Pondelkové Tréneroviny - Ivan a jeho Nitrančani, ktorí oživili ligu

14.08.2017 / Richard Hanzlik
Archívnejšia, ale poteší.  (photo: SITA/Diana Černáková)

Archívnejšia, ale poteší. / (photo: SITA/Diana Černáková)

Futbalové povstanie pokračuje aj po štyroch odohraných kolách. Marek Uljaky sa v Zelenči smeje a Pyco Zelenský si obul svoje sviatočné nanuky z hadej kože. Trnava je stále prvá. Veselo je aj v rodisku Jaguára Land Rovera. Nitra ešte neprehrala a za Hrošša neprejde nielen lopta, ale dokonca ani ľudia na eskalátoroch v obchodnom centre. Ivan Gauád v bielej košeli bez tácky, nápojového lístku a platobného terminálu servíruje mestu futbalovú eufóriu, akú si nepamätajú od doby, kedy Jožo pichol vidly do zeme a z nej vytryskol prvý čapovaný Corgoň. Ešte je tu niekto, kto ľutuje, že do ligy nepostúpili VSŽ Steelčartovce? Ako pred tromi rokmi povedal Jano Dubnička, do ligy by sa mali vrátiť futbalové bašty a všetci by to mali hrať pekne odzadu.

Predohrávka bola chutná, ako keď si pred obedom naložíte dva balíky tých trubičiek z LIDLa. Nitra v susedskom derby porazila ViOn pri návšteve kola. V sobotu Trenčín zase ukázal, že pokaziť sa dá každý zápas. Trnava vyhrala v Ružomberku a tým pádom by vyradila aj Everton. Žilina rozmrazila lopty z minulej sezóny, Karol prišiel z dovolenky a do tej tresky a trojvrstvového toaleťáku pomlela Senicu. Michalovce sa síce vrátili konečne domov, ale s rovnakým efektom ako keď behali po republike. V nedeľu večer Slovan delil body s Dunajskou Stredou a chudák Filip Hološko zase behal po krídle ako postranný rozhodca.

FC Nitra - ViOn Zlaté Moravce 1:0, 5135 divákov

Veľký test alergie Slovákov na kvitnúce topole dopadol nad očakávania dobre. Jediným odhaleným alergikom bol nakoniec iba rozhodca Marhefka, ktorý sa silou mocou chcel prepracovať do našej zostavy kola. Ale ako sa hovorí na chodbách Ministerstva práce, sociálnych sietí a rodiny, chvalabohu nie je každý deň nedeľa. Jedna lastovička leto nerobí a ak dokáže podobné výkony zopakovať bez toho, aby dostal po papuli, miesto má isté.

Ak by podobných zápasov bolo na Slovensku viac, mohli by tie obchody zatvoriť aj v sobotu a nikto by sa nehneval. Lepší scenár by nenapísala ani Táňa Keleová Vasilková. Nitra mala aktivitu, potom sa prebrali aj hostia, ale zápletka sa odohrala v úvode druhého polčasu. Dobrotka bol krátky, Nikoličovi zlyhala navigácia a na kruhovom objazde zvolil zlý výjazd. Ivančík otvoril skóre a zarobil kabíne na bonusy. Dvoch pikových dolníkov si potom vytiahol Nikolič, ale Marhefka mal horníka, menil na červeň a Miloš sa mohol ísť sprchovať prvý. Nitra sa stiahla, Moravce útočili, ale Hroššo si sériu pokaziť nenechal. Jarábek vybehne na kávičku na disciplinárku, pokutu si dá do nákladov a ide sa ďalej.

MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava  0:2, 2747 divákov

Zlý deň pre Ružomberok symbolizoval už fakt, že hlavným sponzorom klubu je kouč Trnavy Maestro. Ale verili si domáci, pretože Spartak si z výletov do Ružomberka domov nosil maximálne tak korbáčiky a posledná výhra na štadióne pri oddelení ovocia a zeleniny v Tescu sa datuje do doby, kedy si Slováci mysleli, že Topvar sa má piť a na Slovenskú poštu sa môžete naozaj spoľahnúť.

Zápas začal rýchlejšie, ako takzvaný žinčicový beh. Spartak kopal roh, do výšky meter dvadsať sa zavesil Tóth, od ktorého to Macík naozaj nečakal a notifikácie výsledkových aplikácií začali pípať. Netrvalo dlho a Eghov pas si zo strachu pred ďalším Tóthovým gólom do vlastnej bránky zasunul gólový Kružliak. A to je stav, z ktorého už niet cesty späť. Ako keď idete na WC a po usadení si uvedomíte, že pri sebe nemáte telefón. Druhý polčas domáci ovládli a pokutové územie hostí miestami pripomínalo polikliniku o šiestej ráno, ktorú sa snažia dobiť dôchodcovia. Ale Vantruba robil, čo mohol a čo nevedel, to mu Kadlec pomohol.

AS Trenčín - ZP Šport Železiarne Podbrezová 1:1, 2000 divákov

Ak si potrebujete niekam na víkend odložiť dieťa, psa alebo nezdanený hmotný majetok, detský kútik na hracej ploche v Trenčíne je presne to miesto, ktoré hľadáte. Skúsený tím zabávačov ovláda desiatky svetových jazykov a vy máte istotu, že o nič neprídete. Ako napríklad taká Podbrezová, ktorej stačila jedna strela na zisk bodu. Trenčín si naďalej užíva vstup do ligy, vďaka ktorému nemusí hráčom vyplácať odmeny naviazané na výkon.

Niekto páli Morenu, partička okolo Jangu šance. V druhom polčase už dokonca na štadión dorazil aj dobrovoľný hasičský zbor z Rajeckých Teplíc. Domáce mužstvo bolo aktívnejšie, ale stále im ten Kuciak nedokázal uhnúť v tej správnej chvíli. Na konci polčasu kopal AS sériu rohov a posledný z nich už ani Kuciak neregistroval. V druhom polčase zaujal Leškov priamy kop. Kopol ho s tenisovou loptičkou a Chovanovi preletela pomedzi biceps a triceps až do bránky. Ak by potom Válovčan svoju šancu nepokazil, padol by od hanby aj ten hrad nad štadiónom.

MŠK Žilina - FK Senica 7:1, 2656 divákov

Kurz na Senicu bol taký lákavý, že mať heslo k internet bankingu štátneho rozpočtu, už obedujem Tom Yum u Karola na Belize. Čakanie na to, kedy konečne Guľa vytiahne lopty z minulej sezóny sa skončilo. Odniesla si to Senica a IBAN Vrabec si uvedomil, že to, čo mu behá po ihrisku by najradšej zakopal za vinohradom. Hostia doteraz počítajú škody a na miesto už vyrazil vládny bavorák plný servítok a štátnych radkýň.

MŠK začal opatrne, ale keď zistil čo si môže dovoliť, začali nezadržateľne pribúdať góly. Padali až dovtedy, kým sa nepokazila časomiera a rozhodca nemal zapísaný celý poznámkový blok. Keby sa hralo ešte chvíľu, spadne do Plachovej bránky aj vesmírna stanica ISS. Otázka teraz je, či Senica tak zápas pokazila, alebo by domáci dokázali poraziť aj mužstvo, ktoré neleží napojené na dýchacie prístroje.

MFK Zemplín Michalovce - 1.FC Tatran Prešov 0:1, 2563 divákov

Pred výkopom východniarskeho derby prebehla jednokolová vedomostná súťaž zameraná na skloňovanie číslovky 2. Víťaza sme síce nespoznali, ale poukaz na dva piva v miestnom bufete získal jediný strelec zápasu Roland Černák. Domáci sa po dlhej dobe vrátili domov, na nový koberec, ale ten im asi príliš zväzoval nohy. Do budúcna bude fajn odviazať ten špagát, podľa ktorého sa lajnujú čiary.

Prešov dokázal, že hrať vonku mu ide. A možno stačí k súperom posielať len Černáka pre výpalné. Ak sa bude vyhýbať vlekom na Štrbskom Plese, môže to byť pre Prešov pekná sezóna. Michalovce by už mali začať trénovať s loptami. Chýba im moment prekvapenia? Tri plagáty Petra Nagya v sprchách to vyriešia. Prešov bol lepší, priamočiarejší a domáce nakopávané lopty si Talian postrážil. Michalovce sa držia hesla, že je jedno, kto dá gól, hlavne že nevyhráme.

ŠK Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 1:1, 3022 divákov

Slovan si pred derby zápasom zase trochu upratal v šatni a kľúče od prenajatých bytov v Troch vežiach bude vracať Ligeon a De Sa. Zase sa ukázalo, že ak ste odchovancom Ajaxu, nerobí to z vás automaticky futbalistu. Vukomanovič do zostavy postavil už aj posily Božikova a Chouchoumisa. Rossi si Kalmára, maďarského bratranca Eda Sheerana, ktorý hosťuje z Lipska, nechal ešte na lavičke. Pri pohľade na zostavy mal ale človek pocit, že nás obsadili Srbi a po automobilovom chcú ovládnuť aj náš futbalový priemysel.

Filip Hološko bol s výkonom z prvého polčasu spokojný a je teda jasné, že sa v Austrálii naučil byť skromným. Zvyšok populácie by prvý polčas na stupnici od jedna po debutový album Petra Cmoríka hodnotil odmocninou z nuly. V druhom polčase Slovan pridal, zaradil jednotku a Mareš to trafil až tak, že sa aj VIPka začudovala. O Pačindovej kľučke dovnútra vie každý, ale ani to mu nebránilo, aby Gréka v obrane Slovanu vykúpal v olivovom oleji a zavesil za Greifa. Zaslúžená remíza, z ktorej sa najviac tešil zvyšok mužstiev v lige. Na záver sa fanúšikovia obidvoch súperov zhodli vo svojom názore na výkon rozhodcu využitím dvoch synoným. Je pekné, keď futbal spája.

Prstobal tím kola

Najväčšou dilemou bol brankársky post. Čierny Peter Pelegrini zostal v ruke Hroššovi z Nitry.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár