Chladená predpoveď: Košice to myslia vážne

15.08.2017 / Tomáš Tomeček
Košice musia v novej sezóne vstať z kolien. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Košice musia v novej sezóne vstať z kolien. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Ani nie o mesiac môže hokejový fanúšik svoj zrak pozvoľna upriamiť na najvyššiu hokejovú súťaž – začne sa znova Lintnerligový kolotoč. Za najväčšiu medzisezónnu - bohužiaľ negatívnu - udalosť musíme označiť vypadnutie MHC Martin z najvyššej súťaže. História ligy doteraz nepoznala situáciu, aby bol za zeleným stolom vyradený minuloročný semifinalista. V nadchádzajúcom ročníku ho nahradí klub mnohými  fanúšikmi označovaný ako kontroverzný –  Detva. Novému účastníkovi prajeme úspešný štart, peknú sezónu a čo najmenej videí z útrob štadióna na bulvárnych weboch. 

Podľa predbežných kádrov Lintnerligistov sa dnes pozrieme, ako strávili čas medzi posledným a prvým buly a odhadneme ich ambície v novej sezóne. 

Aj v ročníku 2017/18 budeme kluby označovať ich historickými alebo alternatívnymi názvami.  

10. (NEWCASTLE UNITED) NOVÉ ZÁMKY

Na papieroch, laptopoch a internetoch asi najslabšia ovečka z ligového košiara. V bráne by mohol post jednotky zastávať Vladimír Kováč. Alebo pomaly zrejúci Patrik Romančík?

Obrana bude stáť na štyroch nohách: Salija, Martin Chovan, Šiška a Jesse Dudas.

Útok pôsobí zaujímavo, pribudol exmartinčan Varga. Na hráča prvej, či druhej lajny pôsobí zámorský Shultz priemerne, no legionári Arťom Dubinin a Anatolij Rayenko prichádzajúci z ruskej VHL vyzerajú dobre. Druhý menovaný má na svojom konte 40 bodov z poslednej sezóny, a pravdepodobne sa zaradí k najlepším strelcom mužstva.

Prognóza: Všetko bude závisieť od spoľahlivosti gólmanov, produktivitu by mohli viesť Varga s Rayenkom. Celkovo ale káder pôsobí slabšie ako vlani a tipujeme, že sa nevyhne baráži.

9. DETVA

Nováčik v klube najlepších mal menej času na konsolidáciu kádra, ako zvyšok pelotónu. Do brány by sa v pozícií jednotky mohol postaviť Adam Nagy, chrbát mu mal kryť Filip Orčík. Angažovanie zahraničnej posily v podobe Matta Laroseho je trošku záhadou. V sezóne 2015-2016 odchytal 7 stretnutí v NCAA a inkasoval 4,85 gólu na zápas. Celkom dosť.

V obrane sa predstaví Jozef Sládok a to je hráč, ktorý sa nebojí zhodiť rukavice. Sekundovať by mu mohol legionár Graeme Strukoff s 85 trestnými minútami v poslednej sezóne. Zbytok obrany tvoria Fekiač, Dvořák a Jendroľ. O lídroch obrany je ťažké hovoriť, prím zohrá kolektívny výkon.

Do útoku angaživali Ščurka. Vtipy si radšej necháme pre seba. 

Prognóza: Ďalší adept na baráž, no Detve sa veľa vyčítať nedá. Do ligy veľmi chceli, na prípravu nemali veľa času. Jednoznačne sa musia posilniť v útoku. Pár zranených hráčov môže z nováčika v tejto zostave spraviť ideálne boxovacie vrece pre zvyšok ligy.

8. SLOVENA ŽILINA

Liga bude túto sezónu nesmierne vyrovnaná. Dôkazom je aj naša prognóza pre Vlkov. Z mužstva spod Dubňa odišiel kapitán Hovorka aj tréner Jančuška a ťažko povedať, ktorý je väčšou stratou. Tesáky sú značne otupené.

V bráne sa predstaví osvedčená dvojica Tomek – Mikoláš, v obrane vidíme ako kľúčových hráčov Gachulinca, Haranta, Mikuša a Juraška. Zámorský legionár Poulin je nepochybne zaujímavou posilou, 40 bodov v AIHL je pekné číslo pri 21 zápasoch. V útoku sa osvedčení Stupka, Konečný, Jurík a Húževka budú snažiť obsluhovať žilinský gólostroj.

Prognóza: Vlci sú nevyspytateľné mužstvo, prišli o rozdielového hráča a možno aj rozdielového trénera. Angažovali zaujímavého legionára a udržali brankársku dvojicu, nechali si spoľahlivých útočníkov. Play off by mali dať s istotou, v nadstavbe chýbať nebudú. Pochybujeme ale, že sa dočkáme podobného výsledku ako v predchádzajúcej sezóne.

7. SOKOL PARTIZÁN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Liptáci pokračujú v tradícií budovania skúseného kádra. Suchý, Tabaček, Uram aj Langhamer majú toho odohraného požehnane. V bráne sa predstaví ako jednotka „večná dvojka“ Košarišťan a bude môcť konečne ukázať naplno svoje kvality. Hollý ani Durný by Bystrického rodáka nemali ohroziť. Jakub a Matúš Sukeľovci, Kriška a Rapáč budú lídrami útoku. V obrane najviac bodov nazbiera Ján Tabaček.

Prognóza: Sokoli vyskladali mužstvo lepšie ako minulý rok, môžu reálne pomýšľať na play-off. Keby sa chceli zasnívať, tak aj na pokojné vody v strede tabuľky. Slabinou môže byť nevyrovnanosť brankárov, a dlhodobejší odchod Sukeľa do Slovana. Siedme miesto je to najmenej, čo môže tradičný klub túto sezónu dosiahnuť.

6. POPRAD - TATRY

Poprad pokračuje v zvolenej stratégií lokálpatriotizmu. Znova uvidíme množstvo domácich hráčov s kamzíkmi na hrudi. A dobre sa na to pozerá. Na Krotáka, Vandasa, Mlynaroviča, Svitanu, Štraucha, Brejčáka,... Brankársky post jednotky si pre seba uchmatne Corbeil, po lapačke, resp. vyrážačke budú pripravení Kostenko s Gavalierom.  V mužstve pokračuje aj Dávid Bondra. Z Martina prišiel Radomír Haizer a Peter König. Zaujímavou posilou bude bývalý hráč Novokuznecku – Denis Vikharev

Prognóza: Tatrancov by sme v iných sezónach mohli pokojne pasovať za čierneho koňa ligy, no tentoraz sa uspokojíme s prívlastkom šťuka. Mužstvo môže ísť veľmi vysoko a 6. miesto je určite minimálna požiadavka vedenia. Prospela by lepšia brankárska dvojka ku Corbeilovi. Pod Tatrami budú diváci určite spokojní.

5. Bučina ZVOLEN

Zvolen sa netají vysokými ambíciami, po minuloročnej sezóne to nie je prekvapenie. V bráne nastúpi Marek Šimko, dvojkou bude pravdepodobne Kanaďan Climie, ktorý prišiel z DELky. Obrana v zložení Andersons, Bokroš, Hraško, Drgoň, Michal Novák, Ťavoda musí budiť rešpekt. V útoku Šišovský, Obdržálek, Matis, Kytnár, Jurík a dvojica zámorských hráčov z ECHL - Coffman s Asuchakom - budú lietať po ľade ako bude tréner Mikula pískať. 

Prognóza: Bučina môže zvalcovať každého súpera, ale aj nemusí. Mužstvo vyzerá na papieri silné, investovali doň nejedno Euro. Ak zafunguje tímová chémia, postup cez prvé kolo play-off môže byť reálny. Zatiaľ to vidíme na piate miesto, ako slabinu môžeme označiť brankárov.

4. DUKLA TRENČÍN

Posledná sezóna bola pre Vojakov nočnou morou, no v baráži sa im podarilo doplniť mužstvo, ktoré sa napokon, aj keď s problémami – zachránilo

V bráne sa budú spoliehať na dvojicu Hiadlovský – Valent. Obrana bude patriť k najstarším v lige. Starosta, Frühauf aj Cebák majú po 35-ke a budú lídrami zadných radov, minimálne čo sa skúseností týka.

Útok Vojakov je na ligové pomery nabitý – Radivojevič, Hossa, Bulík, Gašparovič, Mikula, Sojčík, Varga, Ölvecký, Dlouhý. Skúseností v kľúčových okamihoch viac než dosť. Posilnili sa aj na lavičke - Peter Oremus je jedným z top trénerov na Slovensku. 

Prognóza: Kedy, ak nie teraz sa má Dukla vrátiť na pozície, kam z historického hľadiska patrí? Mužstvo vyzerá byť vyskladané výborne, trenčiansky fanúšik môže mať po rokoch dôvod na radosť. Slabinou môže byť priemerný vek mužstva, ktorý bude pravdepodobne jeden z najvyšších v lige.

3.PLASTIKA NITRA

Corgoni príliš s kádrom nehýbali, kľúčoví hráči Milam, Cope, Blackwater, Versteeg, Mezei, Rais a Krištof zostali, rovnako brankár Hartzell. Toho dopĺňa dvojica mladých Halo s Foltánom. Najstarším hráčom v mužstve je 37-ročný Jozef Kováčik, najstarším útočníkom ligová stálica Henrich Ručkay (34). Ciele pod Zoborom zostávajú rovnaké, ligový titul.

Prognóza: Nitra si udržala strojcov minuloročných úspechov a postavila tak základ možného nasledujúceho, no pri súpiskách ostatných mužstiev to nemusí stačiť ani na finále. Rovnaké mená znamenajú podobnú hru a súperi ich môžu mať prečítaných. Brankár Hartzell mal minulý rok niekoľko výpadkov v dôležitých zápasoch a pokiaľ by sa opakovali, môže Nitra dopadnúť horšie ako minulú sezónu. 

2.ISKRA SMREČINA BANSKÁ BYSTRICA

Barani sa oslabili, odišli Maione, Bacashihua, Košarišťan, Rosandic, Ťavoda, Wishart a ďalší. Celkom dlhý zoznam. 

V útoku sa momentálne nachádza len dvojica hráčov zo zámoria Faille a Brittain, pričom prvý menovaný nazbieral v EICHL 70 bodov. Zaujímavou posilou z domácej ligy je nepochybne univerzál Marek Bartánus. Obrana bude stáť na Ďatelinkovi a kanadskom legionárovi Gelinasovi – 22 asistencii v 64 zápasoch v ECHL nie je najhoršia vizitka. V bráne sa predstaví Lassila, o post dvojky si to rozdajú Lukáš s Giblom.

Prognóza: Bystrica nedokázala to, čo Nitra. Neudržala úspešný káder a najmä obrana utrpela veľké rany. Maione bude chýbať. Vystriedať dvojicu brankárov tiež nemusí byť šťastný krok. Barani majú v mužstve dosť skúsených hráčov, otázna bude motivácia po dosiahnutí historického úspechu. 

1. VSŽ KOŠICE

Oceliari minulú sezónu zakončili ako už dávno nie, vypadli vo štvrťfinále. Bola z toho pekná búrka nielen na diskusných fórach. V Košiciach vyčistili káder aj zázemie, rozhodli sa angažovať trénera s víťaznou mentalitou. Milan Jančuška so sebou priviedol aj najlepšieho strelca Vlkov – Mareka Hovorku.

V bráne sa budú striedať Habal s Lundströmom, v obrane uvidíme „tvrďasov“ Baču a Dudáša. Zámery naznačujú Železiari už v príprave, naposledy otĺkali Bryndziarov vo Zvolene. 

Košičanom sa namotali na Martin. Pulli, Matejka, Koyš, Klíma a Suja tam prežili úspešné obdobie. V mužstve zostali Bicek s Boltúnom, rovnako ikona klubu Ladislav Nagy. Skúsenosti + dravosť, to všetko Košice majú.

Prognóza: VSŽ majú široký káder, od technických po silových hokejistov. Motivácie napraviť minuloročný fail majú všetci, od trénera až po brankárov. Neveríme, že sa im to nepodarí, finále by malo byť minimom. 

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár