Davis premenil druhú za štyri dni. Na ihrisku bolo jasne vidieť, kto je lepší. Ak som tam dovidel. Gólov mohlo byť aj viac, ale prvý polčas skončil výsledkom 0:2.

Sviatok v Ivánke

Po polčase som sa presunul na opačnú stranu, kde bolo menej tiel. To, že v Ivánke bol futbalový sviatok, sa opäť potvrdilo. "Pri nástupe na ihrisko čítal hlásateľ zostavy a nezabudol spomenúť, že domáci nastupujú s hrajúcim trénerom," pripomína Gabo udalosť z času, keď som sa ešte len plížil autom k ihrisku.

Pribudlo niekoľko preletov lietajúcich strojov a vtákov rôzneho typu. Po úspechu spred dvoch týždňov na blízkom letisku pochopili, že Slovnaft Cup je dobrý aj pre podporu leteckého turizmu. Okrem pravidelných liniek preleteli tesne ponad štadión aj menšie lietadielka a jedna helikopotvora. Aj by som odprisahal, že tesne nad trávnikom spomalili. Voľným okom bolo možné zahliadnuť pilota, ako prstom ukazuje nadšeným japonským turistom nalepeným na okienkach, dianie v Slovenskom pohári.

V druhom polčase sa diali veci rovnako, ako v prvom. Dunajskostredskí dali tretí gól pomerne skoro. V 50. minúte doklepol do prázdnej brány Čmelík, ktorý sa na Žitnom ostrove sa pokúša o pokropenie nádejnej kariéry. "Netuším kde bol postranný rozhodca, ale aj kapitán v pristávajúcom lietadle videl, že to bol aspoň metrový ofsajd," krotí optimizmus kolega.

Celkovo hrali hostia v podstate bago, mohli pridať ešte aj veľa ďalších gólov. Najmä hrdina dnešného vydania a včerajšieho zápasu, Lukáš. "Kontárovu dlhú loptu, ktorá letela približne 15 minút si Čmelík fantasticky vo vzduchu pätou prehodil cez obrancu domácich a rútil sa sám na brankára, ale opäť ho len trafil do tela. Toto bola už jeho asi piata zahodená tutovka. Keby to spravil v lige, mesiac zbiera kužele po tréningu. Rossiho na striedačke išlo z neho išlo roztrhať a na rad prišli aj typické talianske gestá," upresňuje Gabriel.

Proti bola slepé mušky na štadióne alebo brankár domácich.

Ako to už vo futbale, ale aj v živote býva, keď nedáš ty, skóruje tvoj súper. Z prvej a jedinej strely na bránu. Gól zápasu, možno aj kola, strelil hráč s číslom 23, Adrián Mušinský. "Bol to najkrajší moment," súhlasí spoluautor. Mušinskému to šlo vynikajúco aj v prvom kole.

Diváci okamžite ožili pokrikmi „Ivanka, Ivanka“. Aj som sa obzeral, reku ktorá to je.

Z domáceho sektora o počte asi piatich ľudí priletela päť metrov pred nás dymovnica. Následne ju išli odkopnúť preč, že nech neprerušia zápas teraz, keď sa nám darí. Na viac dymovníc a gólov sa však domáci nezmohli. Aj keby sme im to dopriali. Prekvapenie na úkor favorita sa nekonalo.

Po zápase bolo rušno aj na opačnej strane v sektore domácich. Strhla sa tam trma vrma medzi fanúšikmi, stoly popadali, nejakí ľudia popadali. Aj sa hrali na naháňačku. No načo to bolo dobré. "Po záverečnom hvizde sa spravilo pár fotiek s fanúšikmi a išlo sa domov," uzatvára príspevok k spoločnému dielu kolega.

Dunajská Streda nepúšťala v stredu domácich ani len do stredu ihriska. Nie to ešte k svojej bráne. Vyhrala 3:1 a postupuje bez problémov ďalej.